En iyi SEO Uzmanı Nedir?

En iyi SEO Uzmanı Nedir? SEO Uzmanı olmak için neler yapılır. SEO Uzmanlığımı geliştirmek için neler yapabilirim. SEO Uzmanlık hakkında detaylı bilgiler.

En iyi SEO Uzmanı Nedir?
26 Şubat 2022 - 21:06 - Güncelleme: 26 Şubat 2022 - 21:07

 Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO Uzmanı Nedir, bir web sitesini arama motorları için optimize edilmiş olacak şekilde test eder, analiz eder ve değiştirir ve web sitesi daha sonra Google ve Bing gibi büyük arama motorlarındaki arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almaktadır.

En iyi SEO Uzmanı Nedir, arama sonuçlarının alakalı olmasını sağlamak ve olumlu bir kullanıcı deneyimi, büyüyen web sitesi trafiği, müşteri adayı hacmi ve marka bilinirliği oluşturmak için bir web sitesinde sayfa optimizasyonu gerçekleştirir. Başka bir deyişle, bir SEO Uzmanının diğer dijital pazarlama veya geleneksel pazarlama profesyonellerinden bir farkı yoktur: sonuçta çalıştıkları şirket için daha fazla satış yaratmaya çalışıyorlar.

SEO Uzmanı Nedir, anahtar kelime araştırması yaparak ve Google Analytics gibi SEO araçlarından yararlanarak, Google'da bir web sitesinin görünürlüğünü artırabilir ve bu da herhangi bir şirket için büyük avantajlara sahiptir. SEO Uzmanı bazıları, yeni girişimler geliştirmek veya kullanıcı etkileşimini ve trafiğini artırmak için sosyal medya hesaplarını daha iyi yönetmek için bir pazarlama ekibinin diğer üyeleriyle de yakın bir şekilde çalışabilir.
 

SEO Uzmanı İş Sorumlulukları Nelerdir?


SEO Uzmanı iş sorumlulukları Nedir, birinin bir dijital pazarlama ajansında mı, bir şirketin dijital pazarlama departmanında mı yoksa bir müşteri için serbest mi çalıştığına bağlı olarak değişir, ancak SEO Uzmanı gönderilerinin büyük çoğunluğu için iş tanımı aşağıdakilerin tümlerini veya çoğunu içerecektir:
 

 • Şirketin web sitesi arama motoru sonuçları sıralamasını artıran optimizasyon stratejileri geliştirin
 • Seo Uzmanı ücretli arama kampanyaları yürütürken maksimum yatırım getirisi elde etmek için testler yürütecek, veri ve sonuçları toplayacak ve analiz edecek, eğilimleri ve içgörüleri belirleyecektir.
 • SEO kampanyalarının giderlerini yönetme, bütçede kalma, aylık maliyetleri tahmin etme ve farklılıkları uzlaştırma
 • SEO'nun en iyi uygulamalarının web sitesi içeriği boyunca düzgün bir şekilde takip edilenden emin olmak için web geliştirme ekibiyle yakından işbirliği yapın
 • İçerik oluşturma ve içerik pazarlamasında SEO'yu yönlendirmek için editoryal ve pazarlama ekipleriyle birlikte çalışın
 • Arama motoru pazarlaması için sayfa optimizasyonu sorumluluğunu üstlenin
 • Şirket web sitesi ve pazarlama materyallerinde kullanılacak yeni SEO anahtar kelimeleri için sürekli anahtar kelime araştırması, keşfi ve optimizasyonu gerçekleştirin
 • Arama motoru optimizasyon önerilerini araştırma ve uygulama
 • Bağlantı oluşturma stratejisi oluşturma ve yürütme
 • Hedef anahtar kelimeler için SEO Uzmanı nedir derseniz, konumlarını iyileştirmek için web sitesi mimarisini, içeriğini, bağlantılarını ve diğer faktörleri değiştirin
 • Pazarlama çabalarında iyileşme gösteren ölçülebilir hedefler belirleyin
 • SEO strateji performansını anlamak için Google analytics gibi SEO araçlarıyla günlük performans ölçümlerini izleyin
 • SEO stratejisini yönetmek için pazarlama departmanındaki diğer kişilerle işbirliği yapın
 • Web sitesi arama sonuçlarını iyileştirmek için blog gönderileri ve sayfa açıklamaları da dahil olmak üzere ilgi çekici ve yüksek kaliteli web sitesi içeriği yazın
 

SEO Uzmanları Nereden Geliyor?


Seo Uzmanlarının çoğu ve diğer arama motoru optimizasyonu profesyonelleri, teknik becerileri üzerinde çalışmadan ve SEO'da bir işe geçmek için aktarılabilir becerilerinden ve eğitim geçmişlerinden yararlanmadan önce kariyerlerine başka bir alanda başlarlar.

Doğrudan SEO ile ilgili bir kolej veya üniversite derecesi yoktur - ve kesinlikle dört yıllık bir pazarlama programı size SEO alanında gelişmeniz için gereken belirli teknik becerileri vermeyecektir - ancak bir SEO Uzmanı için bir tür lisans veya eşdeğerini bir tür ilgili alanda listelemeyen bir iş tanımı görmek nadirdir, iş, pazarlama veya iletişim gibi.

Sahada çalışan çoğu SEO uzmanı nedir bilmiyor, işverenlere dijital pazarlama stratejilerini yürütmek, arama motoru trafiğini artırmak ve web sitelerinin arama motoru sonuçları sayfalarında zirveye yakın olduğundan emin olmak için gereken özel becerilere sahip olduklarını göstermek için bir tür ek sertifikayı takip eder. BrainStation'ın Arama Motoru Optimizasyonu Sertifika Kursu gibi kurslar da yeteneklerinizi gösteren gerçek çalışmalar oluşturmanıza izin verecek ve işverenlerin ne aradığını bilen bir SEO endüstrisi uzmanının talimatıyla oluşturulacaktır.

İlgili bir dereceniz olsa bile, seo'nun sürekli değişen dünyasının tepesinde olduğunuzu kanıtlamak için muhtemelen bir sertifika kursu veya başka bir çevrimiçi kursla yükselmek gerekecektir.
 

Başarılı Bir SEO Uzmanının Özellikleri?


Başarılı SEO uzmanlarının dijital pazarlama ve arama motoru optimizasyonu dünyasında başarılı olmak için sahip olmaları gereken temel özelliklerden bazıları şunlardır:
 

1. SEO'nun üç seviyesinin anlaşılması

Arama motoru optimizasyonu için üç katman vardır ve herhangi bir iyi SEO Uzmanı Nedir, bir pazarlama stratejisi geliştirirken üçünü de akılda tutmalıdır:
 • Teknik, web sitenizin içerik dışı öğelerini ifade eder. Bu bölüm, bir web sitesinin arka uç yapısını ve temelini iyileştirme stratejilerini içerir. Bu işin bir parçası, web sitesi hızını, dizin oluşturmayı, mobil dostluğu, taranabilirliği ve web sitesi mimarisini geliştirmek için teknik SEO fırsatlarını ortaya çıkarabilecek kapsamlı bir web sitesi analizi yapmayı içerecektir. Teknik SEO ayrıca bir web sitesinin okunabilirliğini önemli ölçüde artıracaktır, bu da kullanıcı deneyimini geliştirir ve arama motorlarına web sitesinin iyi bir web sitesi olduğunu gösterir.
 
 • Sayfa içi SEO, web sitenizdeki içerikle ilgilidir ve arama motorlarının içeriğinizin konusunu anlamasına ve web sitesini değerli bir kaynak olarak görmesine yardımcı olmak için optimize eder. Sayfa içi SEO, anahtar kelimeler, meta etiketler, dahili bağlantılar ve HTML başlık etiketleri gibi öğelerin arama motoru trafiğini artırmaya ve Google sonuçlarının en üstüne yakın olduğundan emin olacak şekilde kullanılmasını içerir.
 
 • Sayfa dışı optimizasyon, çeşitli bağlantı oluşturma taktikleri aracılığıyla web siteniz ile diğer web siteleri arasında daha güçlü bir ilişki oluşturmakla ilgilidir. Sayfa dışı optimizasyon, arama motorlarına bir web sitesinin güvenilir bir kaynak olduğunu ve bu nedenle arama motoru sıralamalarının en üstüne yakın konumlandırılması gerektiğini göstermek için bir web sitesinin itibarını oluşturma stratejilerini de içerir.
SEO uzmanı nedir, arama motoru optimizasyonunun tüm katmanlarının web sitenizin Google arama sonuçları arasında ne kadar belirgin bir şekilde sıralanmasına nasıl katkıda bulunduğunu bilmesi gerekir.

2. Pazarlama için bilgili bir zihin

SEO'nun teknik yönleri açıkça işin büyük bir parçasıdır ve Google'ın web sitenizi arama sonuçlarına gömmesine neden olabilecek sorunları anlamak çok önemlidir. Ancak bunun üstesinden geldiğinizde, SEO endüstrisindeki işlerin diğer dijital pazarlama ve hatta geleneksel pazarlama işleriyle çok ortak noktası olma eğilimindedir: sonuçta, içeriği bir satışa daha yakın dürterken tüketicinin yararını özetleyecek şekilde oluşturmanız ve konumlandırmanız gerekir.

İşin zor kısmı, hem arama motorunun diğer ucundaki insanları etkileyecek hem de bir Google algoritmasını memnun edecek içerik oluşturmaktır. Bu deneyimle birlikte gelir.

Ancak, SEO Uzmanı nedir? ve dijital pazarlama uzmanı olarak gerçekten bağlanmak için gereken SEO uzmanlığı bundan daha derine iniyor. Bir SEO Uzmanı nedir rolünde gerçekten başarılı olmak için, içerik pazarlamasını her zaman daha derin bir düzeyde, tüketici psikolojisini ve pazarlama yaptığınız hedef kitleyi, sosyal medya manzarasını, web tasarımını ve geliştirmesini, viral pazarlama stratejilerini ve marka bilinirliği ve dönüşümlerini artırmaya yardımcı olan genel iş hedeflerini göz önünde bulundurmalısınız.

3. Büyük resim düşünme yeteneği

Tespit ettiğimiz gibi, SEO Uzmanı her şeye dokunuyor. Ve şirket web siteleri o kadar önemlidir ki, SEO bu hususların geri kalanından kesilebilir.

SEO kampanyaları etrafında belirli hedeflere sahip olmak yardımcı olur. Bir SEO Uzmanı olarak amacınız arama motoru sıralamalarına, trafiği yönlendirmeye, marka bilinirliği artırmaya veya dönüşümlere (web sitenizi ziyaret eden birini müşteriye dönüştürmek) odaklanmak mı?

Bu hedefleri tanımlamak ve daha sonra bir SEO stratejisi yürütürken kuruluşun daha büyük hedeflerini akılda tutabilmek, başarı için bir SEO Uzmanı kuracaktır.

4. Birinci sınıf iletişim becerileri ve işbirlikçi bir ruh

SEO Uzmanı Nedir?, satış, müşteri hizmetleri, web geliştirme, analitik, BT, pazarlama ve daha fazlası dahil olmak üzere bir işletmede çok çeşitli departmanlarla çalışacaktır. Ve bir web sitesinde değişiklik yapmanın SEO'yu neden artıracağını ve sonuçta daha fazla trafik ve dönüşümle sonuçlanacağını açıklamak her zaman kolay değildir. İşte bu noktada iletişim yeteneklerin devreye giriyor.

SEO Nedir: SEO Uzmanı, belirli değişikliklerin neden gerekli olduğunu ve web sitesine ve şirketin kârlılıklarına nasıl fayda sağlayacaklarını ikna edici ve erişilebilir bir şekilde nasıl açıklayacaklarını bilmeleri gerekir. Ayrıca, işinizin bir parçası, web sitesindeki birçok farklı geçmişe ve perspektife sahip ekiplerle bunu yapabilmektir.

Sadece bu değil, aynı zamanda site için geliştirilmekte olan belirli içeriğe dahil olabilirsiniz, bu nedenle yazma becerilerinizin SEO Uzmanı işleri için mükemmel olduğundan emin olmalısınız.

5. Merak ve Uyarlanabilirlik

Google, arama motoru sonuçlarını nasıl sıralayarak sürekli olarak sıralamak için algoritmalarını değiştirir. Bu, bakış açınıza bağlı olarak sizin için sinir bozucu veya heyecan verici olabilir - ancak iyi bir SEO Uzmanı bu zorluğu coşkuyla üstlenir.

SEO Uzmanı konusunda ve alanında gelişmek için çevik olmanız gerekir. Birçok profesyonel sürekli öğrenmeden yararlanır, ancak En İyi SEO Uzmanının hayatta kalması gerekir. Ayrıca, tek bir şirketin web sitesinden sorumluysanız, uyumlu olmayı göze alamazsınız - SEO uzmanı olarak, sürekli değişen SEO en iyi uygulamalarıyla uyumlu olup olmadığını görmek için içeriğini sürekli olarak gözden geçirmek sizin işinizdir. SEO Hizmeti almanız gerekiyor.
 

SEO Uzmanı Nedir? ile İlgili Bazı İş Tanımları Nelerdir?

SEO Uzmanı Nedir, yakın yaygın iş tanımları şunlardır:

Arama Motoru Pazarlamacısı

Çok sık, arama motoru optimizasyonu ve arama motoru pazarlaması (SEM) bir araya getirilir, ancak gerçekte çok farklıdır. Arama motoru pazarlaması çok daha geniştir ve aslında SEO'yu içerir. Arama motoru pazarlaması, tüketicilere pazarlamak ve arama motorları için çalışmanız gerekeceği için Tıklama Başına Ödeme pazarlaması (PPC), reklamcılık ve bazı müşteri ilişkileri yönetimi gibi becerilerde ustalaşmanızı gerektirir. Arama motoru pazarlama SEO uzmanları yalnızca ücretli arama konusunda uzmanlasa da, bazıları hem arama motoru pazarlaması hem de SEO'yu ele alır. Google AdWords, Bing AdWords ve Google Analytics gibi anahtar kelime araştırmalarına ve SEO araçlarına hakim olmak bir ön koşuldur.

İş Pazarlama Danışmanı

SEO uzmanı yoğun talep göre gören içgörüye sahiptir. İş Pazarlama Danışmanı olarak bir işe hak kazanmak için SEO ile ilgili başarının kanıtlanmış bir kaydını gösterebilmeniz gerekecektir, çünkü bu pozisyon müşterilerle birlikte çalışarak özel ihtiyaçlarına çözümler sunmanızı, SEO ve diğer pazarlama girişimlerinin uygulanmasına yardımcı olmanızı, mevcut pazarlama stratejilerinin etkinliğini ölçmenizi ve uygulamaya koymanızı gerektirecektir, ve bu şirketler için değer yaratmak için uzun vadeli destek ve strateji sağlamak.

Dijital Pazarlama Müdürü

Dijital pazarlama ve SEO uzmanı dünyaları özünde bağlıdır. Dijital pazarlamacılar genellikle SEO Nedir, SEM, PPC ve sosyal medya dahil olmak üzere her türlü çevrimiçi pazarlamayı ele alıp verler. Dijital pazarlama profesyonelleri pazarlama stratejileri oluşturur ve yürütür, SEO'yu artırmak, içeriği yönetmek ve trafiği, marka bilinirliğini ve satışları artırmak için sosyal medyayı maksimum etkinlik için kullanır.

Sosyal Medya Yöneticisi

Bir sosyal medya yöneticisinin iş tanımı, her sosyal medya platformunda çalışan ve bir şirketin hedef kitlesiyle mümkün olan en büyük sıçramayı yapmak için doğru zamanlarda ve doğru formatlarda yayınlanan ilgi çekici sosyal medya içeriğinin oluşturulmasını gerektirir. SEO Uzmanı Nedir gibi, Bir Sosyal Medya Yöneticisi'nin sorumluluğunun bir parçası, bir şirket web sitesine trafik çekmek ve aynı zamanda sosyal medya hesapları aracılığıyla tüketiciler ve kullanıcılarla doğrudan etkileşimde olmaktır.

E-posta Pazarlama Uzmanı

Dijital pazarlamada daha derin bir niş araştıran E-posta Pazarlama Uzmanları, müşterileri tıklamaya ikna edecek e-posta kampanyaları için ilgi çekici içeriklerin nasıl oluşturulacağını tam olarak bilir. E-posta, kararlı bir hedef kitleye ulaşmanın en güçlü yöntemlerinden biri olmaya devam ediyor. E-posta pazarlaması öncelikle müşteri adayı oluşturma etkinliğidir, bu nedenle bu e-posta çabaları her zaman daha büyük bir pazarlama stratejisinin bir parçası olacaktır.
 

SEO Uzmanları Kiminle Çalışır?

SEO Uzmanı, çoğu doğrudan daha büyük bir pazarlama veya dijital pazarlama ekibinin bir parçası olarak çalışır, böylece sosyal medya pazarlama ekipleri, Arama Motoru Pazarlamacıları ve e-posta pazarlama ekipleriyle çalışırlardı.

Ancak daha genel olarak, SEO uzmanı bir şirket web sitesinin hemen hemen her bölümüne dokunur, bu da bir şirketin hemen hemen her bölümünü etkilediği anlamına gelir. Sonuç olarak, bir SEO Uzmanı geliştirme, tasarım, satış, BT ve müşteri hizmetleri ekipleriyle çalışmayı bekleyebilir.

SEO Uzmanı Nedir, Olmak İçin Nedenler

Dijital pazarlama ve iletişim alanlarının diğer birçok alanına yapılan uygulamalarla hızlı büyüyen bir alan olduğu göz önüne alındığında, SEO Uzmanı nedir nasıl olarak bir kariyer düşünmek için birçok zorlayıcı neden vardır. SEO Uzmanı Nedir hakkında bilgi vermek gerekirse SEO Uzmanı olmayı, düşünmeniz için birkaç neden şunlardır:

1. Kelimelerle bir yolunuz var

Bazen iyi yazmanın SEO'nun temeli olduğunu unutuyoruz. Bir SEO Uzmanının, kullanıcı niyetine odaklanan içerik oluştururken net ve kısa bir şekilde nasıl yazılacağını bilmesi gerekir. Ayrıca, kelime ustaları, anahtar kelime araştırmalarına dayanan kelime seçimlerinde ve yapısında küçük düzenlemelerin SEO'nuzu nasıl artıracağını görmekten hoşlanabilir. Her ikisi için de zorlayıcı olarak kabul edilecek içerik oluştururken insanlarla ve arama motorlarıyla aynı anda iletişim kurmak kolay bir iş değildir, bu nedenle yazma becerileri uzun bir yol alacaktır.

2. Çok az alan dinamiktir

Hiç bitmeyen bilgiye susamış ve dijital her şeye minnettar olan bir tipseniz SEO'da kariyer iyi bir uyum sağlayacaktır. SEO uzmanı nedir, Google algoritmasinda yapılan revizyonları sürekli olarak incelemenin ve buna göre ayarlama yapmanın arama motoru trafiğini yönlendirmenin ve SEO uzmanı olarak etkili kalmanın önemli bir parçası olduğunu bilir. Bir SEO Uzmanının, köşede ne gibi değişiklikler olabileceğini asla bilmediğiniz için ellerinden bir şey gelmez. Bu sizin için heyecan vericiyse, SEO'daki bir iş harika bir uyum olacaktır.

3. Güçlü iş güvenliği

İşletmeler, arama motoru optimizasyonu ve arama motoru pazarlamasına daha fazla yatırım yapma aklını başlarına geldi. Yakın tarihli bir rapora göre, pazarlamaya yılda 25.000 dolardan fazla harcayan şirketler, arama motoru pazarlaması ve SEO'nun en iyi yatırım getirisini sağladığını ve üçte ikisinin SEM ve SEO'yu ileriye dönük son derece yüksek öncelikli veya çok yüksek bir öncelik olarak listelediğini bildirdi - e-posta pazarlaması veya sosyal medya pazarlamasından daha fazla. Şirketler zaten dijital pazarlamaya her zamankinden daha fazla para yönlendiriyor - SEO Uzmanı ise bu pastanın daha büyük bir kısmını aldığından ve daha fazla değer sağlamaya devam ettikçe, SEO beceri setine sahip insanlar için daha fazla işe yol açmalıdır.

4. Tasarım kaşıntınızı çizin

İyi bir SEO Uzmanı SEO'yu asla bir boşlukta düşünmez. SEO uzmanı, bir müşteri veya şirket web sitesinin tamamını hesaba katmalı ve sadece yapıyı değil, aynı zamanda kullanıcı deneyimini ve genel görünüm ve hissi de dikkate almalıdır. Bu nedenle, SEO Uzmanının işi sadece ilgi çekici içerik yazmayı içermiyor, aynı zamanda estetik ve web tasarımı için gözlerini nasıl çalıştıracaklarını da bilmeleri gerekiyor. Seo Uzmanı olarak bu kadar çok yaratıcı kası esnetmenize izin verecek çok fazla iş yoktur ve bu birçok kişi için çekici bir olasılıktır.

5. SEO becerileri aktarılabilir

SEO Uzmanı kendi becerisini belirledikten ve SEO araçlarında ustalaştıktan sonra, farklı sektörlerde ve işletmelerde bir dizi başka iş için çekici bir aday olacaksınız. SEO Uzmanı Nedir, olmayan bir iş tanımına göz atın ve SEO uzmanlığını iletişim, içerik yönetimi, pazarlama, sosyal medya ve gazetecilik gibi alanlardaki işlerin bir fikstürü olarak bulma olasılığınız hala yüksek olacaktır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 0 Yorum