Tüm bakımlarını yaptırdığı aracı yandı! Yargıtay'dan 'Adana sıcağında olağan' kararı - kars haber

Adana'da yaşayan 64 yaşındaki Coşkun Boysan, 2008 yılında Citroen marka 0 kilometre bir araç satın aldı.

Tüm bakımlarını yaptırdığı aracı yandı! Yargıtay'dan 'Adana sıcağında olağan' kararı - kars haber
09 Mayıs 2022 - 12:35

Adana'da yaşayan 64 yaşındaki Coşkun Boysan, 2008 yılında Citroen marka 0 kilometre bir araç satın aldı. Boysan, aracını aldıktan sonra bütün bakımlarını ise yetkili serviste yaptırdı. 26 Nisan 2013 tarihinde ise Boysan, merkez Sarıçam ilçesine bağlı set üstünde otomobiliyle seyir halindeyken motorda biranda yangın çıktı.
İhbar üzerine durum yerine gelen itfaiye ekipleri yangını söndürdü ancak otomobil kullanılamaz ülkü geldi. Gerisinde Coşkun Boysan, yangının çıkışıyla ilgili yetkili servise başvurdu. Yetkili servis ise herhangi bir kusur bulamayıp garanti süresini geçtiği için Boysan ’a muavin olamayacaklarını söyledi.

MAHKEMEYE BAŞVURDU

Bunun üzerine Coşkun Boysan yetkili servise ve Citroen ’e Adana 2.Tüketici Mahkemesi ’nde dava açtı. İlk açılan dava reddedildi ve konu Yargıtay'a gitti. Yargıtay ise eksiklerin giderilerek davanın tekrardan açılmasına karar verdi. Bunun üzerine Boysan, tekrardan dava açtı ve mahkeme bilirkişi incelemesine karar verdi.
Araştırmacı ise yaptığı incelemede otomobildeki yangının fan motorundan kaynaklanabileceğini belirledi. Dava sürerken Coşkun Boysan 2017 yılında vefat etti. Coşkun Boysan ’ın oğlu Emre Boysan ise davayı devam ettirdi. Mahkemeden olumsuz yanıt bölge Boysan ailesi kararı Yargıtay 6.Hukuk Daire Başkanlığı ’na taşıdı.

YARGITAY'DAN ‘YÜKSEK SICAKLIK' KARARI

Geçen 3 Mart tarihinde ise Yargıtay 6. Hukuk Daire Başkanlığı araç ile ilgili kararını verdi. Adana sıcaklarının elektrik kablolarına hasar verdiğinin ve yanmanın olağan olduğunun belirtilmiş karar ise şu şekilde:

1

“6 yaşındaki ve 178 bin kilometredeki bir aracın eski olduğunu, elektrik kablolarının Adana ’da yüksek çevre sıcaklığına maruz kaldığı için soğuk sıcak farklarından nedeniyle niteliğini kısmet yitirmiş, kısa devre yapmasının yüksek ihtimal olduğu, 21 Aralık 2012 tarihinde yetkili serviste bakımı yapılan vasıta için herhangi bir elektrik arızası belirtilmediği, yetkili servisin ise servis prensipleri gereği müşteriden şikayeti öğrenip buna göre yenileme işlemi yerine getirmek olduğu anlaşılmıştır. Davanın reddine karar verilmiştir.”

2

“GÖZ TARAFINDAN GÖRE YANDI”

Aldığı karar sonrası konuşan Emre Boysan, “Aracımızın kliması yaz aylarında kesintisiz çalışıyor. Aracın yandığı gün bende araçtaydım ve kaputtan dumanlar yükseldi. Hemen kenara çektik ve vasıta ateş aldı zaten. Yangın tüpüyle müdahale etmeye çalıştık fakat kaputu açamayınca itfaiye gelene dek aracımız göz göre tarafından yandı. Biz birincil ilk olarak yetkili servisten davacı olduk. Çünkü aracın tüm bakımlarını oraya yaptırdık. Tüm dosyalarımızı teslim ederek dava açtık. Bu davayı biz kaybettik ve itiraz edince de Yargıtay'da da kaybettik” diye konuştu.

Hiçbir suçlarının olmadığını söyleyen Boysan, “Bu dosyalarda yazılanlarda bizim hiçbir suçumuzun olmadığına karar verildi. Bizden bir kusur bulunmadı lakin yetkili servisinde kusuru bulunmadı. Yetkili servis, en son ancak bakımda aracın yanmasına sebep olan kısmına bakmamış ya da baksa bile herhangi bir işlem yapmadığı için kusursuz” dedi.

3

“ARAÇSIZ KALAN BİZ OLDUK”

Yetkili servisin bakımı tam yapmadığını öne süren Boysan, “Bütün eksikleri sizin belirleyip, yetkili servise yazılı olarak vermezseniz yetkili servisin herhangi bir kusuru olmadığı gibi bir karar çıktı. Bu da bizi düşündürdü. Mahkeme herkese sende haklısın diyerek karar verdi. Ancak araçsız kalan biz olduk” ifadelerini kullandı.

4

(İHA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum