Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sınır ötesi yeni operasyon sinyali! Gözler yarınki MGK toplantısına çevrildi haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapılan son kabine toplantısı ardından yaptığı açıklamada "Güney sınırlarımız baştan başa, 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler meydana getirmek için başlattığımız çalışmaların yetkisiz kalan kısımlarıyla ilgili yeni adıml.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sınır ötesi yeni operasyon sinyali! Gözler yarınki MGK toplantısına çevrildi haberi
25 Mayıs 2022 - 11:07

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapılan son kabine toplantısı ardından yaptığı açıklamada "Güney sınırlarımız baştan başa, 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler meydana getirmek için başlattığımız çalışmaların yetkisiz kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları atmaya yakında başlıyoruz. Ülkemize ve tehlikesiz bölgelerimize çoğu kez yapılan saldırıların, tacizlerin, tuzakların merkezi konumundaki alanlar, harekat önceliğimizdeki alanlar başında yer almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, istihbaratımız, emniyet güçlerimiz hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz, bu operasyonlar inşallah başlayacaktır" ifadelerini kullanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı bu tanımlama sonrası gözler yarın yapılacak Milli Emniyet Kurulu (MGK) toplantısına çevrildi.

thumbs_b_c_ed0366114b5e39f577c4f20b97ce0a96

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞİ

Ulusal Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yarın toplanacak. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak yılın üçüncü MGK toplantısında İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği başvuruları dahilinde Türkiye'nin ortaya koyduğu söylev ve bu ülkelerin NATO üyeliği için öne sürdüğü kriterlerin, toplantının önemli gündemlerinden olması öngörülüyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı'nın da ele alınması beklenen toplantıda, Türkiye'nin barıştırma için yürüttüğü çalışmalar, ara buluculuk ve kolaylaştırıcılık faaliyetleri ile insani destek ve daimi mütareke konularının görüşüleceği tahmin ediliyor.

YUNANİSTAN'IN SİLAHLANMA FAALİYETLERİ

Toplantıda ele alınacak bir öteki kayda değer konunun Yunanistan'ın yürüttüğü silahlanma faaliyetleri olması bekleniyor. Bu kapsamda Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin değerlendirileceği toplantıda, Türkiye ve KKTC'nin Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının korunmasına karşın çalışmaların masada olması planlanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Irak'ın kuzeyinde bulunan terörist hedeflere düzenlenen Pençe-Kilit Operasyonu ile hudut güvenliği kapsamında yürütülen faaliyetlerin de toplantıda ele alınacak kayda değer başlıklar aralarında yer alması bekleniyor. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ başta almak üzere bütün terör örgütlerine karşısında gerçekleştirilen operasyonların toplantıda görüşülmesi öngörülüyor.

ASAP ÖTESİ YENİ OPERASYONLAR MASADA

Bu çerçevede güney sınırlarında tehlikesiz alan oluşturulması zarfında yürütülen çalışmaların da görüşüleceği toplanda, sınır ötesi yeni operasyonların masaya yatırılması bekleniyor.

Kaynak: AA

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum