İçerisinde bu maddenin olduğu ürünlerden uzak durun! Aksi halde kanser ve...

Bir ürün alacağımız zaman içindekiler kısmını incelediğimizde birçok yabancı isimle karşılaşırız. Bunların içinden en aşina olduğumuz ise, muhtemelen paraben. İçerik hakkında hiçbir şey bilmesek de içerisinde paraben olamaması gerektiğini biliyoruz. Peki, bu kimyasalın cilt sağlığına zararları nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim.

İçerisinde bu maddenin olduğu ürünlerden uzak durun! Aksi halde kanser ve...
30 Ağustos 2020 - 11:00

Yıllardır medyada en çok haberi yapılan kimyasallardan biri belki de paraben. Ülkecek tanıdığımız bu kimyasal maddenin zararları için yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

PARABEN NEDİR?

Nemlendirici, şampuan, diş macunu, deodorant ve losyon gibi kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin içerisinde yer alan parabenin asıl görevi; ürünleri koruyarak raf ömrünü uzatmak. İçerikte paraben olarak direkt belirtilebildiği gibi; methyl, ehyl, buthyl ya da benzylparaben isimleriyle de yer alabilir. Bu maddeler ürünlerin içerisinde bakteri ve mantar oluşumunu önleyerek daha uzun süre dayanmalarını sağlar.

PARABENİN ZARARLARI NELERDİR?

Böyle bakılınca aslında kötü bir madde değil gibi görünse de, bakteri ve mantarları öldüren bu kimyasal bizim için de zehirli ve toksik. Parabenler ciltte alerjik reaksiyon ve egzamalara yol açabiliyor.

Cilde sürülen ürünlerin deri tarafından emilip vücuda geçmediği düşünülse de yapılan çalışma ve araştırmalar bu fikrin yanlış olduğunu gözler önüne seriyor. Cilde sürülen kimyasallar kılcal damarlar tarafından emilerek dolaşım sistemine ve oradan tüm vücuda yayılıyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum