51 ilde dev anket! İttifaklar arasındaki fark açılıyor mu? Çarpıcı sonuçlar paylaşıldı haberi

Muhalefet kanadından sık sık erken tercih çağrıları iktidar seçimlerin Haziran 2023'te yapılacağını belirtmeye devam ediyor.

51 ilde dev anket! İttifaklar arasındaki fark açılıyor mu? Çarpıcı sonuçlar paylaşıldı haberi
28 Haziran 2022 - 00:24

Muhalefet kanadından sık sık erken tercih çağrıları iktidar seçimlerin Haziran 2023'te yapılacağını belirtmeye devam ediyor. Siyaset gündemin hareketlendiği şu günlerde son anket çalışması da ORC kadar paylaşıldı. ORC Araştırma, 17-22 Haziran tarihinde 15 bin 750 kişiyle yürüttüğü anket araştırmasının sonuçlarını sosyal medya hesabından paylaştı. Anket sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı sorusunda ortaya çıkan fark uyarı çekti. öte taraftan anket sonucunda parlamenter sisteme dönüş ve ittifakların oy oranlarında da çarpıcı veriler elde edildi.

51 İLDE DEV ANKET

ORC Araştırma şirketinin 17-22 Haziran tarihlerinde 51 ilde ankette 15 bin 750 katılımcıya Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığı, ittifaklara tarafından oy oranı ve parlamenter sisteme dönüşe ilişkin sorular yöneltildi.

KILIÇDAROĞLU, ERDOĞAN'A RAKİP ÇIKARSA...

Ankette katılımcıların yanıtladığı sorular aralarında "Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan aleyhinde aday olursa oy verir misiniz?" sorusu yer aldı. Ankete katılanların yüzde 50,3'ü iki liderin de aday olması durumunda Kılıçdaroğlu'na oy vereceğini belirtti. Kılıçdaroğlu'na Erdoğan karşısında oy vermeyeceğini bildirenlerin oranı ise yüzde 37,4 olarak belirlendi. Katılımcıların yüzde 12,3'ü ise belirsiz olduğunu açıklama etti.

FWQgDH6XEAAM7-W

İTTİFAKLAR ARASINDA MAKAS AÇILIYOR

Seçimi hangi siyasi ittifakın kazanacağı yollu soruya bahşedilen yanıtlar sonucunda ortaya meydana çıkan tabloda aradaki fark uyarı çekti. Cumhur İttifakı'nın kazanacağını düşünen iştirakçi sayısı ankette yüzde 36,6 olarak saptama edilirken Irk İttifakı'nın kazanacağını düşünenler yüzde 54,7 oldu. Katılımcıların yüzde 8,7'si soruya fikri olmadığını biçiminde cevap verdi.

FWQf6sRXoAAxbd1

ÇOĞUNLUĞUN TERCİHİ: PARLAMENTER SİSTEM

Ankette katılımcıların yanıtlandırdığı son soru ise "Sizce parlamenter sisteme geçilmeli mi?" oldu. Ankete katılanların yüzde 51,9'u parlamenter sisteme geçilmesi, yüzde 32,4 ise mevcut sistemde kalınması gerektiğini açıklama etti.

FWQfx-sXkAcAd-Z

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum