Yeni ofsayt sistemi geliyor! İşte farkları

FIFA ’nın himayesinde düzenlenen Asya ve Afrika ’dan 12 Arap ülkesinin katılımı ile Katar ’da gerçekleştirilecek FIFA Arap Kupası, bugün Tunus-Moritanya maçı ile başlıyor. YARI OTOMATİK OFSAYT SİSTEMİ Turnuva, 2022 yılı 18 Kasım günü Katar ’da başlayacak Dünya Kupası.

Yeni ofsayt sistemi geliyor! İşte farkları
30 Kasım 2021 - 14:53

FIFA ’nın himayesinde düzenlenen Asya ve Afrika ’dan 12 Arap ülkesinin katılımı ile Katar ’da gerçekleştirilecek FIFA Arap Kupası, bugün Tunus-Moritanya maçı ile başlıyor.

YARI OTOMATİK OFSAYT SİSTEMİ

Turnuva, 2022 yılı 18 Kasım günü Katar ’da başlayacak Dünya Kupası organizasyonunun ufak bir testi olması yanına uzun süreden beri FIFA ’nın üstünde çalıştığı sözde otomatik ofsayt teknolojisinin de önemli olarak deneme edileceği birincil turnuva olacak.

"ŞU ANKİ SİSTEMDE İNSAN ELİ VAR"

VAR sisteminin uygulanmaya başlamasının üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen sistemin en fazla tartışılan taraflarının başında ofsayt çizgisinin çekiliş şekli geliyor. VAR görevi yapan hakemin operatör yardımı ile belirlediği noktalar sonrasında sistemin otomatik olarak çizdiği çizgi bilhassa santimlik ofsaytlarda tüm uygulayıcı ülkelerde büyük tartışmalar yarattı. Çünkü sistemde insan unsuru kayda değer rol oynuyor. Hem bu çizgilerin çekilmesi sırasında yaşanan süre kaybı da eleştirilen bir öteki durum.

YENİ TEKNOLOJİ GELİŞTİRİLDİ

Ofsayt kuralının değiştirilmesi önerisine (Arsene Wenger önerisi) dek dışarı giden bu tartışmaların ardındaki VAR konusunda derhal tek yetkili kurum olan FIFA, sistemin yaratıcısı Hawk-Eye firmasını ofsaytta yeni bir teknoloji geliştirmesi için görevlendirdi. Firma yapılan uzun çalışmaların gerisinde geçtiğimiz haftalarda sistemin uygulamaya hazır ayla geldiğini ve 2022 Dünya Kupası ’nda kullanılabileceğini bildirdi.

SİSTEM DENENECEK

2021 yılı başında Katar ’daki Dünya Kulüpler Kupası ’nda başlayan testler İspanya ve İngiltere ’de de bir takım maçlarda da devam ettirildi. Düsseldorf ise testlerin yapıldığı ve uygulamanın sonuçlarının değerlendirildiği şehir halkı oldu. FIFA ’nın Futbol Teknolojisi ve Gelişim Direktörü Alman Johannes Holzmüller, yönetiminde yürütülen çalışmaların en ciddi şekilde test edileceği sistemin 3-12 Şubat ’ta yapılacak Dünya Kulüpler Kupası maçlarında da bir sınavdan daha geçeceği FIFA Hakem Komitesi Başkanı Pierluigi Collina kadar açıklandı. Tüm bu çalışmaların tamamlanmasının peşinde FIFA ’nın sisteme tasdik vermesi halinde ilk olarak dünyanın en büyük futbol organizasyonu olan Dünya Kupası ’nda resmen kullanılacak.

12 EK KAMERA, MÂLİ ÖNEM

Johannes Holzmüller ’in yaptığı açıklamalara tarafından sistem yapay akıl yardımıyla her oyuncunun iskeletinde 29 ’a kadar noktayı saniyede 50 kere gözleyecek. Öteki yandan sistem aynı anda topu da izleyecek. Ama bunun için stadyumların çatılarına 10-12 ekstra kamera monte edilmesi gerekiyor. Bu da sistemin şu an için henüz bütün olarak meçhul maliyetinin artması anlamına geliyor.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Özel kameraların sisteme aktardığı oyuncunun topa dokunuş anını taşıyan bakış gerçek zamanlı olarak çizgi çekilmiş şekilde VAR merkezine gönderilecek. bununla birlikte ofsaytı saptayan VAR, hemen hakemi uyaracak böylece zamandan büyük bir tasarruf sağlanırken insan unsuru da devrede olmayacak.

NEDEN YARI OTOMATİK?

Yeni geliştirilen sistem ofsaytı görüntüde otomatik saptama etse de oyuncuların etkin alanda olup olmadıklarının söz konusu olduğu durumlarda ise monitöre gidecek maçın hakemi tarafından ofsayt tespiti yapılacak. FIFA bu nedenle sistemi sözde otomatik olarak adlandırma yoluna gitti.

IFAB'IN ONAYI GEREKMİYOR

Dünyada futbol kurallarını uygulamaya koyma veya değiştirme yetkisine sahip tek kurum olan IFAB ’ın ise bu sisteme herhangi bir tasdik vermesi gerekmiyor. Çünkü futbol kuralları ile ilgisi olmayan ve VAR Protokolünde de herhangi bir değişikliğe ihtiyaç duyulmayacak bu teknoloji değişikliği için FIFA ’nın vereceği tasdik yeterli olacak. Yeni sistemi kullanıp kullanmamak ise yeniden federasyon ve konfederasyonların tercihine bırakılacak.

LIGHT VAR DA GELİYOR

VAR teknolojisinin pahalı olması FIFA ’yı minik ligler ve ülkelerde de sistemin kullanılabilmesi için alıştırma yapmaya sevk etti. bununla birlikte Hawk-Eye firması daha ucuz maliyetli ve adına “Light VAR” denilecek bir sistem üzerinde çalışmaya başladı.

(Ajansspor)


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum