Yastık altı altınlar için flaş gelişme: Artık özel bankalar da… - kars haber

İstanbul Altın Rafinerisi ’nin gerçekleştirdiği “KAD-SİS Paydaş Buluşması” etkinliğinde; Kuyumcu Altın Değerlendirme Sistemi KAD-SİS ’in bütün paydaşları olan sisteme dahil bankaların yöneticileri, Altın Değer Biçme Noktası (ADN) olarak seçilmiş seçkin kuyumcular il.

Yastık altı altınlar için flaş gelişme: Artık özel bankalar da… - kars haber
29 Mart 2022 - 13:00

İstanbul Altın Rafinerisi ’nin gerçekleştirdiği “KAD-SİS Paydaş Buluşması” etkinliğinde; Kuyumcu Altın Değerlendirme Sistemi KAD-SİS ’in bütün paydaşları olan sisteme dahil bankaların yöneticileri, Altın Değer Biçme Noktası (ADN) olarak seçilmiş seçkin kuyumcular ile ilgili halk kurum ve kuruluşlarının yöneticileri bir araya geldi.
Etkinlikte, sistemde yer alan bankalara başta iki özel bankanın da dahil olduğu müjdesi verildi. Bu anlamda İş Bankası ve Denizbank ile protokol anlaşması imzalandı.

iStock-1275277599

YILLIK 100 TON ALTIN YASTIK ALTINDAN ÇIKARILACAK

Etkinlikte konuşan İstanbul Altın Rafinerisi Idare Heyeti Başkanı Av. Özcan Halaç, Türkiye ’de başta 5 bin ton yastık altı altınının varlığını kendilerinin ifade ettiğini ileterek şunları söyledi:

“10 yılda bankalar aracılığı ile yastık altından çıkarmış olduğumuz altın 100 tondan fazla olup, rakamsal değeri 6 milyar dolardan fazladır. Geldiğimiz noktada, bankalardaki altın mevduatının toplamının 500 tondan fazla ve takriben 30 milyar dolar altın olduğunu görmekteyiz. Bunun anlamı şudur; 30 milyar dolarlık altının İstanbul Altın Rafinerisi doğruca yastık altına gitmesi yerine ekonomiye kazandırılmıştır. Tam da bu noktada, İstanbul Altın Rafinerisi olarak, taşın altına elimizi koyarak son 1,5 yıldır aktif olan Kuyumcu Altın Değer Biçme Sistemi (KAD-SİS) ile yurttaş, bankalar ve kuyumcular olmak üzere bütün paydaşlarının gelir sağlayacağı yeni bir projeye imza attık. Sistem içerisindeki Altın Değer Biçme Noktası (ADN) olarak adlandırdığımız kuyumcularımız açısından hedefimiz bu sene 1500 ADN ile çalışabilmek. İlk ilk önce halk bankaları ile çalışmaya başladığımız bu sisteme özel bankaları da dahil ederek daha da büyüdük. Hedefimiz şu fakat, ADN ’lerle birlikte takvim asgari 100 ton altını yastık altından çıkarmak.”

iStock-1318900529

“KUYUMCULARLA AYNI SİSTEMİN PAYDAŞI OLMAKTAN MUTLUYUZ”

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, KAD-SİS sisteminde olmayı fazla değerli bulduklarını belirterek, “Bir Takım illerimiz, ilçelerimiz ve bölgelerimizde bir banka şubesine ya da banka müdürüne duyulan güvenden daha çok o bölgenin kuyumcusuna güven duyuluyor. Dolayısıyla fiilen kuyumcular da bir güven müessesesi. Bu anlamda bugün burada bu anlaşmaya imza atarak kuyumcularla birlikte benzer sistemin paydaşı olmaktan son derece mutluyuz” dedi.

iStock-1331943822

ÇALIŞMALAR İKİ YIL ÖNCE BAŞLADI

Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Engin Eskiduman ise, “Gerçekte biz sisteme girmek için altyapımızı iki sene dek önce hazır ışık halkası getirdik ve iki yıldır heyecanla bugünü bekliyorduk. Bugün de inşallah bu sistemin içinde yer alarak ülkemize katkı maddesi sağlamaya devam edeceğiz.” biçiminde konuştu.


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum