Yeni yönetimde yeni yandaşlar haberi

Kızılay ’ın yeni yönetim kurulu muhakkak oldu.

Yeni yönetimde yeni yandaşlar haberi
17 Mayıs 2022 - 06:59

Kızılay ’ın yeni yönetim kurulu muhakkak oldu. Idare kurulunda eski AKP Bayan Kolları Başkanı Özkoç, AKP ’den belediye başkan namzet adayı olan Şahit ve AKP ’li Meclis Üyesi Keresteci gibi yeniden birçok yandaş ad yer aldı.

AKTÜEL 17.05.2022 06:30 Yeni yönetimde yeni yandaşlar

İsmail ARI

Her 3 yılda bir düzenlenen Kızılay Genel Kurulu'nun 103 ’üncüsü geçen cumartesi günü Ankara ’da düzenlendi. Genel Komite ’a Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AKP Genel Başkan Yardımcıları ve milletvekilleri de katıldı.

ATO Congresium Kongre Merkezi'nde gerçekleşen Genel Kurul ’da son yıllarda skandallarıyla gündemden düşmeyen Kerem Kınık tekrar genel başkanlığa seçilirken, Kızılay ’ı önümüzdeki 3 sene baştan başa yönetecek olan idare ve denetim kurulu üyeleri de belirleNdi. Kızılay'ın yönetim ve teftiş kuruluna seçilen isimler aralarında yeniden birçok AKP ’linin yer alması dikkat çekti.

KADIN KOLLARI BAŞKANIYDI

Kızılay'ın yeni yönetim kurulu üyesi Esra Özkoç, uzun bir süre AKP Antalya İl Yönetim Kurulu üyesi olarak devir yaptı. 2013 yılında ise AKP Genel Merkezi kadar AKP Antalya Kadın Kolları Başkanlığı görevine atanan Özkoç, AKP ’deki görevlerinin arkasında da Kızılay Antalya Şube Başkanı olmuştu.

KAYYUMUN YARDIMCISIYDI

IDARE HEYETI üyesi seçilen bir diğer ad olan Yener Tanık ise 2014 yılındaki yerel seçimlerde AKP ’den Siirt Belediye Başkanlığı için aday adayı olmuştu. bununla birlikte Siirt Millet Hastaneleri Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Tanık, 2016 yılında Kayyum atanan Siirt Belediyesi ’nde belediye başkan yardımcılığı görevine getirilmişti.

Gerisinde da 27 Ağustos 2017 ’de Siirt Valiliği ’nden yapılan açıklamayla, Tanık ’ın belediye başkan yardımcılığı görevinden alındığı duyurulmuş ama Şahit ’ın niçin görevden alındığı açıklanmamıştı.

Kızılay ’ın bir başka yeni idare heyeti üyesi Emre Koç oldu. Koç'un özgeçmişinde ise “2012-2015 yılları aralarında Ulusal Türk Talebe Birliği ’nde çeşitli görevler aldığı” belirtiliyor. Eski TBMM Başkanı AKP'li İsmail Kahraman da gerici Ulusal Türk Talebe Birliği ’nde bir dönem başkanlık yapmıştı.

AKP'Lİ MECLİS ÜYESİ

Yalnızca idare kurulunda yok bununla birlikte Kızılay'ın denetim kurulunda da yeni isimler yer aldı. Bu isimlerde biri de MHP'li Manisa Büyükşehir Belediyesi ’nin AKP ’li Meclis Üyesi Selman Keresteci oldu. Keza, eski Ümraniye Belediye Başkanı AKP ’li Hasan Can ’ın kardeşi Hüseyin Can da Kızılay ’da denetleme kurulu üyesi oldu.

BAŞKAN KINIK DA AKP ’Lİ

Tartışmaların odağında yer alan Kızılay ’da görevine aralıksız çoğu ismin de AKP ’li olduğu ve AKP ’de tahsis aldığı biliniyor. Genel Kurul ’da bitmiş Kızılay Genel Başkanı Seçilen Kerem Kınık, AKP ’den İstanbul 10 ’uncu dönem İl Genel Meclisi üyesi ve İBB Sağlık Durumu Komisyonu Başkanı olarak ödev yaptı. Yenilenen 23 Haziran İstanbul seçimleri için sosyal ağ hesabından AKP ’nin İBB adayı Binali Şimşek ’a desteğini açıklayarak oy isteyen Kınık 2012 yılında FETÖ lideri Fetullah Gülen'i Pensilvanya'da ziyaretini sosyal ağ hesabından paylaştı.

Kızılay'ın idare heyeti üyeliğine her yerde seçilen Murat Ellialtı da bir dönem AKP'den meclis üyeliği yaptı. Ellialtı,2004-2009 yılları arasında Beykoz ilçesinden AKP İstanbul İl Genel Meclisi üyesi seçilmişti.

Kızılay ’ın diğer idare heyeti üyesi olan Fatma Meriç Yılmaz ’ın da AKP ’li eski Afiyet Bakanı Recep Akdağ ’ın çalışma ekibinden olduğu ve Akdağ'ın bakanlığı döneminde Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olduğu öğrenildi. Yılmaz ’ın Menzil Cemaati ’ne yakın olduğu da iddia ediliyor.

ESKİ VEKİLİN OĞLU

Idare Heyeti Üyeliği görevine aralıksız Yasir Yılmaz da bununla birlikte Çevre Şehircilik Bakanlığı ’na tabi Emlak Konut GYO AŞ Başvuru Formu Daire Başkanlığı ’nı sürdürüyor. AKP ’li eski Milletvekili Halil İbrahim Yılmaz ’ın oğlu olan Yasir Yılmaz AKP ’den Kütahya Belediye Başkanlığı için 2019 ’da namzet adayı olmuştu.

‘BOYUN EĞMEYİN, KONUŞUN… ’

Kızılay ’ın Genel Kurulu ’na, idare heyeti üyeliği görevi sona eren Naci Bitip Tükenmez ’ın sözleri de damga vurmuştu. aynı zamanda Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı ’nın (TİKA) başkan yardımcılığı görevini de yürüten ve Bilal Erdoğan ’ın arkadaşı olduğu iddia edilen Naci Bitip Tükenmez, yaptığı konuşmada, “Ben yönetim kurulu toplantılarında Kızılay ’ın hastanelerinin, gayrimenkullerinin Kızılay yönetim kurulu tarafından şirketlere satılmasını dürüst bulmamış ve şerh koymuştum…” dedi.

“Bugün konuşmak zorunda hissediyorum” diyen Yorulmaz, şunları da söylemişti: “Seçilecek genel başkana yardımcı olmak namına onun her kararlarına boyun eğmeyin… Kızılay ’dan bankalardan borç bölge, kredi çeken bir kurum haline gelmemesi için, satışları bir kazanç kaynağı olarak görmemesi için lütfen ama lütfen sağduyu olun, uyarın. Gelecek yönetim kurullarını, bizi, Türkiye ’yi uyarın. Konuşmanız gereken yerde lütfen konuşun."

GENEL MÜDÜR SABIKALI

Kızılay ’ın genel müdür koltuğunda ise uzun senelerdir Deniz Feneri Derneği davasında “güveni kötüye kullanma” suçlamasıyla 2013 yılında iki sene altı ay hapis cezası ile 25 bin TL para cezası alan İbrahim Altan oturuyor. Altan bununla birlikte AKP Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş ’ün de kayınpederi. Altan ’ın kızı Reyyan Beyza Büyükgümüş ise Bilal Erdoğan ’la birlikte Türkiye Gençlik STK ’ları Platformu ’nda idare heyeti üyesi olarak tahsis yaptı.

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum