Kronoloji: 2022'de Corona Virüsü Salgını

Türkiye ve dünya, 2022 ’ye Corona virüsünün Omicron varyantının neden olduğu olgu artışları ve tedavi umutlarıyla girdi.

Kronoloji: 2022'de Corona Virüsü Salgını
15 Ocak 2022 - 03:01

Türkiye ve dünya, 2022 ’ye Corona virüsünün Omicron varyantının neden olduğu olgu artışları ve tedavi umutlarıyla girdi. 2020 ve 2021 yılında Corona günlüğü tutan VOA Türkçe, 2022'de de pandemi gelişmelerini gün gün derlemeyi sürdürüyor.

1 Ocak: Corona virüsü pandemisinde iki yılı geride kalırken, yeni yılın ilk gününde dünyada bugün değin görülen vaka sayısı 289 milyonun üzerindeydi, 5 milyon 400 binden pozitif kişi hayatını kaybetti.

2 Ocak: İsrail, 60 yaş üstündekilere ve sıhhat personeline dördüncü doz COVID-19 aşısı yapılmasına onay verdi. ABD Savunma Bakanlı Lloyd Austin, Corona virüsü testinin fazla çıktığını ve beş gün karantinada kalacağını açıkladı.

3 Ocak: Omicron varyantının Delta varyantına kıyasla aşılanmış kişilerde bağışıklığı daha basit alt ettiği belirlendi.

ABD Yiyecek ve İlaç Dairesi (FDA), 12-15 yaş grubuna iki doz halinde uygulanan Pfizer/BioNTech aşısının takviye üçüncü dozunun yapılmasına onaylama verdi. FDA hem ikinci doz aşıdan 6 ay sonradan yapılan bütün takviye dozların süresini 5 aya indirdi.

4 Ocak: Yeni bir araştırma, Corona virüsü enfeksiyonunu atlatan hastaların vücudundaki yüksek miktardaki antikorların yanlışlıkla sağlıklı organ ve dokulara saldırabileceğini ortaya koydu. Bu durum, hastalığı hafif atlatanlar için de geçerli olabilir.

ABD ’de 3 Ocak ’ta yaklaşık 1 milyon yeni Corona virüsü vakası bildirildi. Reuters haber ajansının derlediği verilere tarafından bu sayı, ülkede yalnızca bir hafta önce kayda geçen 505 bin 109'luk günlük vaka zirvesinin hemen hemen iki katı ve küresel bir rekor.

5 Ocak: Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, aşı olmayan Fransızlar'a argo kelimeler de kullanarak "Aşılanmamış olanları gerçekte sıkmak istiyorum ve sonuna kadar da gideceğim. Stratejimiz bu" sözleri ülkede polemik yarattı. Macron'un tepki yaratan sözleri, aşı sertifikası yasasını görüşen Milli Meclis oturumunu da gölgeledi. Muhalefetin bu sözlere sert tepkisi üzerine görüşmeler askıya alındı.

6 Ocak: Türkiye ’de son 24 saatte 68 bin 413 yeni Covid-19 vakası görüldü. Afiyet Bakanlığı ’nın açıkladığı bu rakam kayıtlardaki en yüksek jurnal olgu sayısına dikkat çekici ediyor. Corona virüsünün Omicron varyantı dünyanın her uygun olduğu gibi Türkiye ’de de vakaların çabuk artmasına niçin oluyor.

İsrail, kırmızı listede tuttuğu ve aralarında Türkiye ve ABD ’nin bulunduğu yedi ülkeyle ilgili yüksek COVID riski uyarısını kaldırıyor. İsrail, Kasım ayında, ülkeye yabancıların girişini yasaklamış ve kırmızı listesini genişleterek vatandaşlarının bu listedeki ülkelere gidişini engellemişti.

7 Ocak: Johnson & Johnson, reel yaşam verileri üzerinden yaptığı bir alıştırma, şirketin tek dozluk Covid-19 aşısının enfeksiyon ve hastaneye yatmaya aleyhinde altı aya değin koruma sağladığını ortaya koydu

Evde yapılan antijen testlerinden burundan sürüntü almanın enfeksiyonun birincil birkaç gününde Omicron varyantını güvenilir bir şekilde tespit etmediği kaydedildi.

8 Ocak: ABD ’de 5 yaşın altındaki çocukların Covid-19 enfeksiyonu sebebiyle hastaneye yatma oranı pandeminin başından bu yandan en yüksek seviyesine çıktı

9 Ocak: Sağlık Durumu Bakanlığı verilerine göre Hindistan 179 bin 723 yeni COVID-19 enfeksiyonu ile, Mayıs sonundan bu yandan en yüksek sayıyı kayda geçirdi. Toplam olgu sayısı 35 milyon 710 bine, can kaybı 483 bin 936'ya yükseldi.

10 Ocak: Reuters haber ajansının derlediği verilere ABD ’de minimum 1.13 milyon yeni Corona vakası bildirildi.. Yeni vakalar için yedi günlük ortalama, iki haftada üç katına çıkarak günde 700 bini aştı.

11 Ocak: ABD Rahatsızlık Denetleme ve Önleme Merkezleri (CDC) Omicron'un şu andaki Corona virüsü vakalarının yüzde 98,3'ünü oluşturduğu tahminini paylaştı. Dünya Sıhhat Örgütü, mevcut COVID-19 aşılarının Omicron'a ve gelecekteki varyantlara karşı etkili olmalarını temin etmek için baştan çalışılması gerekebileceğini bildirdi.

12 Ocak: Londra'daki Imperial College kadar yapılan yeni bir araştırma, soğuk algınlığı enfeksiyonunun Covid-19'a karşı kısmi koruma sağlayabileceğini ortaya koydu.

Türkiye ’nin yerli aşısı Turkovac ’ın etkinliğine ilişkin soru işaretleri üzerine Hacettepe Üniversitesi, “Turkovac asgari (Çin menşeili Sinovac şirketine ait aşı) CoronaVac değin tehlikesiz bir aşı” açıklaması yaptı.

13 Ocak: Dünya Sağlık Durumu Örgütü (WHO) kurulu, COVID-19 hastaları için Eli Lilly ’nin ilacı ve GlaxoSmithKline ’nın Vir Biotechnology ile üretiği ilacın kullanılmasını nasihat etti.

14 Ocak: Beyaz Saray, ABD'de 19 Ocak'tan itibaren her haneye COVIDTests.gov internet sitesinden dört adet bedava evde COVID-19 testi sipariş edebilme imkanı tanınacağını açıkladı. Siparişin yedi ila 12 gün içinde ulaştırılması umuluyor.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum