Erdoğan, İsveç Başbakanı ile NATO üyeliğini görüştü: Ankara'nın iki şartı var haberi

AKP ’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Erdoğan, İsveç Başbakanı ile NATO üyeliğini görüştü: Ankara'nın iki şartı var haberi
21 Mayıs 2022 - 17:05

AKP ’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İsveç ’in NATO ’ya üyelik başvurusunun ele alındığı görüşmede, Erdoğan İsveç ’e Ankara ’nın taleplerini sıraladı. Erdoğan'ın sıraladığı koşullar aralarında İsveç'in Türkiye'nin tanıdığı 'terör örgütleri' ile arasına uzaklık koyması ve savunma sanayisi alanında Türkiye'ye uygulanan kısıtlamaların kaldırılması yer aldı.

SİYASET 21.05.2022 16:33 Erdoğan, İsveç Başbakanı ile NATO üyeliğini görüştü: Ankara'nın iki şartı var depophotos

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya kadar, görüşmede, iki ülke ilişkileri ve İsveç ’in NATO ’ya üyelik başvurusu ele alındı.

Erdoğan, görüşmede, Türkiye'nin NATO ’nun açık kapı politikasına bugüne kadar her zaman bütün destek verdiğini belirterek ittifak içinde keza aza ülkelerin güvenliği keza de kolektif emniyet açısından dayanışmanın başlıca bir layık olduğuna işaret etti.

Türkiye'nin, PKK/YPG/PYD bağlantılı kişi ve kuruluşlarla temasları olduğunu bahis ettiği İsveç ’in politikalarından ‘rahatsızlık ’ duyduğunu uzun zamandır dile getirdiğini gösteren Erdoğan, FETÖ ’nün İsveç'teki mevcudiyet ve faaliyetlerinin de sürdüğünü söyledi. Erdoğan, İsveç ’in laf konusu örgütlere yönelik siyasi, mali ve tabanca desteğinin sona ermesini talep etti.

İSVEÇ ’E ÇAĞRI: BEDENSEL ADIM ATIN, KISITLAMALARI KALDIRIN

Erdoğan, İsveç'in, Türkiye'nin kaygılarını paylaştığını ortaya koyan maddesel ve önemli adımlar atmasını beklediklerini dile getirdi.

Erdoğan, Türkiye ’nin Barış Pınarı Harekatı sonrasında savunma sanayisi alanında İsveç ’in Türkiye'ye uyguladığı kısıtlamaların da kaldırılmasını da istek etti.

AA

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum