Onur Yürüyüşü'nde gözaltına alınanlar serbest: "Biz hep buradayız" haberi

LGBTİ+ yürüyüşünde gözaltına alınanlar serbest bırakıldı.

Onur Yürüyüşü'nde gözaltına alınanlar serbest: "Biz hep buradayız" haberi
28 Haziran 2022 - 08:30

LGBTİ+ yürüyüşünde gözaltına alınanlar serbest bırakıldı. Iftihar Yürüyüşü Komitesi ’nden yapılan açıklamada uygulanan şiddete uyarı çekildi, “Buradayız ve hiçbir yere gitmiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

GÜNCEL 28.06.2022 06:30 Onur Yürüyüşü'nde gözaltına alınanlar serbest: Resim: DHA

Haber Merkezi

İstanbul'da önceki gün düzenlenmek istenen LGBTİ+ Övünç Yürüyüşü'nde gözaltına alınan 300'den fazla kişi dün özgürlük bırakıldı.

Emniyet ’ten devlete ait bir izah etme yapılmazken, gözaltına alınan birey sayısının toplam 373 olduğu öğrenildi.

İstanbul LGBTİ+ Iftihar Yürüyüşü Komitesi Iftihar Yürüyüşü ’ne yönelik polis müdahalesine lişkin izah etme yaptı.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi ’nde gerçekleşen tanımlama öncesinde İHD ’nin bulunduğu sokağa fazla sayıda polis ekibi ve çevik zorlama geldi. Kurul yaptığı açıklamada “İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyeti LGBTİ+ ’ları işkenceyle gözaltına aldı, alandaki öyle çok LGBTİ+ ’ya da maddesel ve psikolojik güç uyguladı” dedi.

Açıklamada şunlar denildi: "Taksim Sıraselviler Caddesi ’nde saat 17.00 ’de yapılmak istenen basın açıklaması öncesi insanlar oturdukları kafelerden, yürüdükleri sokaklardan işkence ile gözaltına alındı. Taksim az daha ablukaya alındı, ırk evlerinden çıkamaz ve evlerine giremez ülkü getirildi. Gözaltında saatlerce havasız otobüslerde tutulanlar, ters kelepçeli halde vasıta içlerinde polis şiddetine ve tacizine maruz kaldı. Bunun yanı sıra avukatlarımız uzun süre müvekkilleriyle görüştürülmediler, Vatan Güvenlik Müdürülüğü ’ne girişleri engellendi, polis tarafından darp ve taciz edildiler. bir kere daha duyuruyoruz: Lubunyalara boyun eğdiremeyeceksiniz. Bizim birbirimize taşıdığımız umut, yiğitlik ve direniş sizin yasaklarınızı aşar. Varlığımızı her gün, her alanda, ve her sene Iftihar Yürüyüşlerimizde göstermeye devam edeceğiz! çünkü biz sandığınızdan daha örgütlü, daha zırıl, daha dönmeyiz. RAK RAK RAK geldik, buradayız ve hiçbir yere gitmeye niyetimiz yok."

SES ÇIKARACAĞIZ

İnsan Hakları Derneği LGBTİ+ Komisyonu Iftihar Yürüyüşü ’ne yapılan polis müdahalesi ve nezaret işlemiyle ilgili tanımlama yaptı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Avukatlarımız Jiyan Tosun ve Jiyan Kaya sabaha dek gözaltına alınan insanların sorgularında bulundular ve uygulanan bütün şiddete şahit oldular. İnsan hakları savunucuları olarak LGBTİ+ hareketinin ardına kadar yanına olduğumuzu ve onlara yönelik tüm yargı ihlallerine aleyhinde en yüksek sesle aleyhinde çıkacağımızı duyuruyoruz.”

TAM 10 YASAK

Kaos GL ’de yer alan habere kadar ise Onur Ayı yasaklamalarla geçti. Övünç Haftası etkinlikleri Çanakkale ’den Datça ’ya, Antep ’ten İstanbul ’a tam 10 yerde yasaklandı. Bu süreçte toplamda 530 kişi gözaltına alındı.

GAZETECİLİK KABAHAT DEĞİLDİR

İstanbul ’daki Övünç Yürüyüşü ’nde gazetecilerin de gözaltına alınmasına Türkiye Gazeteciler Cemiyeti karşı çıktı. Cemiyet ’ten yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Cinsiyet eşitliğinden tez uzaklaşan iktidar, anlayışına uygun olmayan toplumsal konuların haberleştirilmesini engellemek için de gazetecileri hedef göstermeyi ve gözaltına alınmalarını sağlamayı sürdürüyor. Gazetecilerin aralıksız gözaltı uygulamasıyla zorlama altına alınmaya, sindirilmeye çalışılması halkın haber alma hakkının ve haberin hür dolaşımının engellenmesidir. Bu tutumu protesto ediyoruz.

Son olarak 26 Haziran 2022 Pazar günü Fransız Haber Ajansı muhabiri Bülent Kılıç Taksim ’deki Onur Haftası etkinliğini haber yapmak için izlerken gözaltına alındı, daha sonra özgür bırakıldı. Uyruk Gazetesi Foto Muhabiri Hakan Akgün ise güvenlik güçleri tarafından tartaklanarak çalışması engellendi.

İktidarı bir defa daha cinsiyet eşitliğine hürmet göstermeye, yurttaşın haber alma hakkını engellememeye, gazetecilere yönelik saldırıları cezasız bırakmaktan ve gazetecileri gözaltına almaktan vazgeçmeye çağırıyoruz. #Gazetecilik suç değildir.”

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum