Aksakallı'dan sonra: Binali Yıldırım 'Toy Beyi' seçildi - kars haber

AKP Genel Başkan Vekili Binali Şimşek, Milletlerarası Çukurova Yörük Türkmen ve Sanat Şenliği ’nde Yörük Türkmenlerin bölgesel kıyafetlerini giyerek ‘Toy Beyi ’ seçildi.

Aksakallı'dan sonra: Binali Yıldırım 'Toy Beyi' seçildi - kars haber
08 Mayıs 2022 - 22:30

AKP Genel Başkan Vekili Binali Şimşek, Milletlerarası Çukurova Yörük Türkmen ve Sanat Şenliği ’nde Yörük Türkmenlerin bölgesel kıyafetlerini giyerek ‘Toy Beyi ’ seçildi.

SİYASET 08.05.2022 21:23 Aksakallı'dan sonra: Binali Yıldırım 'Toy Beyi' seçildi

AKP Genel Başkan Vekili Binali Şimşek ve Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, beraberindeki AKP Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz ve milletvekilleriyle birlikte Sarıçam ilçesi Mustafalar Mahallesi'nde düzenlenen Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen ve Sanat Şenliği'ne katıldı.

Şenlikte kurulan çadırları gezip Yörük Türkmenlerle sohbet eden Yıldırım, Yörük Türkmenlerin bölgesel kıyafetlerini giyerek ‘Toy Beyi' seçildi.

Şenlikte konuşan AKP Genel Başkan Vekili Binali Şimşek, Yörük Türkmenlerin örf ve adetlerini yüzyıllardır yaşattığını belirterek, “Bizi geleceğe taşıyacak olan; örf ve adetlerimizi yaşatmaktır. Eğer böyle olmasaydı, Hazar Denizi ile Aral Gölü etrafında, Orta Asya bozkırlarında yaşamış Oğuzların izleri Anadolu'nun her köşesinde yankılanmaz, balkanlara kadar gidemezdi. Yörük kardeşlerim ecdadımızın değerlerini bu topraklarda yaşatıyor. Kökleri yüzlerce yıllara uzanan törelerimizi canlı tutuyorlar. Bizler de ecdadımızın itimat ettiği bu topraklara gözümüzün içi gibi bakacağız” diye konuştu.

Yıldırım, şöyle devam etti:

"Dünyada esaret altına girmeyen, kimseyi de esareti altına almayan tek millet vardır; o da Türk milletidir. Bunun için bu topraklarda hesap yapanların bir kere değil, bin kere düşünmesi lazım. Bunlar Seyahat olaylarında da milleti birbirine düşürmeye çalıştırlar. Irk, lideri Recep Tayyip Erdoğan'ın peşinde gür sesiyle yargı ettikleri cevabı kendilerine verdi. Ben o zaman Ulaştırma Bakanıydım. Bunlar, ülkeye yol, köprü, havalimanı, baraj yapılmasın diyordu. Elhamdülillah yolları da köprüleri de havalimanlarını da tünelleri de yaptık. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik."

Konuşması sırasında sesi kısılan Yıldırım, “Yörük kardeşlerimi görünce nutkum tutuldu” diyerek mizah yaptı. Yıldırım, Uğur Işılak'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için seslendirdiği müziğin sesinin kısılmasını isteyerek, “Müziğin önüne geçmek için bağırıyorum. Onun önüne geçemeyiz zaten. Ses tonunu azıcık küçültelim, olur mu? Beni ‘Toy Beyi' seçtiniz. Bunun da bir sorumluluğu var. Buraya daha sık geleceğiz, daha sık buluşacağız. Kim kiminle yol yürürse yürüsün, endişeniz olmasın. Bu toprakların, bu bayrağın hakiki sahibi; aziz Türk milletidir” dedi.

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum