Yeni varyant hakkında ne biliyoruz, önlemler yeterli mi?

DW Türkçe varyant hakkında bilinenleri, Türkiye'de alınan önlemleri ve işin hesaplı boyutunu inceledi.Güney Afrika'da tespit edilen Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) kadar "vesvese verici" statüsüne alınan koronavirüsün yeni varyantı Omicron, Türkiye'de de endişe ile karşılanıyor.

Yeni varyant hakkında ne biliyoruz, önlemler yeterli mi?
29 Kasım 2021 - 21:30

DW Türkçe varyant hakkında bilinenleri, Türkiye'de alınan önlemleri ve işin hesaplı boyutunu inceledi.Güney Afrika'da tespit edilen Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) kadar "vesvese verici" statüsüne alınan koronavirüsün yeni varyantı Omicron, Türkiye'de de endişe ile karşılanıyor.

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından Pazartesi günü yaptığı açıklamada yeni varyanta Türkiye'de rastlanmadığını belirtirken, Türkiye'nin yeni varyanta aleyhinde tedbir aldığını hatırlattı.

Bakan Koca, 26 Kasım'daki açıklamasında da yeni varyanta karşısında tedbir olarak Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve'den Türkiye'ye girişlerin durdurulduğunu belirtmişti.

Peki bu tedbir tatmin edici mi? Omicron'un ekonomiye etkisi olur mu? Varyant hakkında bilinenler neler? DW Türkçe bu soruları uzmanlara yöneltti.

"Aşılı aşısız herkesten PCR istenmeli"

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları (KLİMİK) Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Cefa, Türkiye sınırlarının beş Afrika ülkesine kapatılmasının içten olduğunu fakat yeterli olmadığını söyledi. Omicron'un bu ülkeler dışarıda da görüldüğünü gösteren Cefa, yurt dışından gelen herkese PCR testin gerekli olması gerektiğini açıklama etti.

Şu an Türkiye'ye girişlerde aşılarını tamamlamış kişilerden PCR testi istenmiyor.

"Kapanmalardan beklediğimiz faydayı görmedik"

Yeni varyantlar gündeme geldikçe "Kapanma olmalı mı?" sorusu da kamuoyunda tartışılıyor. Cefa'ın bu soruya yanıtı şöyle oldu:

"Kapanmaların ne kadar işe yaradığına dair çok tartışma var literatürde. Tersi sonuçlar doğurduğuna dair bulgular da var. Kapanmalardan beklediğimiz faydayı çok görmedik. Dünyanın diğer ülkelerinde de benzer şeyler var."

Cefa'a kadar kapanma yerine yapılabilecek fazla daha basit şeyler var. Bunlar aşılama oranının artırılması, bireysel hijyen tedbirlerine uyulması, elastik alıştırma saatlerine geçilmesi, toplu taşıma araçlarının sayısının artırılması, kapalı mekandaki etkinliklere test zorunluluğu getirilmesi.

"Ekonomiyi kararsızlık ve ulaşım kısıtlaması etkiliyor"

Peki Omicron varyantının ekonomik sonuçları olur mu? Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İktisat Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Erol Taymaz bu soruya şu yanıtı verdi:

"Bu varyantın ekonomiye ilk etkisi belirsizlikleri artırması ve ulaşıma kısıtlamaların gelmesi oldu. Tereddüd dediğimizde, bilhassa böyle dönemlerde dirençli tüketim malı alımlarında ertelemeye gidilebiliyor. veya kısıtlama gelebilir endişesiyle hizmet sektöründeki bir firmadan sermaye payı alımından vazgeçilebiliyor."

"Önümüzdeki süreçte etkiler büyüyebilir"

Taymaz ilerleyen süreçte varyantın daha fazla zarar verici olduğunun ortaya çıkması halinde senaryonun kötüleşebileceğini söyledi:

"Böyle bir durumda ilk kez hizmet sektöründe kısıtlamalar gündeme gelecek. Ulaştırma, turizm, konaklama, yeme içme gibi sektörler kısıtlanabilir. Bu sektörler ilk darbeyi gıda. Zaten geçen sene de kısıtlamalarda birincil darbeyi yiyen sektörler bunlardı."

Omicron hakkında neler biliniyor?

Şu asıl dek 4 bambaşka kıtada, 10'dan pozitif ülkede Omicron varyantı görüldü.

Prof. Dr. Alpay Cefa, varyant hakkında bilinenleri şöyle anlattı:

"Bu virüs şu asıl dek meydana çıkan varyantlar içerisinde orijinal virüsten maksimum farklılık belirten varyant. 32 bambaşka mutasyonu biriktirmiş durumda. Bu mutasyonların bulunduğu yerlere bakarak bir takım öngörülerimiz var. Daha bulaşıcı olabilir çünkü bulaşmayı kolaylaştıran proteindeki değiştirme Delta'dan daha pozitif"

Aşıların bu virüs üzerindeki etkililiğine yönelik soruya ise Prof. Azap şu yanıtı verdi:

"Güney Afrika'da bundan önce dolaşan Beta varyantı vardı. Beta varyantı, Alfa ve Delta varyantlarına tarafından aşıdan daha fazla kaçabiliyordu. Bu virüsün Beta varyantına benzer mutasyonları var. Dolayısıyla Omicron varyantı da aşılardan daha iyi kaçacak diye bir endişemiz var. Fakat aşılardan hiç etkilenmiyor gibi de görünmüyor. O açıdan biraz umutluyuz."

"Paniğe gerek yok"

Azap tüm bunların ötesinde, Omicron ile ilgili bilinenlerin az önce sınırlı olduğunu ve varyantın yoğun bakım veya ölümleri artırdığına dair bir data bulunmadığını söyledi. böylece, "Şu lahza için panik yapacak bir şey değil. Panik yapmak yerine tedbir elde etmek en doğrusu" dedi.

Batu Bozkürk

© Deutsche Welle Türkçe

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum