Ukrayna açıkladı: Azovstal'dan 53 'ü ağır yaralı 264 asker tahliye edildi haberi

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, ülkenin güneydoğusunda yer alan Mariupol'deki Azovstal çelik fabrikalarından askeri tahliyelerin yapıldığını duyurdu.

Ukrayna açıkladı: Azovstal'dan 53 'ü ağır yaralı 264 asker tahliye edildi haberi
17 Mayıs 2022 - 04:17

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, ülkenin güneydoğusunda yer alan Mariupol'deki Azovstal çelik fabrikalarından askeri tahliyelerin yapıldığını duyurdu. Açıklamada Mariupol'deki garnizonun belirlenen savaş görevini tamamladığı ve yüksek askeri komutanlığın Azovstal Metalürji Fabrikası ’nda yer alan askeri birliklerin komutanlarına personelin hayatını kurtarmalarını emrettiği açıklama edildi.

"53'Ü YARALI ASKER HASTANEYE GÖTÜRÜLDÜ"

Rus askerleri göre kuşatılan fabrikanın sahasındaki askerlerin kurtarılması için operasyonun sürdüğü kaydedilen açıklamada, “Ağır zarar görmüş 53 askerin tahliyesi başladı ve Novoazovsk şehrindeki hastaneye götürüldüler. Diğer 211 asker, başkalaşım prosedürüyle Ukrayna ordusunun kontrolündeki bölgeye gönderilmek üzere Olenevka ’ya terhis edildi.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Azovstal ’da kalan askerleri kurtarmaya karşın çalışmaların devam ettiği aktarıldı.

AW619934_01

"UKRAYNA'NIN CANLI UKRAYNALI KAHRAMANLARA İHTİYACI VAR"

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy video aracılığıyla halka hitabında Azovstal ’daki askerlerin çıkarılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ülkesini ve insanlarını korumak için tekrar baskı bir günün geçtiğine dikkat çeken Zelenskiy, Ukrayna ordusu, istihbaratı, münazara heyeti, Birleşmiş Milletler ve Milletlerarası Kızılhaç Örgütü doğruca Azovstal ’daki askerlerin hayatlarını kurtarabileceklerini umduğunu dile getirdi.

Ukraynalı askerlerin evlerine dönmesi için çalışmaya ve zamana gereksinim olduğunu kaydeden Zelenskiy, “Şunu vurgulamak istiyorum: Ukrayna ’nın canlı Ukraynalı kahramanlara ihtiyacı var. Bu bizim ilkemizdir. Bu sözleri akla yatkın herkesin anlayacağını düşünüyorum.” diye konuştu. (AA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum