AKP 'li belediye hem satıyor, hem borçlanıyor - kars haber

Borç batağındaki AKP ’li Başakşehir Belediyesi, Olimpiyat Stadı ’nın yakınındaki milyonlarca lira değerindeki iki arazisini daha satacak.

AKP 'li belediye hem satıyor, hem borçlanıyor - kars haber
14 Mayıs 2022 - 19:37

Borç batağındaki AKP ’li Başakşehir Belediyesi, Olimpiyat Stadı ’nın yakınındaki milyonlarca lira değerindeki iki arazisini daha satacak. Ayrıca belediye, bankalardan 161 milyon TL ’ye kadar da kredi olmak için yetki aldı.

GÜNCEL 14.05.2022 18:40 AKP ’li belediye hem satıyor, hem borçlanıyor

İsmail ARI

Borç batağında olduğu bilinen AKP ’li Başakşehir Belediyesi, hem milyonlarca lira değerinde değerli arazileri peş peşe satışa çıkarıyor hem de belediye meclisinden aralıksız borçlanmak içi yetki alıyor.

Başakşehir Belediye Meclisi ’nin Mayıs ayı oturumunda, Atatürk Olimpiyat Stadı ’nın yakınında yer alan belediyeye ait arsaların satışı gündeme geldi. Belediye Meclisi ’ne sunulan Emlak ve İstimlak Müdürlüğü ’nün teklifiyle, Ziya Gökalp (İkitelli-2) Mahallesi ’nde bulunan 64 bin 578 metrekare büyüklüğündeki arazi ile 44 bin 620 metrekare büyüklüğündeki iki arazinin satışı için yetki istendi. Arazilerin belediyeye kazanç getirmesi nedeniyle, “Arsa satışı” ya da “Hasılat paylaşımlı arsa satışı” yöntemleriyle satışa çıkarılacağı açıklandı.

Belediye Meclisi ’ndeki oylamada, CHP ’li ve İYİ Parti ’li belediye meclis üyelerinin ret oylarına rağmen AKP ’li ve MHP ’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla arsalarının satışına onay verildi. İmar planlarına ev alanı olarak işlerin arazilerin gelecek günlerde düzenlenecek ihaleyle satışa çıkarılacağı belirtildi.

KREDİ YETKİSİ ALDI

Meclis oturumunda görüşülen bir başka konu ise Mali Hizmetler Müdürlüğü ’nün iç borca girme teklifi oldu. Meclisten, belediyenin yatırım ve kamulaştırma harcamalarında kullanılmak üzere yurtiçindeki bankalardan 161 milyon 289 bin TL ’ye dek kredi kullanılarak borçlanması için yetki istendi. Kredi karşılığında ise bankalara belediyeye ait gayrimenkullerin ipotek olarak verilebileceği belirtildi.

Milyonlarca liralık borçlanma teklifine ilişkin de belediye meclisinde oylama yapıldı. Oylamada, CHP ’li ve İYİ partili belediye meclis üyelerinin ret oylarına rağmen AKP ’li ve MHP ’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla AKP ’li Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu ’na borca girme yetkisi verildi.

İHANETE DEVAM EDİYORSUNUZ

Belediyenin borç batağında olduğunu vurgulayan Başakşehir Belediyesi ’nin CHP ’li Meclis Üyesi Beyzade Kayabaşı ise yaptığı konuşmada, “Genel başkanınızın ‘kadim kent İstanbul ’a ihanet ettik ’ itirafından daha sonra, aynı betonlaşma ve yapılaşma zihniyetinizi devam ettirerek Başakşehir ’e ve İstanbul ’a ihanet etmeye devam ettiğinizin farkında olan mısınız?” diye sordu.

İLÇENİN YÜZDE 70 ’İ BOŞTU

CHP ’li Kayabaşı, belediyenin sattığı arazilere de dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Belediyemiz 2009 yılında kuruldu ve o tarihte ilçemizin yüzde 70'i manâsız araziydi. Belediye yönetimi, her sene bütçesinin yüzde 50 ’sini arsa satarak karşılıyor. Sattığınız arsaların üzerine beton yığını ucube konut ürettirerek Başakşehirlinin güneşini, rüzgârını ve havasını kirlettiğinizin farkına varmıyorsunuz. Hâlâ içinde bulunduğunuz iktidar kibrinizin ve seçimi kaybetme hazımsızlığı ile İBB ve yönetimine çamur atma cüreti gösteriyorsunuz.

Belediyenin 10 mahallesinde şimdiye değin çocuk kreşleri, kültür merkezleri, kapalı pazarları, kadın sığınma evleri, taziye evleri, sosyal tesisleri, kütüphaneler ve söz verip de yerine getirmediğiniz projeler gibi kalıcı eserler bırakmanız gerekirken sizler ise geçici ve numaradan hizmetlerinizle bütçenizi har vurup harman savurmaktasınız.”

MAHKEME KARARLARINI NE ZAMAN UYGULAYACAKSINIZ?

Başakşehir Belediyesi ’ne ait olan ‘gölet, spor, turizm ve rekreasyon' fonksiyonuna sahip Bahçeşehir gölet bölgesindeki yeşil alanı betonlaştıran ticari projenin imar planları ile ihale ve ruhsatlarına aleyhinde Danıştay 25 Nisan ’da manâlı karar vermişti. Proje için açılan itiraz davaları zarfında, Danıştay imar planlarının ve ruhsatların kesin olarak iptal edilmesine karar verildiği açıkladı.

Başakşehir Belediye Meclisi ’nin CHP Grup Başkan Vekili Nizamettin Kümeç ise yaptığı açıklamada AKP'li Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu'na “Mahkemenin Bahçeşehir gölet ile ilgili verdiği kararları ne süre uygulayacaksınız” diye sordu.

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum