İSKİ'den "330 milyon metreküp suyun kaybı" iddiasına ilişkin açıklama haberi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin tabi kuruluşu olan İSKİ, bazı basın organlarında yer aldığını öne sürdükleri 330 milyon metreküp su kaybı olduğu yönündeki haberlerle ilgili tanımlama yaptı.

İSKİ'den "330 milyon metreküp suyun kaybı" iddiasına ilişkin açıklama haberi
25 Mayıs 2022 - 17:39

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin tabi kuruluşu olan İSKİ, bazı basın organlarında yer aldığını öne sürdükleri 330 milyon metreküp su kaybı olduğu yönündeki haberlerle ilgili tanımlama yaptı. Açıklamada "330 milyon metreküp suyun kayıp olduğu iddiaları en ince ayrıntısına kadar reel dışıdır" denildi.

AKTÜEL 25.05.2022 16:43 İSKİ'den

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) bağlı kuruluşu İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), bazı basın organlarında bulunan 330 milyon metreküp su kaybı olduğu yolundaki haberlerle ilgili izah etme yaptı.

Açıklamada "Söz konusu haberlerde belirli rakamlar, toplam terfi ettirilen su miktarlarını göstermekte olup, bunun içerisinde çoğu kere terfi ettirilen su miktarları da vardır. Dolayısıyla terfi ettirilen su miktarı ile şehre verilen toplam su miktarını karşılaştırma etmek doğru değildir. Tüm bunlardan da anlaşılacağı üzere, 330 milyon metreküp suyun kayıp olduğu iddiaları iyice hakiki dışıdır” ifadelerine yer verildi.

İSKİ'den yapılan yazılmış açıklamada, bir takım basın-yayınlama organlarında meydana çıkan haberlerde, terfi merkezlerinden şebekelere bahşedilen temiz su miktarında 330 milyon metreküp kayıp olduğu ve madde değerinin ise 2 milyar TL ’yi bulduğu, İstanbullunun kullandığı su miktarının yüzde 15 ’ine eşit gelen kaybın ise nerede olduğunun bilinmediğinin iddia edildiği hatırlatıldı.

İddiaların iyice gerçek dışı olduğu belirtilen İSKİ açıklaması şöyle:

“Son günlerde bazı basın yayınlama organlarında ve sosyal ağ hesaplarında İstanbul ’da 330 milyon metreküp suyun kayıp olduğu, bunun maddesel değerinin de 2 milyar TL ’ye denk geldiği ve büyük bir skandal olduğu iddiası yer almaktadır. Bu iddialara dayanak olarak da 2021 yılında şehre bahşedilen su miktarı ile terfi merkezlerinden terfi ettirilen su miktarları arasındaki fark gösterilmektedir. Oysa bahse konu durumdan böyle bir çıkarım gerçekleştirmek doğru bir değerleme değildir. Bilindiği üzere İstanbul ’un topoğrafik yapısı nedeniyle temizleme tesislerinden meydana çıkan arıtılmış su, 2,3 hatta ara sıra 4 kere terfi ettirilerek abonelere ulaştırılmaktadır.

Laf konusu haberlerde kayıtlı rakamlar, toplam terfi ettirilen su miktarlarını göstermekte olup bunun içerisinde çoğu kez terfi ettirilen su miktarları da vardır. Dolayısı ile terfi ettirilen su miktarı ile şehre verilen toplam su miktarını mukayese etmek dürüst değildir. Tüm bunlardan da anlaşılacağı üzere, 330 milyon metreküp suyun kayıp olduğu iddiaları adamakıllı hakiki dışıdır.

Kamuoyunun dinç bilgiye ulaşabilmesi adına saygıyla duyurulur.”

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum