Süt ürünlerine yüzde 32 zam kararı! 15 Mayıs 'tan sonra… - kars haber

Son dakika haberine göre ham süt fiyatına zam geldi.

Süt ürünlerine yüzde 32 zam kararı! 15 Mayıs 'tan sonra… - kars haber
09 Mayıs 2022 - 10:14

Son dakika haberine göre ham süt fiyatına zam geldi. Ulusal Süt Konseyi ham süt fiyatını 15 Mayıs 2022 tarihinden itibaren geçerli elde etmek üzere 7,50 TL/Litre olarak yükseltti. Süt ürünleri üreticileri bu artışın nihai ürünlere yüzde 30 zam olarak yansıyacağını ve tüketimde düşüş beklediklerini dile getiriyorlar.

Ham süt ve yem paritesinin 1,30 TL civarında olması konusunda üreticinin beklentisi olduğunu aktaran Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı, son süt zammı ve devletin verdiği destek ile bunun 1,28 ’e ulaştığını söyledi. Süt üreticisinin zarar etmeyeceği ve şu anki yem fiyatlarıyla az da olsa para kazanabileceği bir ortamın oluştuğunu kaydeden Çallı, “Böylece belirlenen yeni fiyatın bilhassa hasar eden üreticinin hayvanını kesime yönlendirmesinin önüne geçilebileceğini düşünüyoruz. Üreticiler için sürdürülebilir bir fiyat oldu” dedi. Çiğ süt fiyatının 20 kuruş devlet desteğiyle 7,70 liraya yükseldiğin belirten Çallı, “Çiğ fiyatındaki artış, süt ürünleri fiyatlarını yüzde 20-27 aralarında yükseltecektir. Dolayısıyla süt ürünlerinde fiyat artışları sürecek” diye konuştu.

2

‘HESAPTA OLMAYAN MALİYET ARTIŞI OLDU ’

Dünya gazetesinin haberine kadar; Şu lahza da yem fiyatının ortalama 6 lira civarında olduğunu aktaran Çallı, süt üreticilerinin hasat dönemlerinde yem bitkisini sözleşme altına alması gerektiğine uyarı çekti. Çallı, “Kimsenin beklemediği Rusya - Ukrayna savaşı yem maliyetlerimiz hiç ummadığımız bir şeklinde yükseltti. Bu artışları üretici ve sanayici olarak varsayım etmiyorduk. Hesapta olmayan maliyet artışı oldu” biçiminde konuştu.

YÜZDE 32 ZAM GELDİ

Milli Süt Konseyi ’nin soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını takriben yüzde 32 zamla litre başına 7,50 lira olarak belirlediğine uyarı çeken Muratbey Idare Heyeti Başkanı Necmi Erol, “Yeni fiyat 15 Mayıs ’tan itibaren geçerli olacak. Bu gelişme de doğal olarak önümüzdeki günlerde süt ve süt ürünlerinin fiyatlarının yükselmesine niçin olacak. Belli Başlı hammaddesi süt olan bütün ürünlerde de aynı oranda fiyatlar yükselecektir.

3

ÜRETİCİLER TÜKETİMİN DÜŞMESİNDEN TEDİRGİN

Gelişen maliyetler ile yükselen fiyatlar, tüketicilerin alım gücünü zorlayacaktır. Nitelikli, güvenilir gıdaya erişim idareli sıkıntılar nedeniyle zorlaşabilir. Bu da kaliteden ödün vermeyen üreticiler için satış kaybına neden olabilir” diye konuştu. Gürova Süt Ürünleri sahibi Nevzat Aydınlatılmış, 7 Aralıkta sütün fiyatının 3,20 lirayken şu an devlet desteğiyle birlikte 7,70 liraya yükseldiğini söyledi. Son zammın yoğurt ve ayran gibi ürünlerin fiyatlarına anında yansıyacağını belirten Aydın, “Ezine peynir gibi öteki ürünlerinde yapılan bağlantılar ve elde bulunan stoklardan dolayı fiyatlara hemencecik yansımayacak. Çiğ sütteki fiyat artışının tüm ürünlerde yüzde 30 zam olarak yansıması bekleniyor. Nihai tüketicinin belli bir alım gücü var ve 1 kilo peyniri 120 liradan satın alması çok zor. Üretici olarak ürünü nasıl satacağız diye bizim de moralimiz bozuk” dedi.


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum