İBB Meclisi'nde 'doğaçlama dans' tartışması haberi

İBB ’nin “İstanbul Milletlerarası Doğaçlama Dans Festivali” esnasında ortaya meydana çıkan ve sosyal medyada gündem olan doğaçlama dans figürleri mecliste konuşuldu.

İBB Meclisi'nde 'doğaçlama dans' tartışması haberi
16 Haziran 2022 - 01:30

İBB ’nin “İstanbul Milletlerarası Doğaçlama Dans Festivali” esnasında ortaya meydana çıkan ve sosyal medyada gündem olan doğaçlama dans figürleri mecliste konuşuldu. AKP, dansçıya ne kadar vergi ödendiğini sordu. CHP ’liler de “Sanatı ‘doğru veya yanlış ’ diye iki kategoriye ayıramayız. Çağdaş dans alanında dünyanın önde gelen sanatçılarından. Aralıksız alışageldiğimiz sanat dallarını izlersek gelişemeyiz” yanıtını verdi.

AKTÜEL 16.06.2022 01:02 İBB Meclisi'nde 'doğaçlama dans' tartışması

İBB Meclisi, haziran ayı oturumlarında İBB'nin Cemal Reşit Rey ’de düzenlenen “İstanbul Uluslararası Doğaçlama Dans Festivali”nde sosyal medyaya ve basın yansıyan görüntüler gündeme geldi.

Sözcü'den Arzu Güvenli'nin haberine tarafından AKP'li Meclis Üyesi Ahmet Rasim Yücel konuyla ilgili soru önergesi vererek “Alman dansçı Ingo Reulecke ’nin ‘Anlık Kompozisyon ’ adlı gösterisi ve ilginç hareketleri çoğu kişi tarafından alaya dargın, televizyonlarda haber olmuştur. Hatta bu sabah buraya gelirken yeniden bir dans grubu yolcu vapurunda ‘Kertenkele ’ dansı yaparken döşemeleri sökmüşler. O da alay konusu oldu. Biz sanata ve sanatçıya aleyhinde değiliz. Benim oğlum da İstanbul Devlet Opera ve Bale sanatçısı. Biz içten ve güzel olanı destekler, alkışlarız. Sanat diye alay konusu olan bu cins gösterilerin sergilenmesine neden olmak İBB ’ye yakışmamaktadır. Bu gösteriyi sergilemesi için Alman dansçıya ne değin para ödediniz?” diye sordu.

Oturumu yöneten İBB Meclisi 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul da bu konuda bir sorusu olduğunu söyleyerek “Biz mi sanattan anlamıyoruz yoksa arkadaş yanlışlıkla mı gelmiş” diye sordu. Sorular gülüşmelere neden oldu.

“SANATI ‘DOĞRU YA DA YANLIŞ' OLMAZ”

Sorulara yanıt veren CHP'li Meclis Üyesi Fidan Aslan Eroğlu, sanatçının doğaçlama ve çağdaş dans alanından ünlü bir birey olduğunu belirterek şunları söyledi;

"Gülüyoruz ama sanatı ‘Dürüst veya yanlış' diye iki kategoriye ayıramayız. Modern dans alanında dünyanın önde gelen sanatçılarından. Size ya da başkasına ilginç gelebilir ama sayısız ödül sahibi. Kendisi alanında dünyanın tanıdığı bir sanatkâr. Kesintisiz alışageldiğimiz sanat dallarını izlersek gelişemeyiz. Bazı etkinliklere kontenjanın 20 katı katılmak isteyen vatandaşlarımız oldu."

Mayıs ayında ardı ardına gelen konser yasakları haberlerine de değinen Eroğlu “Mayıs ayı sanatçılara zulümde seferberlik ayına dönüştü. Fazla üzücü bir koşul bu. Sanata ve sanatçıya aleyhinde değiliz beylik tümce fakat… Ayıran bir şekilde sanatı seviyoruz demek olmaz. Ajandalarla, ötekileştirmememiz gerekiyor” diye konuştu.

İYİ Partili Meclis Üyesi Vedat Taylan Yıldız da tartışmalara tepki göstererek “Burada yaptığımız hitabe 21.yüzylıla uygun olmayan bir söylev. Son 200 yılda maddesel durumu kötü olarak ölmüş kaç şairimiz, yazarımız var? Döneminde anlaşılamamış kaç ressam var? Sanat dediğimiz şey çoğunluğun onayıyla yapılan bir şey değildir. Kınıyorum” dedi.

Oturumu idare eden Mektep da “O Kadar bir tavır yaptınız ki yarı buradaki arkadaşların tümü sanat düşmanı. Bunu bir sanat düşmanlığı gibi lanse etmenizi de ben kınıyorum” diye konuştu.

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum