DSİ Kars'ta vatandaşları uyardı !

Devlet Su İşleri 24. Bölge Müdürlüğü, Karslılara uyarılarda bulundu.

DSİ Kars'ta vatandaşları uyardı !
28 Temmuz 2020 - 10:02


Devlet Su İşleri 24. Bölge Müdürlüğü, havaların ısınmasıyla birlikte serinlemek amacıyla sulama kanallarına, baraj ve göletlere giren vatandaşları uyarırken, “suya girmenin tehlikeli ve yasak olduğu” uyarılarının da dikkate alınmasını istedi.

Kars'ta özellikle hava sıcaklığının artış gösterdiği yaz aylarında serinlemek amacıyla Devlet Su İşleri 24. Bölge Müdürlüğü tarafından inşa edilen baraj, gölet, sel kapanı, regülatör ve sulama kanallarında suya girilmemesi, girenlerin uyarılması ve engellenmesi can kayıplarını önleyeceğinden, bu yapılar etrafında yer alan uyarı tabela ve yazılarına mutlak surette uyulması vatandaşlarımızın menfaatine olacağını bildirdi.

DSİ tarafından suyun depolanması amacıyla inşa edilen baraj, gölet, sel kapanı, regülatör ve sulama kanallarında zemin yapısının dalgalı ve engebeli olması sebebiyle su derinliğinin ani olarak değişim gösterebilmesi, yukarı havzadan gelen killi ve siltli malzemenin birikimiyle zeminin çamur formunda olması, su içerisinde su bitkilerinin doğal olarak gelişmesi, su sıcaklığının düşük olması sebebiyle vücut ısısının düşmesi sonucu hipotermi, tatlı suyun kaldırma kuvvetinin deniz suyuna oranla düşük olması, göl alanı alan içerisinde su alma yapısı gibi sanat yapılarının yer alması sebebiyle serinlemek ya da yüzmek maksadıyla depolama tesisleri ve kanallara girmek hayati risk oluşturuyor.

Bu nedenle; Baraj, Gölet ve Sulama Kanallarına girilmemesi, suya girmenin tehlikeli ve yasak.

Özelikle de içme suyu kaynakları olan göller ve barajlar, tatlı su kaynakları olması sebebiyle kaldırma kuvveti düşük olan, serinleme ve yüzme amacıyla kullanılmaması gerekiyor.

Talihsiz olayların önüne geçilebilmesi için bilhassa da ebeveynlerin bu konuda daha duyarlı olmaları gerekiyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum