İmamoğlu: İstanbul'da 200 bin bina risk altında - kars haber

İBB Başkanı İmamoğlu, kenti afetlere karşı dayanıklı ışık halkası getirmeyi amaçlayan İstanbul İl Afet Tehlike Azaltma Planı tanıtım toplantısında konuştu.

İmamoğlu: İstanbul'da 200 bin bina risk altında - kars haber
30 Mart 2022 - 16:18

İBB Başkanı İmamoğlu, kenti afetlere karşı dayanıklı ışık halkası getirmeyi amaçlayan İstanbul İl Afet Tehlike Azaltma Planı tanıtım toplantısında konuştu. İmamoğlu, "Bizim yaptığımız son araştırmalara göre, 200 bine yakın bina, orta ve ağır risk taşımaktadır" diye konuştu.

AKTÜEL 30.03.2022 15:16 İmamoğlu: İstanbul'da 200 bin bina risk altında Abone Ol google-news


İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul İl Afet Tehlike Azaltma Planı tanıtım toplantısın konuştu. İmamoğlu, “Hepimizin esas gündemi olarak, ‘afet' denince akla İstanbul ’da ne eyvah oysa depremle yüzleşmek geliyor. Bu konu, sadece bir kurumun, kanunla kesin bir ilçe belediyesinin ya da büyükşehir belediyesinin ya da X,Y, Z grubunun çözebilmesi olası olan bir husus değildir” uyarısında bulundu.

Zelzele ve şehirsel değişim meselesinin eşgüdümlü olarak yürütülmesine dair hazırladıkları raporu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na sunduklarını aktaran İmamoğlu, laf konusu çalışmayı dileyen kurum ve kuruluşlarla paylaşmaya hazır olduklarını belirtti.

Kendisinden önce konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'in halkın da sürecin içine katılması yönündeki sözlerine katıldığını kaydeden İmamoğlu, “Ne yazık ancak 99 depreminden sonra Türkiye ’mizde, milletimizin aklına, kentsel değişim denince para galip gelmek geliyor. Ve ne eyvah fakat, şehirsel mutasyon deyince, ‘Bir daireme kaç daire alırım' mantığı öne çıkıyor. Yani şöyle bir görünüm değil: ‘Ben, çürük dairemi nasıl yapabilirim? Yerine bir daireyi nasıl var edebilirim? Cebimden en düşük parayı nasıl çıkartırım' da desin; ona da razıyız. Fakat o kadar bir mantık oluştu, oluşturuldu. Burada A, B, C, D kurumlarını suçlamıyorum. Bütüncül olarak hepimiz kusurluyuz. Bir şekilde siyasetin de malzemesi oldu? Yine A,B, C partilerini konuşmuyorum; hepimiz kusurluyuz” diye konuştu.

“200 BİN BİNA RİSK ALTINDA”

“Bundan Böyle çözümü konuşmalıyız” diyen İmamoğlu, şöyle devam etti:

"Çözüm kısmında da şüphesiz olağanüstü transparan, herkesin elini taşın altına koyduğu bir mekanizmayı var etmeliyiz. Bu iş büyük bir meseledir. Ve İstanbul için konuşuyorum.

‘Her şehirde 6306 geçerlidir' diyemezsiniz. İstanbul, bu işin başka bir noktasıdır. İstanbul, başka bir yerdir.

Ve İstanbul ’da zelzele meselesi -Allah göstermesin, geçimden versin diyelim- geldiği gün hesaplı kaybının, bu memleket adına bir milli güvenlik sorunu olacak derecede kayıp yaratma riski vardır.

Bizim yaptığımız son araştırmalara göre, 200 bine yakın bina, orta ve ağır risk taşımaktadır. Geçmişte çok değerli araştırmalar oldu.

Fakat bizim birebir yaptığımız tahlil çalışmaları da karşımıza meydana çıkan rakam, 200 bine yakın binadır. Bina, daire demiyorum. Bu fazla net. Bundan kaçamayız.

“MİLLET BİZİ SORGULAR”

Burada kurumsal anlamda bahşedilen her türlü görevi öneminin farkındayız. İmkanlarımızı ardına kadar zorlayarak, beraberce bu görevleri tamamlayalım. Yoksa burada kalır da 5 sene sonra tekrar bir rapor için toplanırsak, vallahi ahali bizi, haklı-haksız kötü anlamda sorgular diye düşünüyorum. Ve o bakımdan ben de bu çalışmaların titizlikle takipçisi olacağımı ifade edeyim. Gerçekte amacımız, gözbebeğimiz olan bu kentin, dinç bir süreci yaşamasıdır. Afetin siyaseti olmayacağını, en yüksek tonda, bazen feryatla söylemek zorundayız. Ve bunu yerine geçmek zorundayız. Bu sorumlulukla bugün bu koltuklarda oturuyor. İstanbul ’un depreme dirençli ışık halkası gelmesi, memleketimiz için ulusal bir seferberliktir. 3-4 binanın bir şehirde yarattığı kaosu Elazığ ’da da, İzmir ’de de çok yakın tarihte gidip canlı canlı izledik. Allah muhafaza. Bu şehri Allah korusun. Bu kent, bize emanet."

İmamoğlu, “Yanı başımızdaki bir savaşın çözümünde bile, barışın olgunlaşmasında bile İstanbul en önemli aktör. O bakımdan sorumluluğumuz bu kendi dayanıklılığı, bu kentin yaşamsal sürdürülebilirliği ve kalitesi. Bizim için yalnızca ulusal değil, aynı zamanda dünyaya aleyhinde da bir sorumluluğunun altını çizmek isterim. Bu anlamda İBB'de İRAP'la ilgili bir birim kurulacağını ifade edeyim. Ve bunun sürekli takipçisi olacağımın altını çizeyim” dedi.

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum