Öğrencilerin 5 'te 4 'ü açıkta haberi

AKTÜEL 17.05.2022 06:30 CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av.

Öğrencilerin 5 'te 4 'ü açıkta haberi
17 Mayıs 2022 - 07:01

AKTÜEL 17.05.2022 06:30 Öğrencilerin 5 ’te 4 ’ü açıkta

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç ’ın, “Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (KYK) yurt sayısı ile yatak kapasitesi” hakkındaki soru önergesine Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ’nun verdiği cevap, üniversite öğrencilerinin “açıkta kaldığını” ortaya koydu.

Kasapoğlu, bakanlığın, 20 Aralık 2021 tarihi itibarıyla 81 ilde ve Kuzey Kıbrıs ’taki 780 yurtta 743 bin 530 şahsiyet yatak kapasitesi olduğunu belirtti.

Bakan Kasapoğlu, bakanlık yurtlarında barınan ya da bakanlıktan öğrenim kredisi/burs bölge öğrenciler hakkındaki disiplin işlemlerinin, Yurt Hizmetleri Yönetmeliği, Öğrenim Kredisi Yönetmeliği ve Burs-Kredi Yönetmeliği hükümleri uyarınca gerçekleştirildiğini kaydetti.

ogrencilerin-5-te-4-u-acikta-1016444-1.

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu ’nun yanıtını değerlendiren CHP Milletvekili Av. Kılıç, devlet üniversitelerinde yaklaşık 7,5 milyon öğrencinin eğitim gördüğünü, bunun 3,8 milyonunun ise örgün eğitim aldığını açıklama etti.

Kılıç, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bakanın bu cevabı yıllardır gündeme getirdiğimiz, ‘üniversite öğrencilerinin barınma sorunu ’ ile ilgili gerçeği gözler önüne sermiştir. Üniversiteyi kazanan öğrenci ve ailesi, daha gelecekte mesleğine adım atacağı üniversiteye girmenin mutluluğunu yaşayamadan ‘nerede kalacağı ’ endişesi içerisine girmektedir. Devlet yurtlarının kapasitesi kesin olduğu için orada kendisine yer bulmaya çalışmakta, bulamayınca vakıf, cemaat ve tarikatların yurtlarına yoksul kalmaktadır. Çünkü, devlet üniversitelerinde 3,8 milyon öğrencinin örgün eğitim gördüğünü, buna rağmen KYK yurt kapasitesinin 743 bin olduğunu dikkate aldığımızda; 5 öğrenciden 4 ’ünün açıkta kaldığını görmekteyiz. Açıkta kalan bu öğrenciler için hayalde değil doğrusu yurt yapsın, onların barınma sorununu çözsün.”

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum