HER DAĞIN BİR KAÇ HİKÂYESİ VAR

Karslı Dağcılar Ardahan'ın en yüksek dağı olan 3 bin 100 rakımlı Göle Kabak Dağına zirve yaptı.

HER DAĞIN BİR KAÇ HİKÂYESİ VAR
21 Eylül 2020 - 09:09 - Güncelleme: 21 Eylül 2020 - 09:14
 

Kars Kafkas Dağcılık Kulübü kurucuları Alpay Korkmaz, Ahmet Öztürk ve Tacettin Durmuş bölgemizde bulunan 2 bin 500 metreden yüksek dağlarına ‘keşif güncesi’ adı altında tek tek çıkarak yerli ve yabancı doğaseverlere bölgemizi tanıtıyor.

Her tırmanışta dağları video ve fotoğraflarıyla kayıt altına alan dağcılar, sosyal medya hesapları ve basın aracılığıyla dünyaya tanıtarak önemli bir hizmeti de yerine getiriyor.

Karslı dağcıların bu hafta gerçekleştirdikleri ve keşif güncesine dahil ettikleri tırmanış, Göle Kabak Dağı oldu. Kura Nehri’nin başlangıcı olarak bilinen Kars, Ardahan ve Göle yaylalarına ev sahipliği de yapan Kabak Dağı’nın en önemli özelliği ise tırmananlara Selim ve Göle ovasını zirveden görme ayrıcalığı sağlıyor. Dağın doğu kısmından da Ağrı Dağı, Selim Ovası ve Kars şehir merkezi görülüyor. Batı tarafında da ise Karadeniz sınırı, Ardanuç dağları ve Göle ilçesi ile ovası görünmekte olup, eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapıyor.

Kars Kafkas Dağcılık Kulübü Başkanı Ahmet Öztürk, Kars ve çevresinde keşif güncesi gerçekleştirmeye ettiklerini söyledi. Her dağın birden fazla hikasi olduğuna da dikkat çeken Başkan Öztürk, “Keşif güncemize dahil ettiğimiz tırmanışlarda profesyonel olarak bölgemizi, dünyaya ve gelecek kuşaklara tanıtmaya devam edeceğiz. Profesyonel olarak bu işi sürdürüyoruz. Keşif güncelerimizi düzenli olarak gelecek kuşaklara bırakacağız. Her dağın birden çok hikayesi var. Tırmanışlarımızı yaptıktan sonra çıkamayan vatandaşlarımıza öncülük etmek ve örnek olmak istiyoruz. Ve istiyoruz ki imkanı olan herkes bu tırmanışları yapsın ve kendileri bu doğal güzellikleri keşfetsin. Dünyada artık sıradan hale gelen doğa sporları artık ülkemizde de hızla artıyor. Bizler sadece dağlara çıkmıyoruz. Çıktığımız dağların bize anlattıklarını not edip halkımıza anlatmaya çalışıyoruz. Her dağdan çok şeyler öğreniyoruz. Memleketimdi seviyoruz. Karslı Dağcılar olarak bu alanı geliştirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Umarım faydalı oluruz. Bize her dağ dönüşü bize kalbini açan insanımıza teşekkür ediyoruz. Göle Kabak Dağı ağıtlarda yer alan ve gizemli bir dağ olarak biliniyor. Birçok gelinin ansızın bastıran siste kaybolduğu, Göle ile Kars köylerini bağlayan bu dağdaki geçitte birçok insanin kaybolduğuna inanılır. Ferhat’ın suyu denilen yerde çıkan suyun ve dağdan çıkan birçok su kaynağının burada kışın ansızın tipide hayatını kaybeden gelinlerin ve yazın sisten kaybolan çobanların annelerinin gözyaşları olduğuna inanılır. Dağın karşısındaki geçide Kızılgedik Dağı ve Gelin Dağı ismi bu yüzden verilmiştir. Gelinler her istemedikleri kişiye verildiklerinden bu dağlara ellerini açıp Allah’a dua ettikleri söylenir. Karslı dağcıların keşif güncesi devam edecek.” dedi.

karsli-dagcilarin-kesif-guncesi-‘kabak-dagi’-(1).jpgkarsli-dagcilarin-kesif-guncesi-‘kabak-dagi’-(2).jpgkarsli-dagcilarin-kesif-guncesi-‘kabak-dagi’-(3).jpgkarsli-dagcilarin-kesif-guncesi-‘kabak-dagi’-(4).jpgkarsli-dagcilarin-kesif-guncesi-‘kabak-dagi’-(6).jpgkarsli-dagcilarin-kesif-guncesi-‘kabak-dagi’-(8).jpgkarsli-dagcilarin-kesif-guncesi-‘kabak-dagi’-(9).jpg

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum