'Göksu 17 milyon TL zarara uğrattı ' - kars haber

Esenler Belediyesi Başkanı AKP ’li Tevfik Göksu hakkında belediyeyi 17 milyon TL zarara uğrattığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

'Göksu 17 milyon TL zarara uğrattı ' - kars haber
11 Mayıs 2022 - 06:51

Esenler Belediyesi Başkanı AKP ’li Tevfik Göksu hakkında belediyeyi 17 milyon TL zarara uğrattığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusunda eski AKP ilçe yöneticisi Aydınlatılmış'ın şirketine rant sağlandığı belirtildi.

GÜNCEL 11.05.2022 06:30 ‘Göksu 17 milyon TL zarara uğrattı ’

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi ’nin AKP Grup Başkan Vekili ve Esenler Belediyesi Başkanı Tevfik Göksu hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı ’na görevi istismar etme suçundan suç duyurusunda bulunuldu.

Esenler Belediye Meclisi'nin CHP ’li Üyesi Kemal Şahin, AKP ’li Tevfik Göksu ve belediye yöneticileri hakkında yaptığı kabahat duyurusunda, Esenler Belediyesi ’nin geri dönüşüm işini bedelsiz ve ihalesiz şekilde eski AKP ilçe yöneticisi Hüseyin Okumuş ’ın şirketine devrettiğini ve bu şekilde de milyonlarca liralık ulus zararına sebebiyet verildiği belirtti. Şahin, görevini kötüye kullanan ve ulus zararına niçin olan AKP ’li Göksu ile ilgililer hakkında soruşturma başlatılarak haklarında kamu davası açılmasını istek etti.

goksu-17-milyon-tl-zarara-ugratti-1013710-1.
Kemal ŞAHİN, Esenler Belediye Meclisi ’nin CHP ’li Üyesi

CHP'li Şahin kabahat duyurusunda milyonlarca liralık geri dönüşüm vurgununa ilişkin şunları sıraladı:

•“Esenler Belediyesi göre ambalaj atıklarının toplanması ve değerlendirilmesi işi gelir getirici bir faaliyet olmasına rağmen, Devlet İhale Kanunu uyarınca ihale ile verilmesi gerekirken belediye göre ihalesiz olarak 2010 yılında İstanbul Geri Değişim Şirketi ’ne devredilmiştir. Atık birleştirme işinin ihalesiz ve bedelsiz devrini belediyeyi zarara uğrattığı Sayıştay ’ın 2019 ve 2020 yılı kontrol raporlarında da her zaman belirtilerek belediye başkanlığı uyarılmıştır. Ancak gerçekte hiçbir değişiklik yapılmayarak atıp toplama işi aynı firmaya verilmeye devam edilmiştir.

•İstanbul ve Türkiye'deki çoğu belediye atık toplama işini ihale yolu ile ya da kiralama yoluyla verdiği firmalardan ciddi kazanç elde etmektedir. Esenler ile nüfusu ve bütçe olarak yakın özelliklere sahip Avcılar Belediyesi atık toplama işinden ayda 118 bin TL ve yılda 1 milyon 419 bin TL +KDV kazanç elde etmektedir.

•Esenler Belediye Başkanı ve öteki ilgililer atık birleştirme işini mevzuata aykırı olarak ihale yoluyla vermeyerek halk zararına niçin olmuşlardır. Avcılar Belediyesi ’nin yaptığı kontrat dikkate alındığında belediyeye takvim 1 milyon 419 bin TL+ KDV ödenmektedir. Bu uygulamanın 2010 yılından beri devam ettiği düşünüldüğünde Esenler Belediyesi ’nin atık toplama işi nedeni ile 12 yılda uğradığı zarar 17 milyon 39 bin TL + KDV olmuştur.”

12 YILLIK BÜYÜK KIYAK

Esenler Belediyesi, ilçe geneli geri değişim ve ambalaj atıklarının toplaması işini, 2010 yılında eski AKP Esenler İlçe Başkan Vekili Hüseyin Kültürlü ve akrabalarının ortağı olduğu İstanbul Geri Dönüşüm Şirketi ’ne verdi. Dahası belediye, Sayıştay ’ın tüm itirazlarına rağmen, 12 yıldır tesisi işleten AKP ’li Aydınlatılmış ’ın şirketinden hiçbir ödeme almadı.

Tesisin bedelsiz şekilde devredilmesi, Sayıştay ’ın da dikkatini çekmişti. Sayıştay 2019 yılı Esenler Belediyesi Yoklama Raporu ’nda şu ifadelere yer verildi: “Ambalaj atıklarının toplanması, taşınması, ayrıştırılması ve depolanması hizmetlerinin bir firmaya ihalesiz ve herhangi bir layık alınmaksızın devredildiği saptama edilmiştir. Söz konusu hizmetlerin belediye göre yapılmaması veya yapılamaması durumunda, ihale mevzuatına uygun olarak değer alınarak kiraya verilmesi millet yararına olacaktır.”

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum