İkinci el otoyu 'kayıt dışı' korkusu sardı! Hem fiyatlar yükselecek hem de... - kars haber

Çip krizi, dolar kuru, savaş derken Türkiye ’de ayrıca sıfır ayrıca de ikinci el araç fiyatları yükselmişti.

İkinci el otoyu 'kayıt dışı' korkusu sardı! Hem fiyatlar yükselecek hem de... - kars haber
29 Mart 2022 - 15:19

Çip krizi, dolar kuru, savaş derken Türkiye ’de ayrıca sıfır ayrıca de ikinci el araç fiyatları yükselmişti. Vatandaşlar vasıta fiyatlarının düşmesini beklerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dünkü Kabine Toplantısı ardından, otomotiv sektöründe vasıta alım satımı yapanların ödediği KDV oranının yüzde 1'den yüzde 18'e çıkarıldığını açıkladı.

KDV düzenlemesinin vasıta fiyatlarını nasıl etkileyeceği merak edilirken türk TV ’ye konuşan Otonomi Idare Heyeti Üyesi Furkan Aydınkaş, “Misal verecek olursak bir araçtan 10 bin lira kâr ettiğiniz zaman bunu yüzde 1'i yani 100 TL'si vergi olarak yansırken, şu an yeni yasa ile bu sayı 1800 liraya çıkacak. Yani totale vurduğunuz süre bu araba fiyatlarının yüzde 18 artması yok, kârdaki verginin artmasını etkileyecek” ifadelerini kullandı.

OTOMOBIL FİYATLARININ DÜŞMESİ HAYAL OLDU

Araba sektörünün çip krizi ve savaşın etkisiyle hammadde üretimiyle halihazırda rahat boğazda olduğunu dile getiren Aydınkaş, “Biz daha hoş bir düzenleme beklerken, bu bize de sürpriz oldu. İster istemez bu da vasıta fiyatlarını arttıracak” açıklamasında bulundu.

KAYIT DIŞILIK ARTACAK

Yapılan düzenlemenin tescil dışılığı artacağına değinen Aydınkaş, "Zaten satılan araçların yüzde 20'si tescil altına alınıyor. Gerçekten tescil dışının önüne geçmek istenirken bu karar tescil dışının artmasına sebebiyet verir. Çünkü 100 lira verdiği vakit herkes üzerine alıyordu. Bu oran yüzde 18 çıktığı vakit otomobil galericileri eş-arkadaş üzerinden araba alıp satabileceği için tescil dışını artırır" dedi.


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum