Erdoğan duyurdu herkesin gözü o ilçede! 'Artık her şey farklı olacak!' haberi

Eskişehir'de, Çin'den sonraki 2'nci büyük rezerv keşfi yapıldı.

Erdoğan duyurdu herkesin gözü o ilçede! 'Artık her şey farklı olacak!' haberi
28 Haziran 2022 - 19:04

Eskişehir'de, Çin'den sonraki 2'nci büyük rezerv keşfi yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beylikova ilçesi Kızılcaören Mahallesi'nde ilk etapta takvim 1200 ton cevher işleyecek üretim tesisinin kurulacağını açıkladı. Erdoğan'ın 'müjde' olarak duyurduğu nadir toprak elementi rezervi takriben 7 bin nüfuslu Beylikova'nın yanı sıra Eskişehir'de de neşeyle karşılandı.

Beylikova Belediye Başkanı Yüksek Dağ, ilçe olarak çok heyecanlandıklarını belirterek, "Sadece ilçe olarak yok Eskişehir ve Türkiye için de fazla manâlı. Biliyorsunuz nadir toprak elementleri, dünyada az bulunan toprak elementleridir. yıllarca ilçemizde olduğu biliniyordu. Belki 70-80 seneden beri bu madenlerin ilçemizde olduğu biliniyordu fakat maalesef 'rezerv yeterli yok, dünya piyasası kurtarmıyor' gibi sıkıntılar vardı. Sağ olsun Cumhurbaşkanı'mız 2053 hedeflerinde geleceğin madenini bütün dünyaya duyurdu. Gerçekten 10 seneden beri Beylikova'mızda çok önemli sondaj çalışmalarıyla maden rezervleri saptama ediliyordu. Bu çalışmalarda rezervin fazla yüksek ve kaliteli olduğu ortaya çıkmıştı. 2 senedir de inşaat çalışmalarımız ve yatırımlar devam ediyor. Şu an geldiğimiz aşamada pilot tesisin inşaat çalışmaları tamamlandı. Makinelerin ihalesi de yapıldı, artık üretim aşamasına yaklaştığımızda Sayın Cumhurbaşkanı'mız tüm Türkiye'ye ve dünyaya duyurdu. Bu geleceğin madeni ülkemizin hedefleri doğrultusunda ilerlediğimizi gösteriyor" dedi.

111

'ARTIK İLÇEMİZDE HER ŞEY FARKLI OLACAK'

Beylikova ilçesinin, tarım ve hayvancılığın yanı sıra keşfedilen nadir toprak elementiyle de anılacağını anlatan Başkan Yüksek Dağ, "Biz böyle bir madenin ilçemizde olmasından çok mutluyuz. İnşallah Beylikova olarak bundan böyle yalnızca tarım ve hayvancılık ilçesinden çıkıp dünyanın tanıdığı bir maden ilçesi olma yolunda ilerliyoruz. Öncelikle Cumhurbaşkanı'mız olmak üzere bütün bakanlarımıza ve burada emeği geçen maden işletmelerine teşekkür ediyorum. Bundan Böyle ilçemizde her şey farklı olacak" diye konuştu.

Beylikova'da oturan Recep Arslan da yeni iş sahalarının açılmasının, kendileri için fazla sevindirici olduğunu söyledi. Çıkarılacak elementlerin Türkiye ekonomisine büyük katkı maddesi sağlayacağını bildiren Arslan, "3-4 yıldır kazı işleri oluyordu. Bildiğimiz kadarıyla en kısa zamanda faaliyete geçeceğini söylüyorlar. İşçi konusunda sevindik. Fiilen iyi bir şey. Türkiye'de işlenirse çıkan madenin daha yardımsever olacağını düşünüyorum. Para varsa rahat var. Para yoksa geçmiş olsun. Fiziki, manevi iyi olacak" dedi.

erdoganin-aciklamasindan-sonra-beylikovada-nadir-toprak-elementi-heyecani_8659_dhaphoto1

Oktay Alev ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarını takip ettiğini kaydederek, "İlçemizdeki madeni duydum, Cumhurbaşkanı'mız söyledi. Çin'den sonra en büyük rezerve sahip olan bir madenmiş. Türkiye'miz adına çok güzel olabilir ama kendimiz işleyebilirsek ast. Ekonomimiz kalkınabilir. İşsizlik azalır. İş sahası açılır. İşsizlerimiz kalmaz. Abes gezen insanımız olmaz. Cümbür Cemaat ekmek yer. Burada yaşayanlar daha önce şehre göç etmişti. Onlar da geri kazanç. Burası daha fazla kalkınabilir" diye konuştu.

Rıza Çiçek de maden keşfinin ülke için çok kayda değer olduğunu belirterek, "Beylikova'mıza, Eskişehir'imize, memleketimize uğurlu uğurlu olsun. Sonuçta maden bu. Daha önceden emniyet görevlisi gibi işçi alımları başlamıştı. Bundan sonradan da işçi alımları çoğalır. Yeni bir meslek sahası olur" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardındaki Eskişehir'in Beylikova ilçesine yan Kızılcaören Mahallesi'nde çok nadir toprak element rezervi keşfedildiğini açıklayarak, "Ülkemizin önemli nadir element sahalarından Eskişehir Beylikova dünyanın Çin'den sonraki 2'nci büyük rezerv alanıdır. Burada birincil etapta takvim 1200 ton cevher işleyecek bir üretim tesisi kuruyoruz. Deneme üretimi sonuçlarının arkasından endüstriyel tesis yatırımına anında başlıyoruz. Amacımız bu tesis bütün kapasiteye ulaştığında yıllık 570 bin ton cevher işleyerek, 10 bin ton nadir toprak oksitleri, 72 bin ton barit, 70 bin ton florit ve 250 ton toryum üretimi gerçekleştirmektir" demişti.

erdoganin-aciklamasindan-sonra-beylikovada-nadir-toprak-elementi-heyecani_8659_dhaphoto2

BİRÇOK ALANDA KULLANILIYOR

Nadir toprak elementleri ya da özetle NTE, lantanitlerle birlikte itriyum ve skandiyum elementlerinin oluşturduğu bir grubu kapsıyor. Nadir toprak elementleri sırça ve seramik sanayisi, metalürji sanayisi, lazer üretimi, mıknatıs üretimi, petrol katalizörü ve ileri teknoloji cihazların üretiminde yaygın olarak kullanılıyor. Ayrıca nadir toprak elementlerinin, uzay ve savunmadan sağlık hizmetlerine, temiz enerjiden elektroniğe, taşıma ve taşıtlardan kimyasallara dek petrol arıtmayla imalatı da kapsayacak şekilde çoğu endüstri için dünya çapında kritik öneme sahip olduğu belirtildi. (DHA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum