Çiftçiler Umutlandı Uzmanlar Uyardı haberi

Son yılların en sert kışının yaşandığı Güneydoğu ’yu etkisi altına alan kar, en fazla çiftçileri sevindirdi.

Çiftçiler Umutlandı Uzmanlar Uyardı haberi
26 Ocak 2022 - 22:43

Son yılların en sert kışının yaşandığı Güneydoğu ’yu etkisi altına alan kar, en fazla çiftçileri sevindirdi. Geçen yıl kuraklık sebebiyle verim kaybı yaşayan çiftçiler, bu sene için ümitli. Ama uzmanlar umutlanmak için demin erken olduğu görüşünde.

Geçen hafta ortasında başlayan kar yağışı önce Doğu ve Güneydoğu'yu, arkasında tüm Türkiye ’yi etkisi altına aldı. Meteoroloji verilerine tarafından kar kalınlığı, bölgenin bir takım yerlerinde bir metreyi aştı. Kar şehir halkı merkezlerinde ve şehirlerarası yollarda hayatı felç etse de çiftçileri sevindirdi. Geçen sene kuraklık nedeniyle verim kaybı yaşayan çiftçiler, son yağışlarla umutlandı.

Çiftçilerin aza olduğu Yenişehir Ziraat Odası ’nın Başkanı Süleyman İskenderoğlu, yağışların tarıma etkisini VOA Türkçe ’ye değerlendirdi. Sözlerine “Gözümüz açık fikirli” biçiminde başlayan İskenderoğlu, “Yurt genelinde bir haftadır yağan kar, olur ya vatandaşlarımıza, özellikle de metropolde yaşayan vatandaşlara can sıkıntısı verebilir ama önümüzdeki yaz aylarında pak, dinç gıdalara ulaşabilmemiz için lazım. Özellikle karın yer altı ve yer üstü suları için mecburi olduğu aşikardır. Kar tam vaktinde yağdı, zamanlaması harikaydı, yağması gereken zamanda yağdı” dedi.

Ama İskenderoğlu, bahar aylarında da yağışların sürmesi gerektiğine uyarı çekti. Mevsim normallerinde yağacak yağmurların yiyecek krizi riskini azaltacağını vurgulayan İskenderoğlu, “Biz karın devamını bekliyoruz, Ocak ayı içinde olduğumuz için karın yağması doğal ve istediğimiz gibi. Bilhassa Nisan ve Mayıs ayında normale yakın da olsa yağmur yağarsa, yiyecek krizi denilen bir şeyle karşısında karşıya kalmayız” diye konuştu.

“Çiftçinin sıkıntısı kısmen geçti”

Ziraat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı Abulsamet Ucaman da ümit verici olanlardan. VOA Türkçe ’nin sorularını yanıtlayan Ucaman, kuraklık riskinin bir nebze azaldığını vurgulayarak, bundan sonra ürünlerin değerinde satılmasının gerektiğini açıklama etti.

Tarımla ilgili politika değişikliği yapılması gerektiğini söyleyen Ucaman, şöyle devam etti: “Bu yağışların bize çok olumlu yansıyacağı umulan. Biz nimet olarak görüyoruz. Bölgemiz önemli bir kuraklık geçirdi. Bölgenin bu yağışlardan faydalanabileceği, toprağın tava geldiğini görebiliyoruz. Çiftçilerimiz stresini atmış durumda. Endişemizi de öteledik. Kar yağışı bitkilerin çimlenmesi, yeşillenmesine dair bir nebze de olsa sorunu çözmüştür. İlkbaharda dürüst bir yağış daha ulaşması halinde bölgede çiftçi baştan kazanabilir. En çok bezginlik çekilen konu ürünün piyasa değeri aşağıda, ithal üründen düşük değerlendirilmesi. Bu durumda çiftçinin yeniden mağdur olabileceğiyle ilgili kaygılarımız devam ediyor. “

Uzmanlar uyarıyor

Ama uzmanlar, tarım sektörünün temsilcileriyle benzer görüşte değil. VOA Türkçe ’ye konuşan uzmanlar, umutlanmak için henüz erken olduğu görüşünde.

Senelerdir yeraltı suları üstünde çalışan jeoloji mühendisi Ali Cihat Parlak ’a tarafından yağışların devam etmesi halinde kuraklık riski ortadan kalkabilir. Karın yeraltı sularının beslenmesi içi olumlu olduğunu vurgulayan Aydınlık, “Daha da derinlerde olduğu için suyun yer altına süzülmesi ve akifere ulaşması zaman almaktadır. Ama bu yağışların ileride emin dönemlerde yeraltı suyunu besleyeceği açıktır. Bunu kısa bir süre içinde değer biçmek kuvvet. Belirlenmiş dönemlerde yağış artabilir. Uzun yıllarda da yağış olmayabilir. Son yıllarda bildiğimiz kadarıyla verimsiz bir periyot içerisinde bulunuyoruz. Karın yağmasını yeniden yağışlı bir döneme girdiğimizin belirtisi değil. Bunun bir devamının da olması lazım. Bunun birkaç yıl devam etmesi gerekli” biçiminde konuştu.

Diyarbakır Jeoloji Mühendisleri Odası Idare Heyeti Üyesi Şefik İmamoğlu ise yeraltı sularının özenli kullanılması gerektiğine uyarı çekti. Yağışların barajlardaki su seviyesinin yükselmesi için manâlı olduğunu açıklayan İmamoğlu, şunları söyledi: “Yüzey suları açısından doğrudan doğruya barajlara dolduracak şekilde olacağı için nispeten barajdaki su seviyesini yükseltecektir. Yeraltı sularının korunması açısından da akiferlerin durumuna göre yeraltı sularından istifade edilmesi gerekiyorsa, pozitif su çekildiği vakit her halükarda yine nispeten bir kuraklık dönemi olur. Tesadüfen kuyularının açılmaması gerekli. Açılan kuyulardan su çekiminin kontrollu olması gerekli. Bu şekilde olursa kar yağışı yağmurdan biraz daha iyidir diyebiliriz.”

Meteorolojik verilere göre Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin güz mevsimi yağış normali, metrekareye 98.4 mm. Ancak geçen yıl metrekareye 58.9 mm yağış düştü. Yağışlar mevsim normaline kadar yüzde 63, önceki yıl sonbahar yağışlarına tarafından yüzde 38 eksik oldu.

Geçen yıl önce NASA, ardındaki Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye için kuraklık uyarısı yapmıştı. WWF aralarında Diyarbakır ’ın da bulunduğu 10 kentte yüksek tehlike olduğuna uyarı çekmişti.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum