Yüksel Akbaba güven tazeledi

İYİ Parti Kars İl Başkanlığı’nın gerçekleştirdiği 2. Olağan Kongreye, tek aday olarak katılan mevcut İl Başkanı Yüksel Akbaba güven tazeledi.

Yüksel Akbaba güven tazeledi
19 Temmuz 2020 - 08:57 - Güncelleme: 19 Temmuz 2020 - 09:01

 

Halk Eğitim Merkezi çok amaçlı salonda gerçekleştirilen kongrede divan başkanlığına İYİ Parti Kars Belediye Başkan Adayı Settar Kaya, divan üyeliklerine Sebahattin Kaçar, Teymen Er, Taner Çevik ve Fuat Ata oy birliği ile seçildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden kongrede, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in gönderdiği mesaj okundu. Ardından da yönetim kurulunun faaliyet raporu ve mali raporlar okunarak ve ibrası yapıldı. Dilek ve temennilerin de bildirilmesinin ardından seçime geçildi. Seçim sonucunda tek aday Yüksel Akbaba kullanılan oyların tamamını alarak yeninden İYİ Parti Kars İl Başkanı oldu.

Gerçekleştirilen kongreye İYİ Parti Iğdır İl Başkanı Fuat Ata, İYİ Parti Iğdır Merkez İlçe Başkanı Sadık Uca, CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman, Yeniden Refah Kars İl Başkanı İbrahim Çelik ve Gelecek Partisi Kars İl Başkanı Yaşar Yanar da katıldı. 

Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği kongrede Yüksek Akbaba başkanlığındaki 28 partiliden oluşan yönetim kurulu ise şu isimlerden oluştu.

Sırası ile Settar Kaya, Servet Özyılmaz, Sebahattin Kaçar, Sorgu Kuyumcu, Safiye Demir, Nevzat Aras, Hayrettin Şen, Nebi Arığ, Muzaffer Melih Sadak, Atanur Kurban, Mermin Uğun, Ayten Gölgeleyen, Mehmet Erenoğlu, Kerim Ötünçtemur, Ali Asker Alin, Erkan Koçer, Zafer Çelebi, Akif Parim, Kenan Ülker, Erdinç Perk, Kemalettin Karabaş, Yakup Ulu, Yakup Öztürk, Taner Dikici, Suat Baydağ, Melih Kural, Tugay Aydın ve Mehmet Rıza Yılmaz.

Partisinin 2. olağan kongresinde divan başkanlığı görevini üstlenen İYİ Parti Kars milletvekili adayı ve belediye başkan adayı Settar Kaya, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini eleştirerek, bu sistemin çağdışı bir sistem olduğunu söyledi.

Halk Eğitim Merkezi çok amaçlı salonda gerçekleştirilen ve Yüksel Akbaba’nın yeniden İYİ Parti Kars İl Başkanı seçildiği kongrede konuşan Settar Kaya, AK Parti Kars milletvekillerini de eleştirerek, iktidar partisi milletvekillerinin nerede olduğunu sordu.

Kaya konuşmasında, Türkiye’nin AK Parti hükümetleri ile 18 yıldan beridir çok kötü bir sistemle ve son birkaç yılda da tek adam rejimi ile yönetildiği için çok zorlu bir süreçten geçtiğine dikkat çekti. 

Bu sistemle kurulduğundan beri İYİ Parti’nin de çok zorlu bir süreçten geçtiğini belirten Kaya; “Türkiye çok zorlu bir dönemden geçiyor. Türkiye son birkaç yıldan beri tek adam yönetimine mahkûm bir şekilde yönetilir hale gelmiştir. Türkiye’nin ekonomik ve sosyal göstergeleri bu sistemin ülkemize yaramadığını ve her geçen gün geriye götürdüğünü göstermektedir. Bizim parti olarak ve yine millet ittifakı olarak en büyük hedefimiz bu sistemi değiştirmek ve ülkeyi normalleştirmektir. Böyle bir sistemle yönetilen bir ülke dünyada yoktur. Böyle bir sistem ne geçmişte, ne gelecekte ne de demokrasilerde uygulanan bir sistem değildir. Bu sistem, kuvvetler ayrılığının tamamen ortadan kaldırıldığı, her şeyin tek bir adamın hakimiyetine verilmiş olduğu bir sistemdir. Ve bunun günümüzdeki anlamı çağdışı bir sistemdir. Düşününki tek bir adam ülkede tüm rektörleri atıyor, yüksek yargının tamamını o atıyor. Yargıtay ve Danıştay üyelerini de o atıyor. Büyük Atatürk’ün büyük umutlarla kurduğu TBMM maalesef bugün iradesini ve etkisini kaybetmiş bir hale gelmiştir. Bu Türkiye için son derece sıkıntılı bir durumdur. Bizde Millet İttifakının ortağı İYİ Parti ve CHP olarak yeninden parlamenter sisteme geri dönmek istiyoruz. Sayın Genel Başkanımızın her zaman dile getirdiği gibi güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönmek istiyoruz.” Dedi.

ÜLKE EKONOMİSİ İFLAS ETMİŞTİR

Pandemi döneminden önce ülke ekonomisinin iflas ettiğini de söyleye Settar Kaya; “Hatırlayın Genel Başkanımız Akşener’in de ifade ettiği gibi ekonomiden sorumlu damat bakan yaptığı toplantılarda sürekli olarak ‘Ekonomimiz bu ay çok güzel geçiyor, önümüzdeki ay daha da düzelecek’ diyor. Bu pandemi de işin tuzu biberi oldu. Türkiye’yi ekonomik bunalıma soktular. Cumhurbaşkanı da ülkenin bu gündemini milletin gözünden kaçırmak için çare üstüne çare, oyun üstüne oyun kuruyor. 80 yıllık baro sistemini getirip ülkenin gündemine soktular. Dertleri baroyu kutuplaştırmak, avukatları ve yargıyı da bölüp, parçalayıp, siyasallaştırmaktır. Böylece ülkenin gündemini değiştirmektir.

AYASOFYA İLE OYUN OYNAMAYA ÇALIŞTILAR

Daha sonra da Ayasofya gündem geldi. Ayasofya ile oyun oynamaya çalıştılar, efendim ‘biz Ayasofya’yı ibadete açıyoruz diyeceğiz. Nasıl olsa Muhalefet karşı çıkacak. Her zaman olduğu gibi biz de vatandaşa görüyor musunuz işte bunlar dine ve namaza karşıdırlar diyeceğiz. Ama muhalefet partileri bu oyuna gelmediler ve ‘buyurun açın’ dediler ve oyuncakları ellerinde kaldı. Lozan Atlaşmasının imzalanmasının yıl dönümü olan 27 Temmuz’da Ayasofya’da ilk Cuma namazının kılınması, Cumhuriyet ile bir hesaplaşmaktır. Bunu topluma el altından dayatmak çok yanlıştır. Ayrıca İş Bankasının hisselerini CHP’nin elinden nasıl alırız onu planlıyorlar. Bunların tamamında Mustafa Kemal Atatürk’ün miraslarına ve Cumhuriyetin kazanımlarına karşı bir saldırı vardır.”dedi. 

İKTİDAR PARTİSİNİN MİLLETVEKİLLERİ NEREDE?

Konuşmasında milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç’ı işaret eden Settar Kaya; “Ben izliyorum, nerede bu iktidar partisinin 2 milletvekili. Bu iki milletvekili esnafın, çiftçinin, sanayicinin yanında oluyor mu? Kars halkı perişan, bu şehrin temel gelir kaynakları Kafkas Üniversitesi öğrencileri, hayvancılık ve Doğu Ekspresi marifetiyle ilimize gelen yerli ve yabancı turistlerdir. Bunlar olmasa şehrin ekonomisi felç olmaktadır. Ama bu durum iktidar milletvekillerinin hiçte umurunda değildir. ‘Vatandaş başının çaresine baksın’ diyorlar. ‘Esnaf faizcilere ve tefecilere mahkum olsun’ diyorlar. Vatandaşın hali ne olacak. Sizler vatandaşın bu gündemiyle uğraşmanız gerekirken, niye gündemi saptırıyorsunuz.”şeklinde konuştu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum