Almanya'da enflasyon yüzde 7,3'e sıçradı - kars haber

Ani yükselişin arkasında enerji fiyatlarındaki bariz artış yatıyor.Almanya'da tüketici fiyatları Mart ayında yüzde 7,3'e yükseldi.

Almanya'da enflasyon yüzde 7,3'e sıçradı - kars haber
31 Mart 2022 - 01:49

Ani yükselişin arkasında enerji fiyatlarındaki bariz artış yatıyor.Almanya'da tüketici fiyatları Mart ayında yüzde 7,3'e yükseldi. Federal İstatistik Dairesi, bu nedenle 1981 yılı Kasım ayından bu yandan en yüksek enflasyon oranının kaydedildiğini bildirdi. O dönemde Batı eyaletlerinde, Birinci Körfez Savaşı'nın etkisiyle madeni yağ fiyatlarında önemli büyüme yaşanmıştı.

Şubat ayında enflasyon oranı yüzde 5,1 seviyesindeydi. Enflasyon oranında aylık bazdaki yükselme, iki Almanya'nın birleşmesinden bu yanlamasına hiç bu dek yüksek gerçekleşmemişti.

Yüksek enflasyon oranları, tüketicinin alım gücünün düşmesi anlamına geliyor. Baden-Württemberg Eyalet Bankası (LBBW) ekonomistlerinden Jens-Oliver Niklasch, "Corona salgını ve Ukrayna savaşıyla birlikte yaşanan çifte krizin refah seviyesinin düşmesine neden olduğunu" belirtti. Enflasyonun, emekli maaşları ya da satın alma gücünü kayda değer ölçüde azalttığını vurgulayan Niklasch, tasarrufların da düşük faiz oranları nedeniyle hakiki bedel kaybına karşısında korunamadığı uyarısında bulundu.

Enerjide fiyat artışı tüketiciyi vurdu

Enerji fiyatları enflasyonun asıl belirleyicisi oldu. Commerzbank baş ekonomisti Jörg Krämer, "Enflasyonun Mart ayında yüzde 7,3'e yükselmesinin, başlıca olarak akaryakıt fiyatlarının yükselmesine niçin olan Ukrayna savaşından kaynaklandığını" vurgularken, bununla beraber enerji dışındaki alanlarda da fiyatların yükseldiğini belirtti.

Ön istatistik bilimi verilerine göre, Almanya'da tüketiciler Mart ayında geçen yılın benzer ayına göre yakıt için yüzde 39,5 daha fazla harcama gerçekleştirmek zorunda kaldı.Gıda fiyatlarıysa bir yılda yüzde 6,2 arttı.

Yükselen enerji fiyatları karşı bağımsız ekonomi araştırmaları kuruluşları da yıllık enflasyon tahminlerini yüksellti. Alman Ekonomi Uzmanları Konseyi, 2022 için takvim yüzde 6,1'lik enflasyon beklentisi açıklarken, Münih merkezli Ekonomi Araştırma Enstitüsü IFO, bu sene için alıcı fiyatlarında yüzde 5,1 ila 6,1'lik bir artma öngördü.

AMB'ye faiz artırımı baskısı

Euro bölgesinin en büyük ekonomisine sahip olan Almanya'daki yüksek enflasyon, Avrupa Merkez Bankası (AMB) para politikalarına karşın beklentileri de yükseltti. AMB Başkanı Christine Lagarde bugün Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, "Yakın vadede daha yüksek enflasyon ve daha düşük büyüme ile karşı karşıya kalacağız" açıklamasında bulundu.

Lagarde, AMB faiz politikalarında mümkün bir değişim konusunda herhangi bir yorumlama yapmazken, üye ülkeler Avrupa Merkez Bankası'na "eyleme geçme" çağrısında bulundu. Avusturya Merkez Bankası Başkanı Robert Holzmann, AMB'nin faiz oranlarını artıracağına inandıklarını ve bunun yaz ardına kadar olası olabileceğini söyledi.

Holzmann bugün Viyana'da "Temmuz ayında yeni menkul değer alımı olmazsa, ilk faiz adımı Eylül ayında atılabilir" dedi. Holzmann, "Enflasyon yükseldiğinde, merkez bankasının işi faiz oranlarını yükseltmektir" diye konuştu. Hollanda Merkez Bankası Başkanı Klaas Knot da bir vakit önce, bu sene içinde iki faiz artırımı olasılığının olası olduğunu belirtti.

rtr,dpa/MK,BK

© Deutsche Welle Türkçe

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum