AB Rusya'ya petrol ambargosunda uzlaşamadı - kars haber

Avrupa Birliği ülkeleri Rusya'ya petrol ambargosu konusunda hafta sonu yapılan müzakerelerde anlaşma sağlayamadı.

AB Rusya'ya petrol ambargosunda uzlaşamadı - kars haber
08 Mayıs 2022 - 23:52

Avrupa Birliği ülkeleri Rusya'ya petrol ambargosu konusunda hafta sonu yapılan müzakerelerde anlaşma sağlayamadı. Avrupa Birliği Komisyonu ve Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanı Fransa'dan yapılan açıklamalarda Rusya'dan petrol tedarik eden ülkelere güvenceler konusunda çalışmaların sürdüğü belirtildi. Günlerdir süren yoğun pazarlıklarda ilerleme katedildiği ve müzakerelerin gelecek hafta da süreceği ifade edildi.

Avrupa Birliği Komisyonu petrol ambargosunu da taşıyan yaptırım planını Çarşamba günü AB üyesi ülkelere sunmuştu. Teklifin ilk hali, Rusya'dan AB ülkelerine çiğ petrol ithalatını altı ay içinde ve arıtılmış petrol ürün ithalatını da sene ardına kadar sona erdirmeyi öngörüyor.

Macaristan ve Slovakya daha uzun vade istiyor

Teklifte Macaristan ve Slovakya'ya Rus petrolüne olan bağımlılıkları nedeniyle ambargoyu hayata geçmek için 2023 yılı ardına kadar zaman tanınmıştı. Fakat her iki ülke de bu sürenin yeterli olmadığını açıklama ediyor. AB diplomatlarından alınan bilgilere kadar, bu ülkelere 2024 yılı ardına kadar zaman tanıma önerisi de kabul görmedi. Macaristan'ın sürenin 2025 yılı sonu olmasını savunduğu belirtiliyor. Keza Çekya da Macaristan ve Slovakya'ya tanınan opsiyonun kendilerine de tanınmasını istiyor. Birçok AB ülkesinin de mali destek talebinde bulunarak teklifi kabul etmediği belirtiliyor.

Macaristan, Çekya ve Slovakya; Druşba (Dostluk) petrol boru hattı üzerinden ithal edilen Rus petrolüne bağımlı durumda. Çekya, ülkedeki devlete ait istatistik kurumunun verilerine kadar 2021 yılında petrol ihtiyacının yaklaşık yarısını Rusya'dan temin ediyor. Macaristan ise hükümetin açıkladığı sayılara tarafından petrolün yüzde 65'ini Rusya'dan karşılıyor. Slovakya'da ise milli petrol şirketi Transpetrol'ün açıklamasına göre yegane petrol tedarikçisi Rusya.

Avrupa Birliği Komisyonu'nun hazırladığı yaptırım paketi yalnızca petrol ambargosunu içermiyor. Pakette keza Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yakın destekçilerinden Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill'in yaptırım uygulanan kişiler listesine alınması öneriliyor. Yeni yaptırımlar aralarında Rusya'nın en büyük bankası olan Sberbank'ın SWIFT'ten çıkartılması ve üç Rus televizyon kanalının yayınlarının Avrupa Birliği'nde durdurulması da bulunuyor.

Paketin yürürlüğe girebilmesi için bundan öncekilerde de olduğu gibi 27 AB ülkesi tarafından onanması gerekiyor. Avrupa Birliği Ukrayna savaşının başlamasından bu yanlamasına Rusya'ya şimdiye değin beş yaptırım paketi açıkladı.

DW, dpa / EC, CÖ

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum