Ukrayna Savaşı Üçüncü Ayına Girdi haberi

24 Şubat ’ta Rusya ’nın Ukrayna ’ya girmesiyle başlayan savaş, üçüncü ayını bugün doldurdu.

Ukrayna Savaşı Üçüncü Ayına Girdi haberi
25 Mayıs 2022 - 00:49

24 Şubat ’ta Rusya ’nın Ukrayna ’ya girmesiyle başlayan savaş, üçüncü ayını bugün doldurdu. Rus kuvvetleri, bugün Ukrayna'nın doğusundaki Siverskiy Donets nehrinin aleyhinde kıyılarındaki iki şehirde Ukrayna birliklerini kuşatmak için topyekun saldırı başlattı.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'yı işgal etmesinden bütün üç ay sonra, ülkenin ikinci büyük şehri Harkiv'de yetkililer, binlerce sivilin haftalarca aralıksız süren topa tutma esnasında sığındığı yeraltı metrosunu her yerde hizmete açtı.

Ama yüzlerce kişi hala yeraltında; trenlerde ve istasyonlarda yaşamayı sürdürüyor.

Bir istasyonda kimileri eşyalarını taşırken, diğerleri beraberlerindeki eşyalar ve evcil hayvanlarıyla düzensiz yataklarda oturuyordu. Halkı evlerine gitmeye veya bedava trenlere binmek için platformlara geçmeye çağıran duyuruları dinlemeyenler de vardı.

Yaklaşık Olarak savaş baştan başa yerin aşağıda bir metro treninde yaşamış Nataliia Lopanska, "Cümbür Cemaat çılgınca korkuyor, çünkü hala topa tutma sürüyor, roket saldırıları durdurulmadı" dedi.

Metronun bitmiş açılması Ukrayna'nın son birkaç haftadaki en büyük askeri başarısının kanıtı olarak görülüyor. Ukrayna ordusu Rus birliklerini, Mart ayında başkent Kiev'de olduğu gibi Harkiv'de de topçu menzilinin dışına itmeyi başardı.

Donbas ’ta şiddetli çatışmalar

Ancak savaşın son aşamasının belirleyici muharebeleri, Ukrayna ’nın doğusundaki Donbas bölgesinde tüm şiddetiyle sürüyor. Moskova bölgenin iki eyaleti Donetsk ve Luhansk'ı ele geçirmeye ve Ukrayna kuvvetlerini belli başlı doğu cephesinde bir bölgede hapsetmeye çalışıyor.

Ukrayna'nın elindeki Donbas bölgesinin en doğu kısmı, Siverskiy Donets Nehri ’nin doğu kıyısındaki Syevyerodonetsk şehri ve batı yakasındaki Lısıçansk, Rus kuvvetlerinin abluka için üç yönden ilerlemesiyle kayda değer bir savaş alanı haline geldi.

İki şehrin hala Ukrayna'nın elindeki son topraklar arasında yer aldığı Luhansk eyaletinin valisi Serhiy Hayday, "Düşman, çabalarını Lısıçansk ve Syevyerodonetsk'i kuşatmak için bir taarruz gerçekleştirmeye odakladı" dedi.

Vali, televizyonda yayınlanan açıklamasında, "Syevyerodonetsk'te açılan ateşin yoğunluğu birkaç kat arttı, şehri yok ediyorlar" dedi ve şehirde takriben 15 bin birey olduğunu söyledi.

Donbas bölgesinin batı tarafındaki Bahmut şehrine ulaşan Reuters muhabirleri, dün Lısıçansk'a dışarı giden otoyolda yoğun bir topa tutma duydu ve fark etti. Ukrayna zırhlı araçları, tankları ve roketatarları, askerleri içeren otobüslerle birlikte cepheye ilerledi.

Daha batıda, hala Ukrayna'nın elindeki en büyük Donbas şehirlerinden biri olan Slovyansk'ta bu sabahtan hava saldırısı sirenleri duyuldu; ama buna karşın sokaklar topluluk, marketler doluydu ve çocuklar bisiklete biniyordu.

Polis ve bir askeri vasıta eşliğinde iki anlamsız otobüs, sivilleri yoğun bombardımandan kurtarmak için ön cephedeki Liman kasabasına ilerledi.

Vali Hayday, Ukrayna kuvvetlerinin Ruslar ’ı Syevyerodonetsk ’in hemen güneyindeki Toşkivka köyünden çıkardığını söyledi. Rusya ’nın desteklediği ayrılıkçılar, Bahmut'un güneyindeki Svitlodarsk'ın kontrolunu ele geçirdiklerini söylediler. Her iki haber de hemen şimdi doğrulanamadı.

Bazı Batılı uzmanların Rusya'nın birkaç gün içinde kazanacağını tahmin ettiği savaş üç aydır devam ediyor. Bu süreçte, Ukrayna'nın çoğu yıkıma uğradı; ama Moskova'nın son yıllardaki en kötü askeri kayıplarına karşın, yalnızca sınırlı kazanımları var. Savaşta binlerce kişi öldü; yaklaşık 6,5 milyon kişi yurtdışına kaçtı.

Çatışmalar uzayabilir

Üst düzey Rus yetkililerin bugün yaptığı açıklamalar ise, çatışmaların daha da uzayacağının sinyallerini veriyor. Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya'nın, sivil kayıpları durdurmak için kasıtlı olarak yavaş ilerlediğini söyledi. Rusya Emniyet Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev de Moskova'nın zaman sınırı olmadığını ve Ukrayna'daki "Nazizm"i ortadan kaldırmak için gerektiği değin savaşacağını söyledi.

Donbas savaşı, Rusya'nın aylardır kazandığı en büyük başarı olarak görülen Mariupol kuşatmasını peşine düşüp takip ediyor. Mariupol limanındaki Ukrayna garnizonunun geçen hafta teslim olmasıyla tamamlanan üç aylık kuşatmada, Kiev binlerce sivilin öldüğünü öne sürüyor.

hemen Rus kontrolundaki Mariupol'un açık havada görevini sürdürmeye çalışan Ukraynalı belediye başkanının yardımcısı Petro Andriyuşçenko, hala ilgi çekici aşağı ölülerin bulunduğunu söyledi.

Andriyuşçenko, yüksek katlı bir binanın bodrum katında molozlara gömülmüş yaklaşık 200 cesedin çürüdüğünü kaydetti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, paylaştığı bir Twitter mesajında, Donbas'taki "acımasız" saldırının Ukrayna'nın hala Batı ’dan gelecek daha fazla silaha, bilhassa de fazla namlulu roketatar sistemlerine, uzun menzilli topçulara ve zırhlı araçlara ihtiyacı olduğunu gösterdiğini yazdı.

Moldova ’nın Rusya yanlısı eski cumhurbaşkanına arama

Batı yanlısı hükümetin, huzursuzluğun Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolundaki hudut bölgesine dağılım riski konusunda uyardığı komşu Moldova'da ise Rusya yanlısı eski Cumhurbaşkanı Igor Dodon'un ofisi ve evi arandı.

Moldova basınına kadar, aramalar kanunsuzluk ve ihanet iddialarıyla ilgili bir soruşturmayla bağlantılı. Dodon'un Sosyalist Partisi, kendisine yöneltilen suçlamaların temelsiz olduğunu açıkladı.

Savaş eleştirilerinin yasaklandığı ve bağımsız medyanın kapatıldığı Rusya'da da hapisteki muhalefet lideri Aleksey Navalni, hapishane hücresinden mahkemeye yaptığı video bağlantısında Putin'in başlattığı savaşı ‘aptalca ’ diye niteleyerek, kınadı.

Navalni, Putin için, "Bir deli Ukrayna'ya pençelerini soktu ve onunla ne yapmak istediğini bilmiyorum, deli hırsız" dedi.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum