'Gıdada kırmızı alarm! 47 milyon insan aç kalabilir' haberi

Dünya tahıl sektörünün en önemli buluşmalarından, Milletlerarası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği (IAOM) Avrasya Bölge Başkanlığı, bölgedeki birincil etkinliğini ‘1.

'Gıdada kırmızı alarm! 47 milyon insan aç kalabilir' haberi
20 Mayıs 2022 - 19:13

Dünya tahıl sektörünün en önemli buluşmalarından, Milletlerarası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği (IAOM) Avrasya Bölge Başkanlığı, bölgedeki birincil etkinliğini ‘1. IAOM Avrasya Uluslararası Kongre ve Sergisi ’ başlığı altında İstanbul Lütfi Kırdar Milletlerarası Kongre ve Sergi Sarayı ’nda gerçekleşti. Toprak Mahsulleri Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal ’ın, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya ’nın ve IAOM ABD Önceki Dönem Başkanı Randy Garvert ’ın açış konuşmasını yaptığı kongrede ev sahibi IAOM Avrasya Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, iklim krizi nedeniyle gelecekte gıdaya ulaşımda zorlukların yaşanabileceğine dikkat çekti. Dr. Ulusoy,''Gıdada kırmızı alarm veren tabloyla aleyhinde karşıyayız'' dedi.

Ulusal ve uluslararası katılımcılarla gerçekleşen konferansın ev sahipliğini yapan Dr. Eren Günhan Ulusoy, Göbeklitepe ’nin 12 bin sene önce Avrasya bölgesine hediye ettiği buğday üzerinden hedeflerinin Avrasya Direktörlüğü ’nün kapsadığı 32 ülkelik bölgede yiyecek ve tarım konusuna takviye olduğunu belirtti.

Konuşmasında dünya buğday üretimine de uyarı çeken Dr. Ulusoy, “FAO tahıl endeksi Rusya ile Ukrayna ’nın çatışması ardından mart ayında 170 seviyesine değin yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Yeni sezon için Amerikan Tarım Dairesi ’nin 12 Mayıs ’ta açıkladığı ilk tahminlerde, dünyanın 2021/22 sezonu kapanış stoku 279 milyon ton iken, 2022/23 sezonunda stokun 267 milyon tona düşmesi bekleniyor. Bu kapanış stoku 2016/17 sezonundan bugüne görülen en az kapanış stoku olacak. Diğer Taraftan bu kapanış stokunun 6 milyon tonu, normal sezonlarda 1 milyon stok devreden Ukrayna ’da. Hindistan ’ın rekor üretim beklediği bir sezonda ani sıcaklar ile üretiminin düşmesi ve 14 Mayıs günü ihracatı durdurması, dünya buğday dengesini USDA ’nın 12 Mayıs raporundan sonradan daha da sıkılaştırmış durumda. Hindistan ’da yaşananlar, iklim değişikliğinin gelecekte yok, günümüzde hayatımızı nasıl etkileyebileceğine tam bir misal” dedi.

“47 MİLYON İNSAN DAHA AÇLIK TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYA KALACAK”

Dünya genelindeki su kaynaklarının yüzde 69 ’unun tarım için kullanıldığını bu yüzden tarımda ileri teknolojilerinin kullanımının kaynakları doğru tüketmek adına hayati siklet taşıdığına dikkat çeken Dr. Ulusoy, “BM raporuna kadar, dünyada 811 milyon insan yetersiz besleniyor. Dünya Gıda örgütünün mayıs ayında yaptığı açıklamaya tarafından 2019 yılında özlem sınırında yaşamış insan 135 milyonken, bugün 276 milyon insan istek sınırında yaşıyor. Eğer tedarik zincirinde Ukrayna ’dan kaynaklanan kopma giderilemezse 47 milyon insan daha aynı tehditle karşı karşıya kalacak. Buğdayın, gıdanın fiyatları yükselmeye devam ediyor. BM, WFP, WTO, IMF, aklınıza gelecek tüm kurumlar, dünyanın daha önce eşi benzeri görülmemiş bir arzu kriziyle aleyhinde karşıya olduğuna hem düşünce” açıklamalarında bulundu.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal ise konuşmasında tarım ve ticaret politikaların bitmiş gözden geçirildiğini, Türkiye ’de arz güvenliği sıkıntısının olmadığını belirtirken, “Bir Takım ülkelerde kuraklığın fazla olması, bir takım ülkelerde üretimin fazla olması bir miktar stokların devrinde sıkıntı olsa da bu dönemlerin sona ereceğini düşünüyorum” dedi.

IAOM ABD Önceki Dönem Başkanı Randy Garvert da eşit fırsata inandıkları için dünyanın dört bir yanında tarım eğitimleri verdiklerini söyledi.

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya da, “Çoğu ülkeye kıyasla son çeyrekte yüksek bir büyüme performansı sergiledik. G20 ülkeleri içinde en süratli çoğalan ülke olduk. Arz zincirindeki bozulmalar ve ham madde tedariği küresel ticareti etkiliyor. Bütün olumsuzluklara rağmen 2022 yılında da Türkiye ekonomisindeki ivmelenme devam ediyor. Hububat ticaretinde de 4,65 milyar dolarlık dünya un ihracatında, Türkiye uzun senelerdir lider konumda. Türkiye ’yi hububat ticaretinde Almanya ve Özbekistan izliyor” açıklamasında bulundu. (İHA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum