SON DAKİKA | Bakanlık duyurdu! Erzincan'da çevre kirliliğine neden olan altın madeninin faaliyeti durduruldu haberi

Son dakika haberi: Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Erzincan İliç ’te boru hatlarındaki arıza sebebiyle çevre kirliliğine niçin olan altın madeninin faaliyetini durduruyoruz.

SON DAKİKA | Bakanlık duyurdu! Erzincan'da çevre kirliliğine neden olan altın madeninin faaliyeti durduruldu haberi
27 Haziran 2022 - 19:44

Son dakika haberi: Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Erzincan İliç ’te boru hatlarındaki arıza sebebiyle çevre kirliliğine niçin olan altın madeninin faaliyetini durduruyoruz. İlave çevresel iyileştirme çalışmalarının tamamlandığı Bakanlığımız Kontrol ekiplerince tespit edilene değin tesisin çalışmasına müsade verilmeyecek." ifadeleri kullanıldı. İşte son dakika haberinin tüm detayları...

Ekran görüntüsü 2022-06-27 162538

"ÇEVRESEL İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARININ TAMAMLANDIĞI TESPİT EDİLENE DEĞIN..."

Bakanlıktan yapılan açıklamada, işletmenin solüsyon boru hatlarında 21 Haziran'da meydana gelen arıza neticesinde Çevre Kanunu'na istinaden bakanlığa bağlı çevre kontrol ekiplerinin bölgeye sevk edildiği ve işletmeye en üstteki sınır gereğince 16 milyon 441 bin lira yönetimle ilgili para cezası uygulandığı, adli soruşturmanın yapılması için de Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, bakanlık gözetiminde gerçekleştirilen acil müdahale sonrası temizleme çalışmalarının tatmin edici olup olmadığının tespiti nedeniyle çevre laboratuvarınca alınan 27 numunenin analizlerinin sürdürüldüğü bildirilerek, "öte taraftan yarı olayların yaşanmaması için ek çevresel iyileştirme çalışmalarının tamamlandığı bakanlık kontrol ekiplerince saptama edilene dek tesisin etkinlik göstermesine müsaade edilmeyecek." bilgisi verildi.

NE OLMUŞTU?

Erzincan'ın İliç ilçesindeki bir altın madeninde siyanür akıcı borulardan birisinin kırıldığı iddiaları üstüne büyük panik yaşanmıştı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Erzincan'ın İliç ilçesi Çöpler köyünde, 21 Haziran'da bir altın madeni işletmesinin istif liç sahasına ait boru hatlarında yaşanan arıza sonrası meydana gelen çevre kirliliğinin gerisinde bakanlığa ast çevre denetleme ekipleri ivedilikle bölgeye sevk edilmişti. Yapılan incelemede, boru hattından kaynaklanan sızıntının tesis sınırlarının dışına taşarak, eğimli arazide aktığı, mevsim itibarıyla alt kotta yer alan çay yatağında herhangi bir su akışı bulunmadığı, dolayısıyla kuru nehir yatağına ulaşan herhangi bir kirlilik olmadığı saptama edilmişti. Laf konusu tespitin tahlil raporlarıyla onay edilebilmesi nedeniyle Çevre Laboratuvarı tarafından zorunlu analizler için numuneler alınmıştı. Boru hattındaki solüsyon ile kirlenen alanlara gerekli kimyasallar ile müdahale edilerek, kirli araç gereç toprak yüzeyden sıyrılarak, güvenli alana taşınmıştı.

Arıtma çalışmalarının tatmin edici olup olmadığının tespiti için de 27 numune daha alınmıştı. Çevre kirliliğine neden olan altın madenine "en üstteki sınır" olan 16 milyon 441 bin lira yönetimsel para cezası uygulanmıştı. Hem söz konusu olayla ilgili 5237 sayılı Türk Cinayet Kanunu zarfında gerekli adli soruşturmanın yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştu. Bakanlık yetkilileri, bölgede çevresel izleme çalışmalarının tekrar tekrar sürdürüleceğini, çözümleme sonuçlarına göre ise ihtiyaç görülen alanlarda çevresel iyileştirme çalışmalarına devam edileceğini açıklamıştı.

Kaynak: AA-İHA


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum