AKP'li Üsküdar Belediyesi önünde Şirinler 'e verilen ihaleler protesto edildi haberi

AKP'li Üsküdar Belediyesi ’nin Ensar Vakfı Üsküdar Şube Başkanı olan İsmail Sevimli ’e ve kardeşlerine verdiği milyonlarca liralık ihaleler belediye binası önünde protesto edildi.

AKP'li Üsküdar Belediyesi önünde Şirinler 'e verilen ihaleler protesto edildi haberi
18 Şubat 2022 - 18:40

AKP'li Üsküdar Belediyesi ’nin Ensar Vakfı Üsküdar Şube Başkanı olan İsmail Sevimli ’e ve kardeşlerine verdiği milyonlarca liralık ihaleler belediye binası önünde protesto edildi. Eylemde, “Belediye Başkanı AKP'li Hilmi Türkmen ve ekibi, Üsküdar ’ın kaynaklarını, kendisine yandaş olan küçük bir azınlığa aktarmaya devam ediyor” denildi.

AKP'li Üsküdar Belediyesi önünde Şirinler ’e verilen ihaleler protesto edildi

Berkay DÜNDAR

İstanbul Üsküdar'da yurttaşlar CHP İlçe Başkanlığı ’nın çağrısıyla AKP'li Üsküdar Belediyesi ’nin önünde bir eylem düzenledi. Eylemde, AKP'li belediyenin Ensar Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi ve Üsküdar Şube Başkanı olan İsmail Şirin ile kardeşlerine verdiği milyonlarca liralık ihaleler protesto edildi. Eyleme CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Fethi Açıkel de katıldı.

Belediye binası önünde yapılan açıklamada, “Bugün burada, Üsküdar Belediyesi'nin yapmış olduğu bazı ihaleler hakkında kamuoyunu bilgilendirmek için yığılmış bulunuyoruz. Çeyrek asırdır aynı zihniyet tarafından yönetilen Üsküdar ’da, vatandaşlarımızın hakkını gözetmek için belediye meclisi çatısı aşağı çaba veren CHP, kimi vakit imar talanına, kimi vakit ulus mallarının peşkeş çekilmesine, kimi zaman da ulus kaynaklarının yandaşlara aktarılmasına yönelik ihalelere aleyhinde siyasi ve hukuki anlamda mücadelesini sürdürmektedir. Buna karşın, iktidardan aldığı zorlama ve muafiyet zırhı ile, belediyeyi aklına estiği gibi idare eden AKP'li Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve ekibi, Üsküdar ’ın kaynaklarını, kendisine yandaş olan ufak bir azınlığa aktarmaya devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

ŞAMPIYON ŞİRİNLER OLDU

“2015 yılından itibaren Üsküdar Belediyesi'nin, 'muhtelif gıda ve servis malzemelerinin alımına' dair ihalelerinin tamamı, kamuoyunu sıklıkla meşgul eden bir vakfın Üsküdar şube başkanına ait şirketlere ihale edildi” denilen açıklamada şu ifadeler kaydedildi:

“Evet, Üsküdar Belediyesi bir sene dahi aksatmadan bütün yedi sene her tarafında bu işlerin tamamını Ensar Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi ve Üsküdar Şube Başkanı olan İsmail Sevimli ’e ait Sevimli Kardeşler Gıda İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketine ihale etti. Bu ihalelerin çoğunu Şirin Kardeşler tek başına öneri vererek kazandı.

Haklarını yememek gerekli; bu konuya ilişkin itirazlarımıza daha fazla dayanamayan Üsküdar Belediyesi, 2020 yılında Sevimli Kardeşler üzerindeki olumsuz algıyı silmek namına, bu defa işlerin bir kısmını ayrı bir şirkete ihale etmeye başladı. Fakat ne hikmetse, ihaleleri Şirin Kardeşler ile paylaşmaya başlayan şirketin sahibi olan Ayşe Sevimli, bununla birlikte Şirin Kardeşlerin eski ortağıymış. Yani, günün sonunda şampiyon tekrar Şirinler oldu.

Oysa Üsküdarlı hemşehrilerimiz bilsinler fakat bu sürecin takipçisi olacağız. Ve Hilmi Türkmen, buradan sana sesleniyoruz. Şunun şurasında 2024 ’e eksik bir süre kaldı. 2024 ’te, Üsküdar'da, CHP iktidarında tüm bu yolsuzlukların hesabını bir bir soracağız. Tüyü yarım kalmış yetimin hakkını sizlere yedirmeyeceğiz.”

MİLYONLUK İHALELER

Düzenlenen eylemde son yedi yılda Şirinler ’e bahşedilen ve toplam bedeli 73 milyon 517 bin 910 TL olan ihalelerin bir kısmı şu şekilde:

Muhtelif Gıda ve Servis Malzemesi Alımına ilişkin olarak;

► 2015 ’te 5 milyon 119 bin 707 TL (Şirin Kardeşler),
► 2016 ’da 6 milyon 922 bin 350 TL (Sevimli Kardeşler),
► 2017 ’de 9 milyon 652 bin TL (Şirin Kardeşler),
► 2018 ’de 13 milyon 372 bin 240 TL (Şirin Kardeşler),
► 2019 ’da 22 milyon 399 bin 875 TL (Şirin Kardeşler),
► 2020 ’de 306 bin 750 TL (Sevimli Kardeşler),
► Tekrar 2020 ’de 319 bin 800 TL (Akis Gıda),

2020 yılı gördüğünüz gibi çok düşük bir toplam. Zira o yıl 28 milyona tamamlanan ihale epey maceralı geçmiş ve ardından ihale iptal edilmişti. Yani bu ihaleler Şirinlerden diğer kimseye yar edilmemişti.

► 2021 ’de 5 milyon 772 bin 750 TL (Şirin Kardeşler),
► Tekrar 2021 ’de 3 milyon 95 bin 689 TL (Akis Gıda),
► 2021 yılı Şirinler için çok verimli geçmiş; 1 milyon 49 bin 357 TL daha,
► 2022 için yapılan ihale ise 2 milyon 552 bin 965 TL (Şirin Kardeşler)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum