Araç sahipleri dikkat! Bir dönem sonra eriyor... OGS'de son iki gün - kars haber

OGS tarih oluyor.

Araç sahipleri dikkat! Bir dönem sonra eriyor... OGS'de son iki gün - kars haber
29 Mart 2022 - 17:27

OGS tarih oluyor. Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren yeni düzenlemede son iki gün. Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) otoyol ve köprülerde Otomatik Geçiş Sistemi'nin (OGS) 31 Mart'ta sona ereceğini bildirdi.

Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, Süratli Geçiş Sistemi'ne (HGS) geçiş işlemlerinin tamamlanmasına 2 gün kaldığı açıklama edildi.

Açıklamada, OGS ve HGS'nin gişelerde karışıklığa niçin olduğuna göze çarpan edilerek, iş yükünün azaltılması ve verimliliğin artırılarak vatandaşlara daha iyi hizmet verilebilmesi için OGS'nin 31 Mart'tan itibaren kaldırılacağı belirtildi.

OGS etiketi olan araç sahiplerine ilgili bankalarca ücretsiz HGS etiketinin verileceği ve hesaplarının da HGS'ye dönüştürüleceği bildirilen açıklamada, OGS'den HGS'ye geçiş oranının yüzde 70'i aştığı ve bankalarda tatmin edici miktarda HGS etiketinin bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, transformasyon işlemleri aşamasında ve sonrasında kullanıcıların otoyol geçişlerini rahatlıkla yapabileceği, herhangi bir aksaklığın yaşanmayacağı vurgulandı.

OGS kullanan vatandaşların HGS etiketini bedava almaları için peşine düşüp takip etmesi gereken adımlara ilişkin bilgilere de yer bahşedilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"OGS cihazının alındığı bankaya 31 Mart'tan önce uygulama yapılacaktır. İptal edilen OGS'nin yerine HGS hesabı açılması gerekmektedir. Tüm geçişlerin ücretleri HGS hesabından tahsil edilecektir. OGS cihazının iptalinden önce yapılan ve az önce tahsil edilmeyen geçiş ücreti, kapatılacak OGS hesabındaki bakiyeden tahsil edilecektir. İşlemden sonradan OGS hesabında halen para bulunuyor ise ilgilinin banka hesabına veya kredi kartına iade edilecektir. OGS ile yapılan geçişlerin ücretlerinin karşılanmaması durumunda kullanılmak üzere güvence dahilinde küskün tutarlar banka hesabında ya da kredi kartlarına iade edilecek. İade işlemleri, cihazın iptal tarihinden itibaren 30 gün içinde müşterilerin banka hesaplarına ya da kredi kartlarına yapılacaktır. OGS cihazını HGS etiketi ile değiştirenlerin işlem yapmalarına gerek bulunmayacaktır. 31 Mart'a değin kapatılmış bütün OGS cihazları bu tarihten sonra iptal edilecektir."

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum