Ünlü Rus Blog Yazarından Putin'i Devirme Çağrısı - kars haber

"Herkes, yakın arkadaşlarından ya da oligarklarından birinin Vladimir Putin'i öldüreceğine dair, yönetimde bir entrika kurulmasını umuyor lakin bu bir çözüm olmayacak.” Bu sözlerin sahibi, popüler Rus blog yazarı ve Kremlin muhalifi Dimitri Çernişev.

Ünlü Rus Blog Yazarından Putin'i Devirme Çağrısı - kars haber
31 Mart 2022 - 01:49

"Herkes, yakın arkadaşlarından ya da oligarklarından birinin Vladimir Putin'i öldüreceğine dair, yönetimde bir entrika kurulmasını umuyor lakin bu bir çözüm olmayacak.” Bu sözlerin sahibi, popüler Rus blog yazarı ve Kremlin muhalifi Dimitri Çernişev.

55 yaşındaki yazan ve öğretim görevlisi Çernişev, bu komployu ummak yerine Ruslar ’ı kurmakta olduğu Milli Direniş hareketine katılmaya çağırıyor ve sokak protestolarının ötesine geçen geniş ayrıntılı sivil itaatsizliği teşvik ediyor. Çernişev, Rus lideri çökertmek için silahlı direniş ve sabotaj gerekeceğini söylüyor.

Bu söylemi Çernişev ’i, Putin'e meydan okumaya devam etmek için bir yol bulmaya çalışan öteki muhaliflerden ayırıyor.

Bu hafta önde gelen bir grup Rus insan hakları savunucusu ve siyasi eylemci, savaş karşıtı bir konsey kurmak ve çabalarını Ukrayna'nın işgaline karşı çıkmaya odaklamak konusunda anlaştı. Muhalif isimler, Rusya'yı Ukrayna'ya aleyhinde savaşını sona erdirmeye çağıran bir açık mektup hazırlıyorlar ve bu mektupta "savaşı durdurmanın ve keza Ukrayna ayrıca Rus, tüm insanların hayatlarını, haklarını ve özgürlüklerini korumanın "müşterek tahsis” olduğunu bildiri etmeyi planlıyorlar.

Yakında yayınlanacak olan bildiri arasında Lev Ponomaryov, Oleg Orlov ve Svetlana Gannuşkina'nın da bulunduğu bir düzine muhalif açık fikirli kadar imzalanacak. Geçen hafta dokuz yıl daha hapis cezasına çarptırılan Rus muhalefet lideri Aleksey Navalny de Ruslar ’ı savaş karşıtı protestolara katılmaya çağırdı.

Ama ailesi yetkililer göre korkutma edildikten sonra İsrail'e kaçan ve Rusya liderini düşürmek için Tel Aviv'den bir rakip hareket kurmaya çalışan Çernişev, Amerika ’nın Sesi ’ne yaptığı açıklamada, daha fazlasına ihtiyaç olduğunu ve kendi stratejisinin daha geniş olduğunu söylüyor. Rus rakip, bir elden diğerine yalnızca bir baskı transferi olmasının ülkesine yararı olmayacağını savunuyor.

Dimitri Çernişev, ‘ ’Putin'in yerine Milli Muhafız Komutanı Viktor Zolotov veya Savunma Bakanı Sergey Şoygu gibi birinin geçmesi de Rusya için aynı ölçüde kötü olacak. Bana o kadar geliyor ama güvenlik güçleri barışçı yollardan iktidardan vazgeçmeyecek dek çok kabahat işledi” uyarısında bulunuyor.

Muhalefetin göçü sürüyor

Rusya'daki muhalifler ve insan hakları savunucuları, komünizmin sona ermesinden bu yandan en karanlık dönemi yaşadıklarını söylüyorlar. 24 Şubat'taki Ukrayna işgalinden beri binlerce Rus, hapse gireceklerinden korkarak ülkeden kaçtı.

Bu kaçışın, Putin'e karşısında muhalefeti daha da zayıflatacak ve kitlesel isyanı daha imkansız hale getirecek olmasından üzüntü ediliyor. Muhaliflerin göçünün, 1920 Kasımı ’nda üç gün içinde yaklaşık 165.000 kişinin Rusya'dan ayrıldığı, Beyaz Ordu'nun Kırım'dan kaçışına benzetiliyor. Mevcut göç içinse tahminler 200 bine değin çıkıyor.

Beyaz Ordu ve yandaşları, Bolşevikler ’in savaş alanında yenilgiye uğraması sebebiyle kaçmıştı. Rusya'da şu anda hiçbir silah çatışması yok; ancak yaygın bir yenilgi duygusu var. İngiltere ’deki Londra Üniversitesi Akademisi ’nde Rus siyaseti profesörü olan Ben Noble'a göre, "muhalefet ezildi, sürgüne gönderildi ya da yeraltına itildi."

Polis dayağı, gözdağı, işten tümdengelim ve diğer tehditler gibi gelişen baskıyla aleyhinde karşıya kalan savaş karşıtı aktivistler ve siyasi muhalifler köşeye sıkıştırıldı. Takriben 150 gazeteci Rusya'dan kaçtı ve ülkenin kalan son etkili bağımsız haber kuruluşlarından biri olan Novaya Gazeta bu hafta, devletin sansür organından ikinci bir uyarı aldıktan sonradan, Ukrayna'daki savaşın ardına kadar faaliyetlerini durduracağını duyurdu.

Siyasi eylemciler, ülkenin yaptırımların niçin olduğu ekonomik sıkıntıya düşmesinden sorumluluk sahibi tutulacak iç düşman arayışının, kendi durumlarını daha da kötüleştirmesini bekliyor. Putin, Rusya ’yı düşman ülke yandaşı köşe yazarlarından ve hainlerden arındırmaya çağırdı.

Ayaklanmayı tahrik etmek

Bu şartlar aşağıda Çernişev, bir ayaklanmayı körüklemekten diğer bir seçeneğin fazla az olduğunu söylüyor. Meşhur Rus blog yazarı, bir Facebook gönderisinde, ulusal direniş için bir duyuru yayınladı ve ayaklanma çağrısında bulundu. Bildirinin birincil cümlesi, “Direniş Hareketi, cani Putin rejimini devirme hazırlıklarını bildiri ediyor” oldu.

Duyuru, ‘ ’Halkın isyan hakkı dahil tüm yöntemleri kullanacağız. Silahlı uğraş dahil her türlü yöntemle, adalet ve özgürlüklerini gaspçılardan gözetmek, vatandaşların vazgeçilmez hakkıdır. Tüm barışsever yolları tükettik; mitingler düzenledik, dağıttılar. Dürüst haberler yayınladık, yasakladılar. Açık bir siyasi mücadeleye öncülük ettik, muhalifler öldürüldü, hapsedildi, ülkeden sürgün edildi ve zehirlenmeye çalışıldı” ifadeleriyle devam etti.

Dimiti Çernişev ’in örnek aldığı isimlerden biri, Fransa ’nın savaş dönemi lideri Charles de Gaulle. Gaulle ’ün hiçbir şeyi, ordusu, askeri yokken Fransızlar ’ı direnmeye çağırdığını söyleyen Rus muhalif, "Fransa 1940'ta Almanya'ya yenildiğinde, De Gaulle var olmayan bir orduya komuta ediyordu. Fakat her kaybedildiği sanıldığı sırada bu ordular ortaya çıkmaya başladı. ağır ağır bir direniş hareketi oluşmaya başladı” diyor.

Çernişev, morallerini ayırmak ve kendilerini savunmasız sezdirmek nedeniyle Putin'in yönetimini destekleyen yargıçları ve emniyet görevlilerini hedef elde etmek istiyor. "Gizlendiklerinden ve kimsenin kendileri hakkında hiçbir şey bilmediğinden belirlenmiş olmaları bir şey, adlarının ve adreslerinin açıklanması diğer bir şey" diyen Çernişev, bu yetkililere ne olmasını umduğu konusunda detaylar vermiyor, fakat “sabotajdan” bahsediyor.

Dimitri Çernişev senelerdir Kremlin ’e aktif şekilde rakip bir isim. Askerlik hizmetinden daha sonra Rus ordusundan ayrılmış ve bir dizi işte çalışmış. Tasarım ve grafik eğitimi almadan önce güvenlik görevlisi, sürücü ve avcılar için rehber olarak çalışan Çernişev, sonunda bir reklam ajansı için marifetli yönetmen olmuş. Rusya'nın Kırım'ı ilhakından sonra blogu ülkede en çok okunanlardan biri haline gelmiş.

“2014 seçimlerinden önce Putin'e karşısında bireysel bir kan davası ilan ettim” diyen Çernişev, Navalny yanlısı mitinglere katıldı ve bir defasında 15 gün gözaltında tutuldu. "İşgal başladığında savaşa aleyhinde sert yazılar yazdım" diyen blog yazarı, tutuklanarak iç istihbarat teşkilatı FSB ’nin karargahı olan Lubyanka'ya götürüldüğünü ve üç saat ağır şekilde sorgulandığını anlattı.

“Sorguda, Putin'e bağlılık yemini eden bir belge ve diğer saçmalıkları imzalamamı istediler. Tabii ama belgeyi imzalamadım ama çocuklarımı Rusya'dan dışında tutmak için zamana sahip elde etmek için internetteki faaliyetlerime son vereceğime laf verdim. Dört çocuğum var ve tehditler ciddiydi. Beni bir yük treniyle Donetsk'e gönderip ‘yağmacı ’ diye bir direğe bağlamakla korkutma ettiler. Çocuklarıma karşın tehditler olmasaydı, Rusya'da kalırdım” diyen Çernişev, satabildiği her şeyi sattı ve 15 Mart'ta ailesiyle birlikte İsrail'e gitti.

Milli direniş için koşullar dürüst mu?

Öteki siyasi aktivistler, Çernişev'in kışkırtmayı umduğu türden bir milli direniş için koşulların doğru olmadığı görüşünde. Putin'in ortaya çıkacak herhangi bir devrimi savuşturmak için yıllardır hazırlandığını söylüyorlar. Diğerleri, Rus liderin Ukrayna'yı işgaline takviye veren kamuoyu yoklamalarına dikkat çekiyor.

Bu argümanları reddeden Çernişev ise, “Sokakta görüşülen her 10 kişiden 9'unun yanıt vermeyi reddettiğini anket yapan herkes biliyor. İnsanlar konut telefonlarından aranıyor ve hükümet faaliyetlerini destekleyip desteklemedikleri soruluyor. İnsanlar efendice yanıt vermekten korkuyorlar ve kesinlikle desteklediklerini söylüyorlar. Putin'e güvenoyunun son derece düşük bir seviyede olduğuna eminim. Anket sonuçlarına inanmamanızı rica ediyorum” diyor.

Batı yaptırımlarının getirdiği ekonomik bıkkınlık kötüleştiğinde gıda isyanlarının çıkmaya başlayacağına inanan Rus rakip, “Yanılıyor olabilirim lakin böyle bir durumda hiçbir şey yapmamak bana ihanet gibi geliyor” şeklinde konuşuyor.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum