Türkiye'de kaç Suriyeli bebek doğdu? Çarpıcı sayıyı canlı yayında açıkladı - kars haber

Ankara Üniversitesi Mülkiye Göç Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof.

Türkiye'de kaç Suriyeli bebek doğdu? Çarpıcı sayıyı canlı yayında açıkladı - kars haber
30 Mart 2022 - 19:26

Ankara Üniversitesi Mülkiye Göç Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Erdoğan, hazırladıkları 'Suriyeliler Barometresi' adlı akademik çalışmanın detaylarını türk TV'de anlattı. Çalışmada Türkiye'deki Suriyelerle ilgili rakamsal ve sosyolojik konular ele alındı. Şu lahza Türkiye'de kaç Suriyeli var? Türkiye'de kaç Suriyeli bebek dünyaya geldi? İşte merak edilen soruların yanıtları...

dön1

"7 MİLYON İNSAN ÜLKEYİ TERK ETTİ"

"2011'de Suriye'nin nüfusu takriben 22 milyondu. 7 milyon insan ülkeyi terk etti. Terk edenlerin koskocoman bir bölümü de Türkiye'ye geldi" diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"O dönem gelenlerin geçici olduğu düşüldü. AFAD devreye girdi. Acele şart yönetimi gerçekleşti. 26 kamp hazırlandı. Kampların kapasitesi 250 bine değin çıktı. Lakin sonra bakıldı ama baş edemiyoruz. Gelenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Sonra başlarının çarelerine baksınlar diye bir yol açıldı. Böyle olunca hudut bölgesindeki Suriyeliler akın akın Türkiye'nin büyük kentlerine doğu geldiler. Doğal olarak da en fazla İstanbul'a geldiler. "

TÜRKİYE'DE KAÇ SURİYELİ BEBEK DOĞDU?

"Türkiye'nin tamamına da yayıldılar. Biz de akademik bir gözle Türk toplumunun kaygılarını iyi anlamak ve de Suriyelilerin beklentilerini öğrenmek için bir çalışma gerçekleştirdik. Son dönemde yeni bir sosyolojik evreye geçtik. Bu sosyolojik evre ister istemez siyaseti de etkiliyor. Bu konuda talimatlar oluyor. Bu konuda şunu görüyoruz ama önümüzdeki seçimlerde Suriyeliler konusu insanların karar verme sürecinde ilk 3-4 konu içerisinde yer alacak."

Gerçekleştirdikleri çalışmayla ilgili bilgiler veren Erdoğan, Türkiye'de geçici koruma altındaki Suriyelilerin sayısının 3 milyon 746 bin olduğunu kaydetti. Erdoğan, şu ana değin da Türkiye'de yaklaşık 750 bin bebek doğduğunu da belirtti.

dön2

KAÇ SURİYELİ VATANDAŞLIK ALDI?

Erdoğan ayrıca 190 bin civarında Suriyelinin de Türk vatandaşlığı alarak çifte vatandaş olduklarını söyledi. Erdoğan keza Suriyelilerin Türkiye'deki kayıtsızlık oranlarının da çok düşük olduğunu belirtti.

Erdoğan Türkiye'de hem 1.2 milyon mektep çağında Suriyeli olduğunu da kaydetti. Bu çocuklardan 750 bininin de okula devam ettiğini ifade etti.

ÇALIŞAN SURİYELİ SAYISI

Türkiye'deki tanıdık olmayan öğrencilerin sayısının 200 bin civarında olduğunu kaydeden Erdoğan, çalışan Suriyeliler hakkında da bilgi verdi. Erdoğan, yaklaşık 1 milyon Suriyelinin faal olarak çalıştığını söyledi.

"330 BİN SURİYELİ OLMAYAN MÜLTECİ VAR"

Erdoğan, Türkiye'de 2011 yılında sığınmacı sayının 58 bin olduğunu, hemen ise 4 milyonun üstünde bir sayıdan bahsettiklerini kaydetti. Ülkemizde 330 bin de Suriyeli olmayan mülteci olduğunu söyledi.

SAVAŞ BİTİNCE SURİYELİLER DÖNECEK Mİ?

Çalışmada 'Savaş bitince Suriyeliler döner mi?' sorusuna da değinen Erdoğan, "2015'ten bu yana ifade ediyoruz. Dönmeleri fazla kuvvet. Türk toplumuna sorduğumuzda yüzde 90'ı kalır diyor. Ben de diyorum ki Türkiye'deki Suriyelilerin gözü artık Suriye'de değil" ifadelerini kullandı.

öte yandan bu konuyla ilgili çalışmada da, "Türk toplumu, Suriyelilerin asgari yarısının Türkiye'den gitmeyeceğini düşünüyor" denildi. Buna göre 'hiçbiri geri dönmez' diyenlerin oranı yüzde 47,4, 'büyük bölümü Türkiye'de kalır' diyenlerin oranı yüzde 32,9 ve 'yarısı döner yarısı Türkiye'de kalır' diyenlerin oranı da yüzde 10,9 olarak açıklandı.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum