CHP 'den çok konuşulacak sığınmacı araştırması! 'Mafya ' tehlikesi… - kars haber

Mülteci sorunu Türkiye ’nin gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

CHP 'den çok konuşulacak sığınmacı araştırması! 'Mafya ' tehlikesi… - kars haber
09 Mayıs 2022 - 08:03

Mülteci sorunu Türkiye ’nin gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Sosyal medyada peş peşe yayınlanan görüntüler sonrası gündem düşmeyen düzensiz göçmenler hakkında fazla konuşulacak bir araştırma da CHP ’den geldi. İstanbul ’da 2 milyonu aşan yabancı yaşıyor. Aralarında Afganistan ’dan Kongo ’ya, Nijerya ’dan Arakan ’a o kadar çok ülkenin vatandaşı var. Tekin, “Terör örgütleri bu insanları kullanmaya çalışıyor” uyarısını yaptı.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İstanbul ’un 39 ilçesinde yaptığı çalışmayla kentin göç haritasını çıkardı. Buna kadar, Kadıköy ’de İran, Irak ve Rus uyruklu yabancılar yaşarken, Şişli ’de Moğollar ve Afrika ülkelerinden gelen yabancılar yoğunlukta. Eyüp ’te ise Afgan, Pakistanlı, Suriyeli ve Türkmenler, Arnavutköy ’de Suriyeli, Sudanlı ve Arakanlılar, Esenyurt ’ta Suriyeli, Afgan ve Pakistanlıların yanı sıra Darı, Tunus, Fas, Uganda, Nijerya, Kongo gibi ülkelerden gelen yabancılar bulunuyor. Valilik rakamlarına kadar İstanbul ’da 1.3 milyon tanıdık olmayan olduğunu söyleyen Tekin, “Geçici koruma statüsünde, ikamet izni olan ya da kaçak iki milyonu aşan insan bugün İstanbul ’un 39 ilçesinde. Sadece Esenyurt ’ta 250 bin yabancı var. Bugün Esenyurt ’ta, nüfusun dörtte biri dek tanıdık olmayan yaşıyor. Böyle bir nüfus artışını Esenyurt ’un veya hiçbir ilçenin kaldırması muhtemel yok” yorumunu yaptı.

2

SAYI 8 MİLYON

Cumhuriyet gazetesinin haberine kadar; Çalışmasında yabancılar için kullanılan tanımların da fazla önemli olduğunu vurgulayan Tekin, “Mülteci statüsü 1951 tarihli Birleşmiş Milletler Sözleşmesi ile düzenlenmiş durumda. Biz bu sözleşmeye coğrafi çekince koyduğumuz için yalnızca Avrupa ’dan gelen şahıslar ‘sığınmacı ’ statüsünde kabul ediliyor. Suriyeliler ‘geçici koruma statüsünde ’ oluyor. Resmi rakamlara tarafından bu statüde 3.7 milyon insan var. Düzenli göç kapsamında ikamet izni verilenler var. 1.4 milyon insan da bu statüde” ifadelerini kullandı. Bunların yanına kaçak göçmenler olduğunu da söyleyen Tekin, “Bilim insanlarının tahminine kadar 8 milyon geçici koruma statüsünde, ikamet izni olan veya firari antre yapmış sığınmacı Türkiye ’de bulunuyor” bilgisini paylaştı.

3

“Sığınmacıların çoğu ne eyvah ancak insanlık dışı koşullarda yaşıyor” diyen Tekin, şunları kaydetti:

“Yapılan çalışmalara göre yüzde 97 ’si firari çalışıyor. Özlük hakları, sigortaları yok, asgari ücretin altında para alıyorlar. Esir koşullarında çalışıyorlar. Bu koşullarda yaşamış insanların Türkiye ile olan bağı da kopuyor. Uyuşturucu, fuhuş çeteleri ile terör örgütleri bu insanları kullanmaya çalışıyor. İleride tanıdık olmayan mafyalarla karşısında karşıya kalabiliriz.”

"KİRALARI ETKİLİYOR"

Yabancıların İstanbul ’un konut piyasası üstünde de etkisi olduğuna uyarı çeken Tekin, “İstanbul ’da bir evin ortalama fiyatı 1.6 milyon TL ’ye çıktı. Esenyurt, Bağcılar, Sultanbeyli gibi sıcacık gelirli vatandaşların yaşadığı ilçelerde zeka kiralar 4 bin TL ’yi geçerek en düşük ücrete dayandı” diye konuştu. Bütün bu sorunların iktidarın politikalarından kaynaklandığını vurgulayan Tekin, “Yabancıları suçlayarak hiçbir yere varamayız. Suriye ’de barışın sağlanması ve sınır güvenliğimizin korunmasıyla bu sorunu çözebiliriz. Irkçı fikirler yerine, insanları kendi anavatanlarına dönmeye ikna edecek bir tablo ortaya belirlemek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum