Gezi Davası tutuklularından mesaj: "Korku imparatorluğuna teslim olmayalım" haberi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ve Bartın Milletvekili Aysun Bankoğlu, Yolculuk Davası ’nda hapis cezası bahşedilen Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater ve Mine Özerden'i Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde ziyaret etti.  Yapıcı, Mater ve Özerden, “Defalarca birl.

Gezi Davası tutuklularından mesaj: "Korku imparatorluğuna teslim olmayalım" haberi
25 Mayıs 2022 - 18:44

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ve Bartın Milletvekili Aysun Bankoğlu, Yolculuk Davası ’nda hapis cezası bahşedilen Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater ve Mine Özerden'i Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde ziyaret etti.  Yapıcı, Mater ve Özerden, “Defalarca birlikte, yiğitçe uğraş edelim ve yaratılmak istenen nefret imparatorluğu ve nefret duvarlarına her tarafta teslim olmayalım” mesajı verdi.

AKTÜEL 25.05.2022 17:28 Gezi Davası tutuklularından mesaj: Fotoğraf: ANKA | Aysun Bankoğlu - Gülizar Biçer Karaca

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ve Bartın Milletvekili Aysun Bankoğlu, Yolculuk Davası'ndan hapis cezası verilen Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater ve Mine Özerden'i Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi ’nde ziyaret etti. Karaca ve Bankoğlu, yaklaşık 2 saat süren ziyaretin arkasından açıklama yaptı.

Yapıcı, Mater ve Özerden'in, “Defalarca birlikte, mertçe çaba edelim ve yaratılmak istenen dehşet imparatorluğu ve nefret duvarlarına tekrar teslim olmayalım” mesajı verdiğini aktaran Karaca, "Bugün Sayın Genel Başkanımızın talimatıyla Bartın Milletvekilimiz Aysu Bankoğlu ile Bakırköy Bayan Hapishane'nde Çiğdem Hanım, Mine Hanım ve Mücella Hanım ’ı ziyaret ettik. Buradan bütün ülkede tüm yurttaşlarımıza serbest diyen, özgürlük diyen ve nefret edilen şey duvarlarını aşmış ve cesaretle mücadeleden bütün yurttaşlarımıza selamlarını ve sevgilerini iletmemizi kendileri istediler" dedi.

"Evet hepimizin, kamuoyunun bildiği gibi içeride Yolculuk tutsakları var. Seyahat davası denilen ve Gezi davası sonucunda mahkeme günü tutuklanarak cezaevine gönderilen 3 bayan çaba yoldaşımızı bugün cezaevinde ziyaret ettik" diyen Karaca, "Bu davaya ilişkin hukuki bir değer biçme yapmayacağım. Kendim hukukçuyum, Sayın Aysu Bankoğlu vekilimiz de hukukçu. Çünkü her ikimiz de bu davanın içeriğine ilişkin bir yasal değerlendirme yapmayı, bize emek vermiş hocalarımıza adaletsizlik, hocalarımızın emeğine saygısızlık olarak addediyoruz. Çünkü burada hukuk değil" diye konuştu.

"GEZİ ÜLKEMİZDE SON YILLARIN EN ŞEREFLI MÜCADELESİDİR"

Karaca, açıklamasına şöyle devam etti:

"Bu davayı hukuki olarak yok fakat sonuç olarak değerlendirmek gerekir. Bir Gezi hesaplaşması var. Neydi Yolculuk? Hayat alanlarına ve hayat biçimlerine karışılmasını istemeyen ve ağır müdahaleleri bertaraf etmek ve yaşam alanı ve hayat haklarına ve yaşam biçimlerine müdahale edenlere karşısında toplumsal bir ses yükseltme ve buluşma ve misafir etme yürüyüşleri hakkıyla itirazlarını topyekûn dile getirme mücadelesiydi. Gezi ülkemizde son yılların en onurlu mücadelesidir. Seyahat'de ne oldu? Yolculuk'de ırk nefret edilen şey duvarlarını aştılar. Bundan Böyle korkmadan hakları için uğraş etme cesaretini o Yolculuk ile buldular. Gerçekte bu davada yapılmak istenilen işte o şerefli direnişin, şerefli mücadelenin ve dehşet duvarlarını aşan, vermek için topluma büyük bir yiğitlik veren o Gezi olayları, Yolculuk mücadelesinin ötekileştirilmesi, buradan dış kaynak bağlantısı yaratılmaya çalışmasıydı.

"HER ŞEYİ EVVELDEN HAZIRLANMIŞ BİR PROGRAM METNI"

Dosyada kanıt adı aşağıda delil olduğu iddia edilen birtakım tespitler vardı lakin hiçbirisi dosyada tartışılmadı. Hiçbir yargılanan sanığa, buna ilişkin soru sorulmadı, görüşleri, düşünceleri, ifadeleri alınmadı. Ve bir de davalı vekili olarak ifade ettiğimiz arkadaşlarımızın, savunma avukatlarının bildirdiği hiçbir delil de toplanmadı. Gerçekte hakimler oturdular kendilerine bahşedilen açıklamalar uyarınca duruşmaları yaparmış gibi göründüler. Lakin kararı, düşüncesi, her şey evvelden hazırlanmış olan bir senaryonun peşinde bu ağırlaştırılmış cezaları verdiler. Hatırlatmak isteriz iki kez beraat edilen bir davadan nasıl ağırlaştırılmış müebbet çıkar? Nasıl 18'er yıl hapis cezası çıkar?

"YENİDEN BİR NEFRET DUVARI YARATILMAK İSTENMEKTEDİR"

Delil değil dediler. Deliller tartışılmamış, deliller toplanmamış ve kanıt olduğu iddia edilen koşul tespitleri hakkında sanıkların ifadeleri deha alınmamış ve bugün burada, bu ülkede nefret duvarlarını aşılmasına takviye olan, Seyahat'de yer alan tüm yurttaşlarımıza bitmiş bir nefret duvarı yaratılmak istenmektedir. Fakat biz içeride bu verilen kararın o nefret duvarlarını yaratmadığını içerideki arkadaşlarımızda gördük. Dışarıdaki halk müziği da o nefret duvarlarını kapılmadılar. Onlar da içeriden şunu diyorlar, onu da açık açık buradan okumak isterim: 'İnsanlar acıdan yoruldu.

Acıdan ve belirsizlikten hepimiz çok yorulduk. Her şeyden bir menfaat elde etme dürtüsü nedeniyle değerlerimizi kaybettik. Bundan Böyle faydacılıktan vazgeçip değerlerimizi baştan galip gelmek zorundayız. Çaba edelim, daima birlikte uğraş edelim mertçe mücadele edelim ve yaratılmak istenen nefret imparatorluğu ve korku duvarlarına tekrar teslim olmayalım' diyorlar. Biz de buradan onların bu talepleri onların kamuoyuna mesajları iletmeyi de bir borç olarak görüyoruz.

Ve diyoruz oysa o korku duvarlarının örülmesini her tarafta müsade vermeyeceğiz, birlikte direneceğiz, korkmadan yılmadan mücadele edeceğiz ve cesaretle haksızlıktan, hukuksuzlukların üstüne gitmeye devam edeceğiz. Bizi ve talimatla karar veren mahkemeler, yargıçlar ne de saraydaki korkutmaya baştan o duvarın arkasına vatandaşların hapse olmasına neden olacak süreçte bizi oraya dahil edemeyecekler. Biz korkmayacağız cesurca o nefret edilen şey duvarlarını aşmanın cesareti ile haksızlık ve hukuksuzlukla çaba etmeye hep birlikte devam edeceğiz.

sırası gelmişken geçen cumartesi günü yaptığımız 'Milletin Sesi' mitingini içeride izlemişler. Mitingden duydukları telaşı ve mutlulukla ilgili Çiğdem Bayan şöyle söyledi: 'Geldiğim günden beri böyleyim, daima neşeliyim her zaman moralim iyi. Dışında neysem burada da öyleyim, değişmedim değişmeyeceğim. Fakat tabii oysa sizlerin ziyaretleri sayın genel başkanımızın özellikle bu konunun gündemde tutulması noktasındaki desteği ve alt ki her şeyden önce de haksızlıklara ve hukuksuzluklara karşı toplumun artan bir şekilde çoğalan sesini o mitingde duymaktan aldıkları cesareti, mutluluğu ve telaşı her yerde açıklama ettiler."

BANKOĞLU: "ONLARIN HAKLARI İÇİN ÇABA ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

CHP Bartın Milletvekili Aysun Bankoğlu da şunları söyledi:

"Nasılsınız dedik... 'Biz iyiyiz. Çünkü haklıyız haklı olduğumuz için de iyiyiz' dediler. Hepimize umut verdiler, selamlarını ilettiler. Sayın Başkan da söyledi ‘Bundan Böyle azıcık neşeye ve kahkahaya ihtiyacımız var nefret edilen şey imparatorluğunun yıkıldığını biliyoruz görüyoruz ’ diyorlar. Ve mücadeleye devam edeceğiz. Bu hukuksuz Seyahat kararı ne onları ne de bizi hiçbirimizi sindiremez. Oysa hepinizi bir araya getirmeye güçlendirmeye sebebiyet verir. Çünkü biz zorbalar değil kazanan biziz, zorbalar kaybeden.

Bu hukuksuz Gezi kararıyla demokrasi mücadelesine hak hukuk ve yargı mücadelesine devam edeceğiz. Çünkü biz Seyahat ile öğrendik ki her yaştan insan birçok genç, çevreci, doğanın, adaletin insanın özgürlüğü için bir araya geldi. Bir arada aynı şarkıyı söyleyebildiğimizi öğrendik sahiden Gezi süreci ile. Ve bu Yolculuk süreci ile öğrendiğimiz bu mücadeleyi bağımsızlık mücadelesini, demokrasi mücadelesini hak ve hukuk mücadelesine devam edeceğiz. Buradan bu mücadeledeki bütün yol arkadaşlarımıza selamlarını iletiyoruz. İçerideki Mücella Abla ’nın, Çiğdem'in ve Mine'nin onların hakları için konuşmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz. Tüm yoldaşlara selamlama olsun."

(ANKA)

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum