YÖK 'ten vakıf üniversitelerine yönelik incelemeyle ilgili açıklama haberi

YÖK, 9 vakıf üniversitesinde akademisyenlerin maaşları ve işten çıkarılması ile ilgili şikayetler üstüne başlatılan incelemenin tamamlandığını belirterek "Laf konusu tespitler çerçevesinde kurulumuzun yetki ve sorumlulukları çerçevesinde zorunlu işlemler yapılmaktadır" ded.

YÖK 'ten vakıf üniversitelerine yönelik incelemeyle ilgili açıklama haberi
21 Temmuz 2022 - 22:31

YÖK, 9 vakıf üniversitesinde akademisyenlerin maaşları ve işten çıkarılması ile ilgili şikayetler üstüne başlatılan incelemenin tamamlandığını belirterek "Laf konusu tespitler çerçevesinde kurulumuzun yetki ve sorumlulukları çerçevesinde zorunlu işlemler yapılmaktadır" dedi.

EĞİTİM 21.07.2022 22:00 YÖK ’ten vakıf üniversitelerine yönelik incelemeyle ilgili açıklama

YÖK, 9 vakıf üniversitesinde akademisyenlerin maaşları ve işten çıkarılması ile ilgili şikayetler üstüne başlatılan incelemenin tamamlandığını duyurdu.

YÖK ’deri yapılan yazılmış açıklamada, “2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ’nun ek 8 ’inci maddesine 7243 sayılı Kanun ’un 11 ’inci maddesiyle ‘Vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışan öğretim elemanlarına, unvanlarına kadar devlet yükseköğretim kurumlarında ödenen vergi tutarından eksik aidat verilemez. Bu fıkra zarfında devlet yükseköğretim kurumlarında ödenen emsal ücretin hesaplanmasında ilgili yönetmelik uyarınca aylıklara ilişkin hükümlerin uygulandığı kadroya bağlı ödemeler dikkate alınır. ’ hükmü eklenmiş olup, söz konusu hüküm Kanun ’un Resmi Gazete ’de yayımlandığı 17.04.2020 tarihinde yürürlüğe girmiştir” denildi.

Bu süreçte vakıf yükseköğretim kurumlarında devir alan akademisyenler tarafından aidat ödemelerine ilişkin şikayet dilekçelerinin ivedilikle değerlendirmeye alındığı belirtilerek, “Konu hakkında 9 Şubat 2022 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulunda; ‘vakıf yükseköğretim kurumlarına öğretim elemanlarına ücretlerinin zamanında ve mevzuata uygun bir şekilde ödenmesi konusunda gerekli uyarı ve özenin gösterilmesi hususunun hatırlatılmasına ’ karar verilmiştir. İlgili karar vakıf yükseköğretim kurumlarına 2 Mart 2022 tarih ve 14390 sayılı yazımız ile beyanat edilmiştir. diğer taraftan basına yansıyan bir takım vakıf üniversitelerindeki akademisyenlerin maaşları ve işten çıkarılması ile ilgili şikayetler ile birlikte akademik personellerden ücretlerinin mevzuata uygun belirlenmediği ve maaşlarına zamların yansıtılmadığı hususlarında yapılan şikayetler üstüne 3 Mart 2022 tarihli ve 5 Nisan 2022 tarihli yazılarımızla toplam 9 vakıf yükseköğretim kurumuna Yükseköğretim Yoklama Kurulu Başkanlığı göre çözümleme başlatılmıştır” denildi.

İncelemenin Yükseköğretim Denetleme Kurulu Başkanlığı kadar tamamlandığı belirtilerek, “İnceleme raporlarında bulunan tespitlerde; bir takım vakıf yükseköğretim kurumlarının kanunda açık düzenleme olmasına karşın tayin yapan öğretim elemanlarına ödenen ücretlerde devlet üniversitelerindeki vergi artışının gözetilmediği veya ödenti artışının sözleşme tarihleri bahane edilerek ilgili dönemlerde yapılmadığı anlaşılmıştır. Söz konusu tespitler çerçevesinde kurulumuzun yetki ve sorumlulukları çerçevesinde zorunlu işlemler yapılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum