Uçaklar değil paralar uçuyor haberi

Bütün 88 milyon TL ’ye yapılan ve Binali Şimşek ’ın açtığı Çanakkale ’deki Gökçeada Havaalanı 10 yıldır kullanılmıyor.

Uçaklar değil paralar uçuyor haberi
25 Mayıs 2022 - 06:07

Bütün 88 milyon TL ’ye yapılan ve Binali Şimşek ’ın açtığı Çanakkale ’deki Gökçeada Havaalanı 10 yıldır kullanılmıyor. 38 personelin yolcu beklediği havalimanının giderleri için de kamunun toplam 80,4 milyon TL harcadığı açığa çıktı.

GÜNCEL 25.05.2022 06:30 Uçaklar değil paralar uçuyor

İsmail ARI

Hiçbir havayolu şirketinin tarifeli uçuş düzenlemediği, yolcuların uğramadığı ve 38 çalışanıyla yolcu bekleyen Çanakkale ’deki Gökçeada Havalimanı para yutmaya devam ediyor. Millet İhale Bülteni ’nde bulunan bilgilere göre, 2010 yılında açılan ve kullanılmayan havalimanı için bu yıl da Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü iki farklı ihale düzenledi.

İlk ihale “2022 Yılı Gökçeada Havalimanı Müdürlüğü ve VOR İstasyonu Elektrik Enerjisi” adı aşağı yapıldı. Bu ihaleyle Gökçeada Havalimanı ’nın bu yıl ihtiyacı olan elektrik enerjisi için Aycan Toptan Elektrik Şirketi ’ne bütün 367 bin TL ödendi.

Mart ayında da “2022 Gökçeada Havaalanı Apron Direklerinin Bakım-Onarımı” adı altın bir ihale düzenlendi. Bu ihaleyle de DHMİ ’nin kasasından 3D Işıklandırma isimli bir şirkete 152 bin 900 TL ’lik ödeme yapıldı. Bu iki ihaleyle bu yıl yapılan masraf ise 520 bin TL ’yi buluyor.

88 MİLYON TL ’YE YAPILDI

Gökçeada Havaalanı, 15 Ağustos 2010 tarihinde “turizmin geliştirilmesi” hedefiyle hizmete girdi. Dönemin DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal açılışta yaptığı konuşmada, havaalanı için toplam 88 milyon 120 bin TL harcandığını açıkladı. Açılışa katılan dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise havalimanının alan ekonomisine büyük katkı maddesi sağlayacağı bahis etti.

Açılışın arkasında Gökçeada Havalimanı ’na ilk tarifeli uçuş 12 Temmuz 2011'de İstanbul Sabiha Gökçen ’den gerçekleştirildi ve yine Şimşek göre haftada iki gün İstanbul'a tarifeli uçuşların yapılacağı duyuruldu. Ancak Şimşek ’ın söylediği gibi olmadı ve yalnızca çok kısa bir zaman tarifeli uçuşlar düzenlendi. Arkasında da tarifeli uçuş düzenlenmeyen havalimanına hiç yolcu uğramadı.

İYİ Partili Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin ise daha önce yaptığı açıklamada, “Ben 2014 yılında belediye başkanlığını kazandım ve 2014 ’deri bu yanlamasına hiç uçuş yapılmadı. Devletin çok ciddi bir yatırımı uyuşuk durumda” demişti.

ucaklar-degil-paralar-ucuyor-1019822-1.

80 MİLYON TL HARCANDI

DHMİ ’nin raporlarında yer alan bilgilere tarafından, havalimanı için de her sene kamunun kasasından para harcanıyor. Havalimanı için açıldığı 2010 yılından 2020 yılına değin DHMİ ’nin kasasından toplam 80 milyon 416 bin TL harcandı.

DHMİ ’nin etkinlik raporlarında yer alan bilgilere kadar, Gökçeada Havaalanı ’nı 2011 yılında bin 106, 2012 yılında bin 666 ve 2013 yılında ise bin 726 kişi olmak üzere toplam 4 bin 498 yolcu kullandı. 2013 yılından sonradan ise hiç yolcunun uğramadığını açıklandı.

38 KİŞİ ÇALIŞIYOR

38 personelin atama yaptığı havaalanı sadece personeliyle değil araçları ve teknolojik altyapısıyla da senelerdir kullanıma hazır durumda. Havalimanında bir pist süpürgesi arabulucu, bir yükleyici, bir forklift, iki pist frenleme ölçümü aracı ve bundan başka traktör elde etmek üzere beş özel maksatlı vasıta buluyor. Keza dört yangın söndürme, bir arazöz ve bundan başka kurtarma arabulucu hazır bekliyor.

SAYIŞTAY DA TESPİT ETTİ

Havalimanının atıl kaldığı, Sayıştay ’ın 2020 Yılı DHMİ Denetim Raporu ’nda da belirtildi. Raporda, "Önceki yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da Gökçeada Havaalanı ’na ticari amaçlı uçak iniş kalkış yapmadığı için yolcu trafiği gerçekleşmemiştir” ifadelerine yer verildi.

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum