Kastamonu'daki selde son durum: 1 kişi kayıp, 118 köye ulaşılamıyor, haberi

GÜNCEL 28.06.2022 08:46 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, selden etkilenen Küre ilçesi İkizciler köyünde bir kişinin kayıp olduğunu, arama kurtarma çalışması yapıldığını bildirdi. Kurum, Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde Facia Koordinasyon Merkezi'nd.

Kastamonu'daki selde son durum: 1 kişi kayıp, 118 köye ulaşılamıyor, haberi
28 Haziran 2022 - 09:33

GÜNCEL 28.06.2022 08:46 Kastamonu'daki selde son durum: 1 kişi kayıp, 118 köye ulaşılamıyor,

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, selden etkilenen Küre ilçesi İkizciler köyünde bir kişinin kayıp olduğunu, arama kurtarma çalışması yapıldığını bildirdi.

Kurum, Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde Facia Koordinasyon Merkezi'nde düzenlenen toplantının peşinde yaptığı açıklamada, Batı Karadeniz'de Kastamonu, Bartın, Sinop ve Zonguldak'ta meydana gelen aşırı yağışlar ve sellere ilişkin son durum hakkında bilgi verdi.

'CAN KAYBI YOK'

Çalışmaların sürdüğünü anlatan Kurum, "Fazla şükür herhangi bir can kaybımız değil. Olayın olduğu birincil andan valilerimizin koordinesinde ve AFAD'ın yaptığı Türkiye Yıkım Planı çerçevesindeki incelemeler bütününde can kaybı yaşanmadı. Vatandaşlarımızın fiziki hasarları var ve o hasarları çabuk şekilde giderme çabasındayız" diye konuştu.

Çalışmalarda tayin bölge personel hakkında bilgi veren Kurum, "Kastamonu genelinde AFAD koordinesinde 663 personel, 320 araç ve ekipmanla arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. Türkiye Yıkım Planı çerçevesinde barınma, arama kurtarma ve hasar saptama gibi bütün birimlerimiz çabuk şekilde çalışmasını başlattı. Altyapıdan üstyapıya değin gerek ilçe lüzum köylerimizin hasarlarının tespiti, ulaşılamayan köylerin yollarının yapımı gibi işleri ilgili birimlerimiz yürütüyor" diye konuştu.

Bölgeye düşen yağış miktarı hakkında bilgi veren Kurum, şöyle devam etti:

"Son 24 saatte yağışın etkili olduğu alanlar Zonguldak, Bartın, Karabük, Sinop ve Kastamonu oldu. Kastamonu'da son 24 saatte İnebolu'ya 152 kilogram metrekareye yağış düştü. Çatalzeytin ilçemize 125 kilogram yağış düştü. Küre'ye 121 kilogram yağış düşmüş durumda. Öteki ilçelerimizde de metrekareye 50 ila 100 kilogram yağış düştü. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün verilerine kadar, bugün itibarıyla saat 9.00'dan itibaren 12 saatte 50 kilogram yağış düşmesini bekliyoruz. Bu çerçevede de lüzum Bozkurt lüzum diğer ilçelerimizde tedbirlerimizi lahza ve lahza almaktayız."

KÜRE İLÇESİNDE 22 YAŞINDAKİ BİR KİŞİ KAYIP

Kurum, şunları söyledi:

"Şu başlıca kadar 170 ihbar aldık. Bu ihbarların hepsine ulaşıldı. AFAD'ımızın koordinasyonu çerçevesinde, emniyetimiz, jandarmamız, arama kurtarma ekiplerimiz, Sahil Güvenliğimiz tüm ihbarlara ulaştı ve gelen talepleri karşıladık. Bir vatandaşımız kayıp. Küre İkizciler köyünde Recep Bakırcı, 22 yaşında. Kardeşimizden haber alınamıyor. Ekiplerimiz, jandarmamız arama kurtarma faaliyetlerini yürütüyor. Gelen ihbarlar neticesinde tahliyeler yapıldı. 130 vatandaşımız tahliye edildi. Lüzum AFAD ekiplerince gerek Sahil Emniyet Komutanlığına bağlı ekiplerce oysa helikopterlerle, bunu anlatmak gerekir ki bu hava şartlarında bu bölgeye sevk edilemiyor. Kırmızı kodlu uyarı verilmesi nedeniyle tekrar AFAD'ımızın koordinasyonu çerçevesinde su baskını beklediğimiz illere iki gün öncesinde araçlarımız gönderildi ve burada hazır tutuldu. Bu manada da manâlı bir kazanım ve vatandaşlarımıza varmak imkanına ulaşmış olduk."

118 KÖYE ULAŞIM SAĞLANAMIYOR

Sel beklenen alanlarda yurttaşların tehlikesiz bölgelere taşındığını dile getiren Kurum, şunları kaydetti:

"Bu çerçevede yerleşen 180 vatandaşımız var. Öğrenci yurtlarında, tekrar misafirhanelerimizde, otellerimizde misafir ediyoruz. Enerji sıkıntısı yaşadığımız köyümüz 31 tane. Yine enerji grubundaki arkadaşlarımız yarın itibarıyla enerjileri vermeye başlayacak. İnşallah bir iki gün içerisinde bütün enerji kesintilerini gideriyor olacağız. Haberleşme noktasında 3 mobil işletmesinde de herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Köy yollarında ulaşamadığımız 118 köyümüz var. Selden zarar gördüler. Vatandaşlarımızdan haber alıyoruz. Herhangi bir yaşamsal tehlike laf konusu değil. Yarın itibarıyla tekrar Valiliğimiz koordinasyonunda Özel İdaremiz bütün köy yollarına gerek ildeki gerek de öteki illerdeki AFAD'ımızın koordine ettiği araç ekipmanları bölgeye sevk edecekler. Hızlı şekilde vatandaşlarımızın ihtiyaçları talepler doğrultusunda giderilecek. Barınma hizmeti verdiğimiz 1650 vatandaşımız var. Yarın itibarıyla beslenme grubumuz Kızılay, bu sayıyı 2 bine çıkaracak. Devlet Su İşlerimizin tüm derelerde yoğun faaliyeti var."

Su Baskını riskine karşısında her türlü tedbiri Koordinasyon Merkezi'nde peşine düşüp takip edeceğini açıklayan Kurum, şöyle konuştu:

"Mümkün sel risklerine karşı her türlü tedbiri buradaki koordinasyon merkezimizde anbean peşine düşüp takip edeceğiz. Sahada ekiplerimiz bilfiil çalışacak. Zarar görebilen yerlerin tespitlerini yarın Inşa İşleri Genel Müdürlüğümüz koordinesinde yürütüyor olacağız. Yeni imalatların yapımına yarın itibarıyla başlayacağız. Tüm belediyelerimizde bu noktada gerekli nakdi yardımlar yarın itibarıyla hesaplarına geçiyor. Gerek İçişleri Bakanlığımızdan lüzum Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızdan gerekse Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızdan zorunlu nakdi yardımlar yapılmıştır. Kastamonu iline ve ilçelerine, gerek Özel İdareye gerekse ilçelere nakdi yardımlar yarın itibarıyla hesaplarına geçecek. Takriben 15 milyon lira nakdi yardımı il ve ilçelerimize göndermiş bulunuyoruz. Bu çerçevede yarın itibarıyla da incelemeler bilfiil başlayacak."

AA

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum