Türkan Saylan kimdir? Türkan Saylan neden öldü? Türkan Saylan ne zaman vefat etti? haberi

Türkan Saylan'ı sevenleri vefat sene dönümünde unutmadı.

Türkan Saylan kimdir? Türkan Saylan neden öldü? Türkan Saylan ne zaman vefat etti? haberi
18 Mayıs 2022 - 19:53

Türkan Saylan'ı sevenleri vefat sene dönümünde unutmadı. Üniversite eğitimini dermatoloji üstüne bölge Türkan Saylan, bir nesil deri hastalığı olan cüzzama (lepra) karşısında geliştirdiği tedaviyle yüz binlerce kişiye deva oldu. Kurucusu olduğu Modern Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile bilhassa kız çocuklarının eğitimine büyük katkı sağladı. İşte, Türkan Saylan'ın merak edilen hayatı...

TÜRKAN SAYLAN KİMDİR?

13 Aralık 1935 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Cumhuriyet döneminin ilk müteahhitlerinden Fasih Şampiyon Bey ile (evlendikten sonra Leyla adını alan) İsviçreli Lili Mina Raiman çiftinin 5 çocuğunun en büyüğüydü.

Çocukluğunu İstanbul'un Kandilli semtinde geçirdi. Kandilli Kız Lisesi'nde mezun oldu. Lisans eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi'nde 1963 yılında tamamladı. 1964-1968 yılları aralarında SSK Nişantaşı Hastanesi'nden Cilt ve Zührevi Hastalıklar Uzmanlığını aldı.

1968 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Cildiye Anabilim Dalı'nda Başasistanlığa başladı. 1971 yılında İngiliz Kültür Heyeti'nin bursuyla İngiltere'de ileri eğitim fark etti, 1974 yılında Fransa'da ve 1976 yılında İngiltere'de kısa süreli çalışmalar yaptı, 1972 yılında doçent, 1977 yılında profesör oldu.

Türkan Saylan kimdir? Türkan Saylan neden öldü? Türkan Saylan ne zaman vefat etti?

1982-1987 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Cildiye Anabilim Dalı Başkanlığı'nı, 1981-2001 yılları aralarında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü'nü yürüttü.

1989 yılında, 'Mustafa Kemal Atatürk prensip ve devrimlerini korumak, geliştirmek, modern eğitim aracılığıyla çağdaş insan ve modern topluma ulaşmak' amacı ile oluşturulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin (ÇYDD) kurucularındandır ve uzun bir vakit genel başkanlığını yürüttü.

1990 yılında oluşturulan 'İÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Başvuru Merkezi'nin kuruluşunda tahsis aldı ve 1996 yılına değin müdür yardımcılığı ile kadın sağlığı derslerinin koordinatörlüğünü yaptı. Dermatoloji Kliniği öğretim üyesi olarak 2002 yılı sonuna kadar çalıştı ve 13 Aralık 2002 tarihinde emekli oldu.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum