Google 22. doğum gününü kutluyor! Google'dan özel güne doodle…

Kullanıcılar, ’un ana sayfasında bulunan doodle tıklayarak şirketin tarihi hakkında bilgi alabiliyor. GOOGLE NE ZAMAN, KİM TARAFINDAN KURULDU? , Larry Page ve Sergey Brin tarafından, Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencisi oldukları sırada evlerinin garajında kuruldu. Günümüzde kullanılan alan adını 15 Eylül 1997’de etkinleştirdi ve 4 Eylül 1998’de şirketi resmen kuruldu. Şirket merkezi, kurucuların arkadaşları Susan […]

Google 22. doğum gününü kutluyor! Google'dan özel güne doodle…
29 Eylül 2020 - 10:54

Kullanıcılar, 'un ana sayfasında bulunan doodle tıklayarak şirketin tarihi hakkında bilgi alabiliyor.

GOOGLE NE ZAMAN, KİM TARAFINDAN KURULDU?

, Larry Page ve Sergey Brin tarafından, Stanford Üniversitesi'nde doktora öğrencisi oldukları sırada evlerinin garajında kuruldu. Günümüzde kullanılan alan adını 15 Eylül 1997'de etkinleştirdi ve 4 Eylül 1998'de şirketi resmen kuruldu. Şirket merkezi, kurucuların arkadaşları Susan Wojcicki'nin Menlo Park, Kaliforniya'da bulunan garajı olarak belirlendi. Aynı üniversiteden arkadaşları Craig Silverstein, ilk çalışan olarak işe alındı. , 19 Ağustos 2004 tarihinde halka tanıtıldı. Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt 2024 yılına kadar 'da birlikte çalışmak üzere anlaştılar.

GOOGLE'ıN MERKEZİ NEREDE?

Kuruluşundan bu yana misyonu "dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmek olan şirketin gayri resmi sloganı ise, "Don't be evil" (Kötü olma) dır. 2006 yılında, halen şirket merkezi konumunda olan Mountain View, Kaliforniya'ya taşındı.

'ın dünya çapındaki veri merkezlerinde bir milyondan fazla sunucuda çalıştığı, bir milyardan fazla arama isteğini işlediği ve kullanıcıları tarafından oluşturulan verinin gün başına yirmi dört petabayt olduğu tahmin ediliyor. Şirket, Orkut, Buzz ve + gibi sosyal ağ araçları ile elektronik posta hizmeti Gmail servisi gibi çevirmiçi verimlilik yazılımları sunuyor, ek olarak, web tarayıcısı Chrome, fotoğraf görüntüleme ve düzenleme yazılımı Picasa ve anlık mesajlaşma Talk gibi uygulamalarla masaüstüne kadar erişiyor. Bunlar dışında, Android mobil işletim sistemi gelişimine öncülük etti. Chrome OS, 15 Haziran 2011 tarihinden beri, Samsung Series 5 ve Acer AC700 gibi ticari Chromebook'larda kullanılıyor.

EN ÇOK ZİYARET EDİLEN SİTE OLMAYI BAŞARDI

İnternette en çok ziyaret edilen web sitesi olarak "google.com"u listeleniyor. YouTube, Blogger, Orkut gibi 'a ait diğer siteler ve çok sayıda uluslararası sitesi ise en çok ziyaret edilen siteler arasında ilk yüz içinde bulunuyor. İnternet tabanlı hizmet ve ürünler geliştiren , ek olarak bunlara ev sahipliği yapar. Kârının büyük kısmını AdWords programı aracılığıyla reklamlardan elde ediyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum