Kars'ta vaka sayısı 2

Kars Valisi Türker Öksüz Covid-19 nedeniyle Kars’ta 2 kişinin hastanede yattığını söyledi.

Kars'ta vaka sayısı 2
02 Temmuz 2020 - 09:48 - Güncelleme: 02 Temmuz 2020 - 10:06Koronavirüs şüphesiyle Kars Harakani Devlet Hastanesinde iki hasta olduğunu ve entübe hastanın da bulunmadığını açıklayan Öksüz,  üç kural olan "Maske, Mesafe ve Hijyen" kuralları tedbirlerine uymaya devam edeceğiz dedi.
Her kesin tedbir ve kurallara uyması gerektiğini ifade eden Vali Türker Öksüz, “Malumunuz bir bulaşıcı hastalıkla mücadele ediyoruz. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ilimizde de bu mücadele ile devam ediyor. Ülkemiz başarılı bir mücadele yürütüyor. Şehir olarak çeşitli tedbirler aldık, kurallar koyduk ve karantina uyguladık. Geldiğimiz noktada bu süreç henüz bitmiş değil. Salgın bitti normal hayatımızda dönelim, herkes istediği gibi hareket etsin deme noktasında değiliz. Bundan sonra da bazı yasakların kaldırılıp yeni normal dediğimiz düzene geçirdikten sonra yapmamız gereken şeyler var. Kars’ta bizim tarafımızdan alınan bazı kararlar var. İl hıfzıssıhha ve pandemi kurulumuz tarafından alınan bu kararlara mutlak surette uyumamız gerekiyor. Almış olduğumuz karar ve tedbirlere tüm vatandaşlarımız uyum gösterdiğini görmek sevindirici ve güzel. Mesafemiz de koruyalım ve özellikle mesafe konusuna da dikkat edelim. Köylerimizde düğün ve nişan gibi merasimlerde çok dikkat edelim. Kurallara uygun şekilde izin verilenler mutlak surette yapılsın ve kurallara riayet edelim. Aksi takdirde bize maalesef hastalık olarak dönüyor dedi.
Vali Öksüz; Hali hazırda Kars’ta 2 kişinin korona virüs şüphesiyle normal serviste tedavi gördüğünü “İstanbul, Ankara, İzmir ve Kocaeli gibi büyükşehirlerden yaşayan vatandaşlarınız memleketleri Kars’a geliyor. Yani bir hoş geldin deme ve onu görmek adetimiz var. Bu çok güzel bir gelenek ama bulunduğumuz konjonktür farklı. Zor zamanlardan geçiyoruz. Birbirimize yanaşmayalım mesafemizi koruyalım. An itibariyle 2 kişi hastanemizde normal serviste tedavi görüyor. Bunların dışında yoğun bakımda yada entübe durumda olan hastamızın bulunmaması ilimiz açısından çok sevindiricidir. Ama inanın özellikle il dışından gelen vatandaşlarımız hangi noktadan geldiklerini bilmiyoruz. Gelirken belki de bu mikrobu alıyorlar ve şehrimize taşıyor olabilirler. Onun için çok dikkatli olmamız lazım. Onların da geldikleri zaman aile ve diğer sevdikleri ile ilişkilerinde çok dikkatli olmaları lazım. Biraz daha mesafeli bir şekilde hayatımızı sürdürmemiz lazım. Biliyorsunuz zaman zaman karantina tedbirleri de uyguluyoruz. Bazı köylerimizi karantinaya alıyoruz. 14 gün boyunca girişleri çıkışları yasak ediyoruz. Bu tabii oradaki vatandaşımızın özgürlüğü kısıtlıyor elbette ama bu bizim bulaşıcı hastalık riskinin daha fazla yayılmasını önlemek için aldığımız bir tedbirdir. Eğer bu tedbirleri almaz isek hastalık daha fazla yenilenebilir. Yani belki bir kişi pozitif dahi olsa diğer köyde yaşayan vatandaşlara da yayılması çok mümkündür.  Çünkü o nedenle hepimizin dikkatli olması lazım ve sorumluluk alması gerekiyor açıklamasında bulundu.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum