Rıza Kayaalp trafik kazasının ardından açıklama yaptı: Merhum şahıs birden önümüze çıktı haberi

Ulusal güreşçi Rıza Kayaalp'in karıştığı kaza, önceki gün akşam Sivas-Ankara arasındaki E-88 Karayolu'nun Yozgat Çalatlı köyü mevkiinde meydana geldi.

Rıza Kayaalp trafik kazasının ardından açıklama yaptı: Merhum şahıs birden önümüze çıktı haberi
17 Mayıs 2022 - 02:16

Ulusal güreşçi Rıza Kayaalp'in karıştığı kaza, önceki gün akşam Sivas-Ankara arasındaki E-88 Karayolu'nun Yozgat Çalatlı köyü mevkiinde meydana geldi. Rıza Kayaalp yönetimindeki araba ile yolun karşısına geçmeye çalışan 2 çocuk babası Ertuğrul Dolgunyürek'e çarptı. Yola savrulan Dolgunyürek ’e arkadan gelen Necmi Şahin yönetimindeki TIR da çarptı. Yola savrulan iki çocuk babası Dolgunyürek, daha sonra da tırın çarpmasıyla durum yerinde yaşamını yitirdi. Kazanın arkasında Kayaalp ve Şahin gözaltına alındı. Jandarmadaki işlemleri tamamlanan Rıza Kayaalp ve Necmi Şahin, mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere adli denetleme şartıyla özgür bırakıldı.

riza-kayaalpin-karistigi-kazada-alt-gecit-detayi_9515_dhaphoto4

KAZAYLA İLGİLİ SOSYAL MEDYADAN AÇIKLAMA YAPTI

Ulusal güreşçi Rıza Kayaalp, sosyal ağ hesabından yaptığı açıklamada, bir takım basın yayınlama kuruluşlarının "araştırmadan" yaptığı haberden ötürü ırk nezdinde güç duruma düştüğünü belirtti.

Kazadan 15-20 dakika daha sonra olay yerine gelen savcıya açıklama verdiğini vurgulayan Rıza, "Bir sonraki günde verdiğim devlete ait ifadem de birebir aynıdır. Eğer somurtkan bir şart varsa sayın savcımızı sizlerin huzurunda görevini yapmaya misafir etme ediyorum." ifadelerini kullandı. Rıza, açıklamasında olayı şu şekilde anlattı:

AA-20220515-27868178-27868177-MILLI_GURESCI_KAYAALPIN_KARISTIGI_TRAFIK_KAZASINDA_1_KISI_HAYATINI_KAYBETTI

"Arkadaşımın düğününe bulunma için gitmiş olduğum memleketimde ailemi gezmek için arkadaşlarımla köyüme gittim. 3-4 saat köyde kaldıktan sonradan ailemin yanından ayrılarak güreşçi olarak yetiştiğim Güreş Eğitim Merkezi'ne doğru gitmek için yola çıktım. Telaş edilecek bir şart yoktu. Kurallara uyarak Yozgat'a doğru 60-70 kilometre çabucak anayolda seyir halindeydim. Fazla karanlık bir yoldu ve acelemiz de yoktu. Yozgatlı hemşerilerim de bilirler ancak o yol asfaltın da siyah olmasından dolayı zifiri karanlık. Ben sol şeritte ilerlerken merhum kişi Çalatlı köyü Yozgat tarafı çıkışında yer alan Coşkunlar Fabrikası önünde pat diye önümüze çıkıvermiştir. Şahsı görmemle direksiyonu sola kırmam 1 saniyelik olaydı ama sol şeritte olmama rağmen bu durum gerçekleşmiştir. Merhum kişi benim sağ çamurluğuma çarpmıştır. Biz ne olduğunu anlayamadan aniden gelişti her şey."

"TIRIN ÖNÜNDEN ÇEKMEYİ DÜŞÜNDÜM FAKAT YETİŞMEM İMKANSIZDI"

Anında arabayı kenara çekerek park ettiğini bildiren Rıza, şunları kaydetti:

"Şahsı hemencecik hastaneye yetiştirmek düşüncesiyle tez arabadan inip olay yerine dürüst yürümeye başladık. Dediğim gibi çok karanlık bir yol olması ve şahsın siyah kıyafetli olmasından nedeniyle görmekte zorlandık. Telefonlarımızın flaşlarını açtık. Tam o sırada arkadan gelen tırın ışığıyla şahsı fark ettik. Oturur ve kolunu miktar vaziyetteydi. O lahza merhum şahıs da tırın kendisine geldiğini görünce elini kaldırdı durması için. Biz de derhal kendi can güvenliğimizi paldır küldür yola atladık. Şoförü durdurabilmek için kollarımızı kaldırdık, bağırdık. Şahsı tırın önünden çekmeyi düşündüm lakin süre olarak yetişmem imkansızdı. Maalesef tır, merhum şahsı altına alınca durabildi. Zaten fabrikadaki görgü şahitleri de merhumun oturur vaziyette kolunu tuttuğunu ve iyi olduğunu tırın durması için elini kaldırdığını ve bizim uğraşımızı görmüş, karakoldaki beyanlarında belirtmişlerdir. Burada tır şoförünün de yapabileceği bir şey yoktu. Onu suçlamak gibi olmasın. Dediğim gibi şahsın kıyafetleri ve asfalt simsiyahtı. Hiçbir ışık yoktu ve bu durumlar görünüm mesafesini kısıtlıyordu. Hemencecik merhum şahsa yardıma koştuk tır şoförüne aracını geri almasını söyledik. O da 1-2 metre tırı geri aldı. Merhum şahısın hayatını kaybetmişti."

AA-20220515-27868178-27868174-MILLI_GURESCI_KAYAALPIN_KARISTIGI_TRAFIK_KAZASINDA_1_KISI_HAYATINI_KAYBETTI

"YÜZDE YÜZ MERHUM YAYANIN SUÇLU OLDUĞU ANLAŞILMIŞTIR"

Rıza Kayaalp, sonra durum yerine sağlık ekipleri, jandarma, polis ve savcının geldiğini ifade ederek, "Olayın araştırılması, adap tanıklarının dinlenmesi, sonrası araştırmacı raporlarında hızımın kurallara yerinde olduğu, yolun ışıksız olması, şahsın kıyafetlerinin siyah olması, yayalara ait geçidinin olmaması, 150 metre ilerde daha aşağı geçidin olması göz önünde bulundurularak yüzde yüz merhum yayanın suçlu olduğu anlaşılmıştır." açıklamasını yaptı. (AA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum