HGS nasıl alınır? Otoyol ve köprülerde yeni dönem! OGS'den HGS'ye geçiş nasıl olacak? - kars haber

OGS dönemi 31 Mart 2022 tarihinde sona ermiş olacak.

HGS nasıl alınır? Otoyol ve köprülerde yeni dönem! OGS'den HGS'ye geçiş nasıl olacak? - kars haber
29 Mart 2022 - 17:28

OGS dönemi 31 Mart 2022 tarihinde sona ermiş olacak. HGS geçiş işlemlerinin tamamlanmasına 2 gün kala, yeni dönemde nasıl HGS alınacağı merak konusu oldu. Bu Nedenle otoyol ve köprülerde yeni dönem başlayacak. Peki HGS etiketini ücretsiz elde etmek için ne yapmalı? İşte Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü'nden gelen tanımlama...

HGS NASIL ALINIR?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü göre otoyol ve köprülerde OGS döneminin 31 Mart ’ta sona erdiğine dikkati çekildi. Kurum keza HGS geçiş işlemlerinin tamamlanmasına 2 gün kaldığı konusunda vatandaşları uyardı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü kadar yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ’de Otomatik Geçiş (OGS) ve Süratli Geçiş Sistemi (HGS) edinmek üzere iki öbür vergi toplama sistemi bulunduğu hatırlatıldı. Kimi zaman bu durumun gişelerde karışıklığa sebep olduğu vurgulanan açıklamada, iş yükünün azaltılması ve verimliliğin arttırılarak vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmek namına 31 Mart ’tan itibaren OGS sisteminin kaldırılacağı ifade edildi.

HGS ETİKETİNİ ÜCRETSİZ ALMA YÖNTEMİ

Dönüştürme işlemleri aşamasında ve ardından kullanıcıların otoyol geçişlerini kolaylıkla yapabileceğini ve herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyeceği kaydedilen açıklamada, OGS kullanan vatandaşların HGS etiketini ücretsiz elde etmek için takip etmesi gereken adımlar da şu şekilde sıralandı:

“OGS cihazının alındığı bankaya 31 Mart'tan önce başvuru yapılacaktır. İptal edilen OGS'nin yerine HGS hesabı açılması gerekmektedir. Tüm geçişlerin ücretleri HGS hesabından tahsil edilecektir. OGS cihazının iptalinden önce yapılan ve demin tahsil edilmeyen geçiş ücreti, kapatılacak OGS hesabındaki bakiyeden tahsil edilecektir. İşlemden sonradan OGS hesabında halen para bulunuyor ise ilgilinin banka hesabına veya kredi kartına iade edilecektir.

OGS ile yapılan geçişlerin ücretlerinin karşılanmaması durumunda kullanılmak üzere teminat kapsamında alınmış tutarlar banka hesabında veya kredi kartlarına iade edilecek. İade işlemleri, cihazın iptal tarihinden itibaren 30 gün içinde müşterilerin banka hesaplarına veya kredi kartlarına yapılacaktır. OGS cihazını HGS etiketi ile değiştirenlerin operasyon yapmalarına lüzum bulunmayacaktır. 31 Mart'a kadar kapatılmış bütün OGS cihazları bu tarihten sonradan iptal edilecektir.”

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum