Guti'den Trabzonspor taraftarını çileden çıkartacak sözler! ''Şampiyon olmalarına şaşırdım'' haberi

İspanyol futbolunda iz bırakan isimlerden olan ve İspanya 1.

Guti'den Trabzonspor taraftarını çileden çıkartacak sözler! ''Şampiyon olmalarına şaşırdım'' haberi
25 Mayıs 2022 - 13:49

İspanyol futbolunda iz bırakan isimlerden olan ve İspanya 1. Futbol Ligi'nin (LaLiga) dünyadaki elçiliğini yapan Guti, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

"TRABZONSPOR'UN ŞAMPİYONLUĞUNA BİRAZ ŞAŞIRDIM"

b7480a91d79a4744b429238db898a9d8

Beşiktaş'ta 2010-2011'de forma giyen Guti, Türk futbolunun büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, "Türk taraftar kitlesinin enerjisi, coşkusu çok üst seviyede. Türkiye ’deki büyük takımların bütçelerini zorlayarak, şayet aşarak çok fazla para harcarken bile istedikleri sonuçları alamadıklarını gözlemliyorum. Ben natürel ancak daima Beşiktaş ’ı en tepede görmek istiyorum lakin Türkiye Süper Lig ’i güç bir lig. Fazla çekişmeli geçiyor. Türkiye'deki büyük takımlar acayip şekilde ısrarla yaşlı oyuncu transfer etmeye devam ediyor. Bu isimlerin takımlara ne değin katkı maddesi sağladığından da belirli olamıyorum. Ama maalesef bu şekilde devam ediliyor." dedi.

Süper Lig'de Trabzonspor'un şampiyonluğunu da değerlendiren İspanyol yıldız, "Trabzonspor'u şampiyonluğundan nedeniyle tebrik ederim. Genellikle Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe ’nin şampiyon olacağı düşünülüyor. bu nedenle doğrusu Trabzonspor'un şampiyonluğuna biraz şaşırdım. Şaşırdığımı söyledim fakat son yıllarda Süper Lig'de üç büyükler açık havada da şampiyonlar görmeye başladık." biçiminde konuştu.

"BEŞİKTAŞ BENİM İÇİN ÖZEL BİR KULÜP"

guti-besiktas-i-unutmadi-6947158_x_660_amp

Beşiktaş'ta ayrıca kısa süreli antrenörlük yapan Guti, siyah-beyazlı takımın teknik direktörü elde etmek isteyip istemediği sorusuna şu yanıtı verdi:

"Beşiktaş benim için özel bir kulüp. Beşiktaş'ta muavin antrenör olarak çalıştım, teknik direktörlük için bir önerge almadım. Tabii oysa hiçbir vakit, hiçbir kapıyı kapamıyorum. Hep aynı cevabı veriyorum, güzel projelerde bulunmak, ilerlemek istiyorum. Bir projenin arkasında iyi bir planlama, hoş bir ruh varsa daima can atarak o projede bulunmak isterim. Teknik direktörlüğe geri dönmek için herkesin inandığı bir proje içinde bulunmak istiyorum. Aradığım şeylerden biri de kulübün iyi bir vizyona sahip olması ve pozitiflik. Kulübün, benim ve oyuncuların mutlu olduğu bir yerde, iyi sonuçlar alınacağına inanıyorum."

"Futbolcu ve teknik direktör Guti ’yi ayırmak lüzum." diyen Guti, "İyi bir futbolcu, iyi bir teknik direktör olacağını garanti etmez. Teknik direktörün tek işi elindeki takımla, imkanla en iyi sonuçları almaktır. Ben teknik bir oyuncu olduğum ve iyi paslar verdiğim için, benim takımlarım pas oyunu oynamak zorunda yok. Bir antrenör için en iyi sonuç kazanmaktır. Manâlı olan bunu nasıl başaracağını bulmaktır. Elindeki oyunculara göre en iyi taktiği bulmalısınız." değerlendirmesinde bulundu.

"BU SENE BALLON D'OR'U BENZEMA'YA VERMEZLERSE BALLON D'OR'A İNANMAYI BIRAKIRIM"

thumbs_b_c_f1f8a6ccbf72b1f4529dedd1b022b566

Real Madrid altyapısında yetişen ve İspanyol ekibinin 15 yıl formasını giyen Guti, bu sene Ballon d'Or (Altın Top) ödülünü kuşkusuz Karim Benzema'nın hak ettiğini söyledi.

Benzema'nın Real Madrid formasıyla mucizevi bir sezon geçirdiğinin altını çizen Guti, "Bu yil Benzema'ya Ballon d'Or'u vermezlerse başka ne süre vereceklerini bilmiyorum. Ballon d'Or'u galip gelmek için bundan daha fazla ne yapılabilir ki! Bence netice fazla net. Bu sene Real Madrid veya diğer büyük bir takımın, en manâlı en kritik maçlarında sonuca bu değin etki eden bir diğer futbolcu görmedim. Şampiyonalar Ligi ’ndeki maçlara da baktığımızda da bu dek müthiş bir performans görmedim. Bu sene Ballon d'Or ’u Benzema'ya vermezlerse Ballon d'Or ’a inanmayı bırakırım. PSG ’ye, Chelsea ’ye City ’ye aleyhinde maçlarda 3 ’er gol attı. İnanılmaz bir şeyden bahsediyoruz. Şampiyonlar Ligi tarihinde diğer bir oyuncu bunu yaptı mı bilmiyorum." diye konuştu.

Real Madrid Teknik Direktörü Carlo Ancelotti'nin de koskocoman bir teknik adam olduğunu aktaran Guti, "Beş ligi kazanan tek antrenör. Ancelotti paha biçilmez bir futbol adamı. Ancelotti soyunma odasını müthiş bir sakinlik ve enerjiyle domine ediyor. Tüm oyuncuların kendini kayda değer hissetmesini sağlıyor. Ancelotti için şapka çıkarıyorum, müthiş bir teknik direktör." ifadelerini kullandı.

"İSPANYOL FUTBOLUNUN GÜCÜNÜ ŞAMPİYONLAR LİGİ YARI FİNALİ VE FİNALİNDE DE GÖRÜYORUZ"

15729444231550

Elçisi olduğu İspanya futbolunu değerlendiren Guti, "Benim için işim çok kolay. İspanyol futbolunun dünyada görünürlüğünü arttırmak için bu görevdeyim. İspanyol futbolu global bir konumda, benim de fazla uğraşmama gerek kalmıyor. Bunun bir sonraki adımı kulüplerin daha sürdürülebilir şekilde, zinde isimleri lige çekmeleri. LaLiga çok büyük takımlara sahip. Şu lahza şayet tek yetkisiz noktamız olabilir, geçmişteki gibi büyük isimleri lige tekrar çekmeliyiz. Premier Lig'le rekabet etsek bile daima İspanyol Ligi kendi için yarışıyor. İspanyol futbolunun gücünü Şampiyonlar Ligi benzeri finali ve finalinde de görüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Guti, LaLiga'da oynadığı dönemde karşısında en zorlandığı oyuncuların başında Samuel Eto'o'nun geldiğini belirterek, "Karşısında en zorlandığım bir oyuncu seçmem icabında Samuel Eto ’o derim. 16 yaşında öncelikle birbirimize karşı oynadık, o yaşta bile muhteşem bir seviyede oynuyordu. Ayrıca teknik hem de bedensel anlamda. Ben Eto ’o'nun futbolundan keyif almaktan ziyade, onun yaşattığı futbol acısını çekmek durumunda kaldım. Real Madrid ’e aleyhinde gösterdiği performans bize zarar veriyordu." şeklinde konuştu.

"BOL SÜRPRİZLİ BİR DÜNYA KUPASI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

guti-k5tH--1248x698@abc

Katar'ın konut sahipliği oluşturacağı 2022 Dünya Kupası'nı da değerlendiren Guti, şunları söyledi:

"Aynı grupta bulunan İspanya ve Almanya gruptan çıkacaktır. Çok sürprizli bir Dünya Kupası olacakmış gibi geliyor. Çoğu eşit ekip var lakin Fransa ’yı azıcık ayırıyorum. Fransa şu an en iyi milli ekip konumunda bulunuyor. Fakat mantalite kısmında bazen kontrolü kaybedilebilecek bir takıma sahipler. Fransa disiplinli bir şekilde devam ederse herkesin bir tık önünde yer alan bir ulusal ekip. Fransa en üst seviyede olmazsa cümbür cemaat için eşit şansa sahip bir Dünya Kupası olacaktır. Bu Dünya Kupası beni heyecanlandırıyor. Bol sürprizli, eğlenceli bir Dünya Kupası olacağını düşünüyorum."

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum