Gadir-i Hum Bayramı sessiz sedasız kutlandı

Ehlibeyt camiası tarafından yılın üçüncü bayramı olarak kutlanan Gadir-i Hum bayramı bu yıl pandemi nedeniyle sessiz sedasız kutlandı.

Gadir-i Hum Bayramı sessiz sedasız kutlandı
09 Ağustos 2020 - 09:04Konuyla ilgili olarak açıklama yapan, Kars Işıklı Cami İmamı Seyit Ahmet Erdem, şu ifadeleri kullandı: "Önemli günün, özel bir günün ismidir Gadir-i Hum.  Gadir-i Hum Bayramı kutlaması, Peygamberimiz Hz Muhammed’in aynı adlı yerde yaptığı, veda haccı hutbesinde söylediği denilen yerden Medine ve Mekke arasında Peygamberimize Allah'ın vahiy meleği Cebrail’in son emirlerinin indirildiğini beyan ederek, Peygamberimiz orada 120 bin hacının huzurunda kendisinden sonraki velayet ve vesayet vasi tayini yapılmasının ilan edildiği yerdir.  Ve o günden bugüne kadar da o günün adına Gadir-i Hum günü denilmiştir. 
Gadir-i Hum yani Peygamberimizin peygamberden sonra Ehl-i Beytinin velayeti ehli beytine ehl-i beytinin vasi tayin edildiği Allah tarafından ilan edildiği gündür. O gün Allah Resulü peygamberimiz 120 bin hacının huzurunda ehlibeytin özellikle Hz Ali'yi kendisinden sonra veliyullah ilan etmiştir.  Yani ben kimin Mevla'sı isem Ali de onun Mevlasıdır, ben kimin önderi isem Ali de onun önderidir. Peygamberimizin buradaki bu ilanı kendi ilanı değildir Allah'ın emridir.  İslam'ın geleceğini, İslam'ın kardeşliğini, İslam'ın adaletini, İslam'ın hukuk sistemini ve İslam'ın Ehil ellere emanet edilmesinin yıl dönümüdür. Gadir-i Hum günü dolayısıyla bu Ehlibeyt dostları içerisinde önemli bir gündür. Ehlibeyt inancına göre Gadir-i Hum Bayramı üçünün de benzerlik yönleri vardır. Bir ay Allah'a oruç tutarız, 1 ayın sonunda Bayram ederiz.  Hacılarımız hacca gider, 18 amellerini yapar ve kurban günü kurbanını keser.  ve o günü bayram ilan eder. Amellerin kabul edildiği gün dolayısıyla Maide suresinde 3. Ayetinde buyurur ki “ben size dinimi tamamladım yani dinin Kemale erdiği gündür” Gadir-i Hum günü Peygamberimizin veda haccında gelmiştir.  Bu ayet dinimi size tamamladım ve nimetlerimizle tamamladım ve İslam'ı size din olarak yasalaştırdım ve bugünün adına Gadir-i Hum günü denilmiştir.  Ve dolayısıyla Gadir-i Hum günü İslam'ın tamamlandığı gündür ve bayram günüdür. Gadir-i Hum özetle manası budur.”  
Gadir-i Hum Zilhicce Ayı'nın On Sekizinci günleri oluyor yani Peygamberimiz veda haccından döndüğü zaman Zilhicce ayının 18'inde denk gelir Gadir-i Hum. Dolayısıyla her yıl Zilhicce ayının 18'i günü Gadir Hum bayramı ilan edilmiştir.  Ehlibeyt nezdinde dolayısıyla biz her yıl programları uygulamaktaydık.  Ama bu yıl malumunuz Ülkemizin içerisinden geçtiği şartlara binaen pandemi salgını ve özellikle şehrimizde son günlerde ki hassasiyetten dolayı bu yıl Gadir-i Hum bayramını uygulamadık sadece evlerimizde camide çok münferit olarak kutluyoruz.”

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum