Aşısızlara PCR testi zorunluluğu kaldırıldı

Bilim Kurulu'nda alınan PCR testi kararına Türk Tabipleri Birliği tepki gösterdi.Türkiye İçişleri Bakanlığı'nın valiliklere gönderdiği genelgeye kadar aşısızlara getirilen PCR testi zorunluluğu ayrıntılarıyla kaldırıldı.

Aşısızlara PCR testi zorunluluğu kaldırıldı
15 Ocak 2022 - 16:29

Bilim Kurulu'nda alınan PCR testi kararına Türk Tabipleri Birliği tepki gösterdi.Türkiye İçişleri Bakanlığı'nın valiliklere gönderdiği genelgeye kadar aşısızlara getirilen PCR testi zorunluluğu ayrıntılarıyla kaldırıldı. Bu Nedenle, gezi, faaliyet, iş yeri ve okullara karşın test zorunluluğu kalkmış oldu.

Sağlık Durumu Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nun tavsiyesi çerçevesinde, aşısız olan veya aşı sürecini tamamlamayan kişilere PCR testi uygulanmasına lüzum olmadığına ilişkin genelge 81 il valiliğine gönderildi. Söz konusu başlıca, "Aşısız ya da aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden;

- Uçak, otobüs, tren ya da diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatlerden önce,
- Konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce,
- Ulusal Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapmakta olan personele (hoca, servis şoförü, temizleme personeli vb.),
- Tüm millet ve özel işyerlerinde çalışanlara,
- Millet ve özel kurumlar göre düzenlenen öğrenci kamplarına katılacak kişilere, PCR testi ile tarama yapılmasına gerek olmadığının değerlendirildiği bildirilmiştir" ifadeleri yer aldı.

THY: İç hat uçuşlarında PCR deneme zorunluluğu kaldırıldı

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi de iç hat uçuşlarında bütün yolcular için PCR test zorunluluğunun kaldırıldığını, HES kodu ibraz etmenin tatmin edici olacağını açıkladı. Koronavirüsle çaba kapsamında İçişleri Bakanlığı'nın 6 Eylül 2021'de yayımladığı genelde, iç hat uçuşlarında check-in (bilet-bagaj işlemi) sırasında HES kodu aracılığıyla aşılı, geçirilmiş Covid-19 hastalık veya maksimum 48 saat önce üretilmiş olumsuz sonuçlu PCR testi şartı aranıyordu. Bilal Ekşi, konuya ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Yetkili makamlarımızın aldığı karar doğrultusunda bütün yolcularımızdan İç hat uçuşlarında PCR deneme zorunluluğu kaldırılmıştır. HES kodunu takdim yeterli olacaktır" ifadelerini kullandı.

Koca açıklamıştı

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, 12 Ocak Çarşamba günü Bilim Kurulu toplantısı sonrasındaki açıklamasında, "bundan böyle PCR testi sadece bulgu gösteren kişilere yapılacaktır. Aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı şahısların karantinaya alınmamasına karar verilmiştir. İzolasyon konusunda ise pozitif vakaların tamamı 7 gün izolasyonu tamamladıktan sonra test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabilirler” demişti.

Deneme zorunluluğu neden kaldırıldı?

Afiyet Bakanlığı kaynakları, DW Türkçe'nin test zorunluluğunun neden kaldırıldığı sorusuna "Bilim Kurulumuz gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları, hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırmıştır. artık PCR testi sadece bulgu gösteren kişilere yapılacaktır" yanıtını verdi.

TTB'den karara tepki: Salgın kendi haline bırakıldı

Türk Tabipler Birliği (TTB) ise İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi öncesinde, temaslı aşılıların karantinaya alınmaması ve belirti göstermeyenlere PCR testi yapılmaması yönündeki kararlara tepki göstererek, "toplum sağlığını riske atanlara istifa" çağrısı yaptı.

Birlik, Bakan Koca'nın Bilim Kurulu sonrasındaki açıklamalarına dikkat çekici eden TTB, bu açıklamaların "bilimsel temellerden yoksun olduğunu" belirterek, alınan kararı salgının "kendi haline bırakılması" olarak nitelendirdi.

Deneme ve aşının özendirilmesi gerektiğinin altını çizen TTB, "Test sayısının azaltılması, hastalığın gerçek boyutunun toplum kadar anlaşılamamasına niçin olmaktadır. Bakanlık eliyle oluşturulan bu kontrolsüzlük hali her yurttaşımızı potansiyel COVID-19 vakasına dönüştürerek toplumu riske atmaktadır" ifadelerine yer verdi.

Afiyet kurumlarında da herhangi bir tedbir alınmadığını söyleyen TTB, aşısızların ve yetersiz aşılıların etkili ve hızlı bir kampanya ile aşılanmaları sağlanması, 5-11 yaş grubu için aşılama programı başlatılması, PCR yanında seri testlerden de yararlanılması; jurnal yapılan test sayısının yükseltilmesi tavsiyelerinde bulundu.

Bulaştırma potansiyeli olan yakın temaslı şahısların, hatırlatma dozu üretilmiş olsalar deha karantinaya alınması gerektiğini söyleyen TTB, "Aşısız kişilerin toplu yaşam yerlerine girmelerinin engellenmesi gerektiğini" kaydetti.

"Ne eyvah ki yetkili merciler, sadece kişisel korunma önlemlerine bel bağlamıştır, salgın kontrolü vatandaşların aşı gönüllüğüne, fiziksel uzaklık ve maske önlemlerine daraltılmış ve bırakılmıştır. Bakanlığın ve müdürlüklerin halk müziği sağlığı yükümlülükleri rafa kaldırılmıştır" diyen TTB açıklamasında, "Halk Müziği sağlığı için zorunlu adımları atmayan iktidar yönet(e)memektedir ve bu süreçte sorumluluğu olanlar istifa etmelidir" ifadelerini kullandı.

DW / AI, JD

© Deutsche Welle Türkçe

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum