Kaçak kurslardan haberleri yokmuş haberi

Urfa ’da çocuklara zorlama uygulanan kurstan Diyanet ’in haberi yokmuş.

Kaçak kurslardan haberleri yokmuş haberi
25 Mayıs 2022 - 06:12

Urfa ’da çocuklara zorlama uygulanan kurstan Diyanet ’in haberi yokmuş. Müftülük yetkilisi “Buraları kontrol etmek bizim işimiz yok” dedi.

GÜNCEL 25.05.2022 06:30 Kaçak kurslardan haberleri yokmuş

Mustafa KÖMÜŞ

Urfa ’nın Eyyubiye ilçesinde firari Kur ’an kursunda eğitmenlik yapan Abdulhakim T. ’nin, ramazan ayında, kursa katılan 3 çocuğu darbettiği ortaya çıktı. Dayak anlarında cep telefonu kamerasıyla çekilen görüntüler, sosyal medyada paylaşılmasının gerisinde tepki çekti. Görüntülerle ilgili harekete geçen polis, kimliği saptanan Abdulhakim T. ’yi gözaltına aldı. Emniyetteki sorgusu tamamlanan Abdulhakim T., adliyeye sevk edildi.

Çocuklara zorlama uygulanan firari Kuran kursundan ilçe müftülüğünün haberinin olmadığı ortaya çıktı. Eyyubiye İlçe Müftülüğü Şube Müdürü Ahmed Şemseddin Karadaş konuya ilişkin şunları söyledi: “Kurs bizim kayıtlarımızda yer almıyor. Bize ait yok. Kurs açarken veri verip vermemeleri bizle ilgili bir şart yok. Bu valiliği ve kaymakamlığı ilgilendiriyor. Kurs açılınca kapatma gibi bir yetkimiz de değil. Biz tutanağı tuttuk, kursun bize ait olmadığını söyledik. Şu an orada hiçbir öğrenci yok. Kapatılması için de zorunlu işlemler başlatıldı. Biz sadece kendi kurslarımızı biliyoruz. Öteki kurslarla ilgili bilgimiz yok. Bu kurstan da güç olayı yaşandıktan daha sonra haberimiz oldu. Zaten kurs fazla tanıdık bir yerde de değil. Mahalle aralarında bir yerde açmışlar.”

DİYANET BİLİYOR

HDP Urfa İl Başkanı ise şunları aktardı: “Diyanet ’in bilgisi zarfında bu kurslar. Burada lokal tarikat ve cemaatlerin yanı sıra Suriye kökenli tarikatların açtıkları kurslar da var. Okullara değin sirayet etmiş durumda. İktidarın desteğiyle büyüyorlar. Yaklaşık Olarak her sokakta bir binada böyle kurslar var. Birçok camide böyle kurslar mevcut. Himaye edildikleri de çok açık. Her sokakta bir şeyhe rastlayabilirsiniz. Belediyeler de bunları finanse ediyor.”

İLK DEĞİL

Urfa ’da iki ay önce de aynı bir durum yaşanmıştı. Kaçak bir Kuran kursunda A.D. isimli birey çocuğa kuvvet uygulamıştı. A.D. önce gözaltına gücenmiş, ardındaki tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

KURAN KURSUNDA NORMALMİŞ

Erzurum Hacı Bahattin Evgi Yatılı Erkek Kuran Kursu ’nda belletmen H.A. göre iki çocuğa tecavüz edilmesine, beş çocuğa cinsel istismarda bulunulmasına ilişkin Erzurum 4. Ağır Canice Mahkemesi ’nde dava açılmıştı. H.A. ayrıca 16 çocuğa eziyet ve silahla tehditten de Erzurum 7. Asliye Cinayet Mahkemesi ’nde yargılanıyor. Halk TV ’den İsmail Saymaz ’ın haberine tarafından bu davanın ilk duruşması 13 Mayıs ’ta görüldü. Davaya katılan iki aileden bir H.A. ’dan şikayetini geri çekti. Baba şunları söyledi: “"Çocuğum sanık tarafından kendisine birkaç kere terlikle ve tokatla vurulduğunu söyledi. Kuran kursu olduğu için biz bu durumu bayağı karşıladık. Oğluma aleyhinde başka eylemi olmamıştır. Şikayetçi ve şikayetçi değilim."

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum